Anasayfa / Köşe Yazıları / TÜSİAD toplantısına Cumhurbaşkanı Erdoğan damgası (Akşam Gazetesi)

TÜSİAD toplantısına Cumhurbaşkanı Erdoğan damgası (Akşam Gazetesi)

Dün Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın TÜSİAD’ın Yüksek İstişare toplantısına katıldı. TÜSİAD başkanının açış konuşmasında özellikle AB konusundaki yaklaşımlarına karşılık, Cumhurbaşkanı Erdoğan bugüne değin AB eliyle yaşatılan sürecin tüm gerçeklerini bir kez daha ortaya koydu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan; ele avuca sığmayan dinamik Türkiye’nin aydınlık geleceğine yönelik ümit ışığını daim tutan, özgüven ve cesaret aşılayan çizgisini sürdürdü. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasında; “Bazı gerçekleri siz gözlemliyorsunuz ama biz yaşıyoruz. Yani AB dediğimiz zaman, AB Türkiye’ye kapısını açmış da Türkiye içeri mi girmemiş. 1963-2017… 54 yıldır bu ülkeyi atfedersiniz kapısında süründüren bir AB var. Türkiye’nin günahı ne de almıyorsunuz? Alınan ülkelerin hiçbirisi bizden daha iyi değil. Buyurun Bulgaristan, Yunanistan… Yunanistan’ın 400 milyar avro borcu var ama onu el bebek gül bebek ayakta tutmaya çalışıyorlar. Ama Türkiye’ye en son referandum sürecinde yaptıklarını gördünüz. Biz kapıkulu değiliz, bizim onurumuz ve haysiyetimiz var. Eğer bizi alacaklarsa eyvallah girelim ama gerçekler ortada. 15 faslı, 35 fasla çıkardılar. Aç kapa yapılıyordu fasıllarda, bizim kabul edildiğimiz bir faslın ardından aç kapa faslı kaldırdılar. Bu kadar haince Türkiye karşıtı bir karar alınması karşısında biz ne yapacaktık. Hâlâ bunlara yalvarıp ne olur bizi alın mı diyecektik? AB ile sıkıntılı giden siyasi ilişkilerden farklı olarak Gümrük Birliği’ni güçlendirerek yolumuza devam edeceğiz” dedi. Bu gerçekliğin vurgulanması aslında; TÜSİAD’ın AB konusunda eksikliği, yanlışı, arızayı, sorunu sürekli Türkiye’de aramak yerine AB’yi sorgulamasının ve sıkıştırmasının tam üyeliğe daha büyük katkı sağlayacağına işaret ediyor.

Ayrıca Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın TÜSİAD üyelerine yönelik olarak; “Türkiye bugün yüksek teknolojide söz sahibi olmanın savaşını veriyor. Mesafe alıyoruz, dün hayal edemediğimiz projeleri bugün hizmete alıyoruz. Bundan sonra bizim dünya çapında bilinen markalara ihtiyacımız var. Siyasi irade olarak işadamlarımızın arkasında olduğumuzu ifade ediyoruz. Buna rağmen yerli otomobilde istenilen düzeyde olmamamız üzücü. TÜSİAD üyelerinden bu konuda cesaretli bir adım bekliyorum ve bunu TÜSİAD üyeleri yapar. Eğer bu salondan bir babayiğit çıkaramıyorsak dükkanı kapatıp gitmemiz lazım ” şeklindeki ifadeleri TÜSİAD’ın bir an evvel Türkiye’nin hedefleriyle bütünleşmesinin gereğini ortaya koyuyor. Zira tek yanlı dış bağlılıklar yerine bu ülkenin bereketini kıymetlendirerek yüceltmenin, dünya rekabetine ileri teknolojik yatırımlarla ve markalaşarak girişilmesi esas olmalıdır. Böylece Türkiye için ülkeyi koşulsuzca dışa açmak değil, dışa açılmak hedef olmalıdır. Bu noktada Türkiye’nin dışa açılacak şirket sayısı süratle artmalıdır. Zira dışa açılma araçları köreltilerek, içe kapatılmaya çalışılan Türkiye’nin bu tuzaklara takılmasının önüne geçilmelidir.

Son olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın; “Arkadaşlar kusura bakmayın… Herhalde sizi kapınızda bekleten bir muhatabınızla bir yere kadar beklersiniz. Ben bu milletin izzetini şerefini ayaklar altına aldırmam. Geleceğin Türkiye’sini bugünden daha güzel yapmanın yolu reformdan geçiyor. Türkiye bugün yüksek teknolojide söz sahibi olmanın savaşını veriyor. Mesafe alıyoruz, dün hayal edemediğimiz projeleri bugün hizmete alıyoruz” diyerek bugünün ve geleceğin Türkiye’sinin karakterini ve düzeyini ortaya koymuştur.

Cumhurbaşkanı Erdoğan bu inanç, kararlılık ve özgüvenin kaynak kişisi, sembolü ve önderi olarak yarın AK Parti olağanüstü kongresinde partisinin yeniden başına geçecek. Yeni bir başlangıç yapacak. Alacağı mesafe; yeni dönemin yeni siyasi ikliminin öncülüğünü yapan ve yeni reformların yolunu açan bir menzilde olacaktır.

Önerilen Haber

Dağılmış masanın ve ‘sırttaki hançerlerin’ seçim yansımaları

Yerel seçim gündemi, partilerin adaylarını açıklamalarına odaklanmış olarak seyrini sürdürüyor. Cumhur ittifakının adaylarının çok büyük …