Anasayfa / Köşe Yazıları / DEM’in önüne serilen kırmızı halının anlamı

DEM’in önüne serilen kırmızı halının anlamı

CHP, PKK terör örgütünün siyasi kolu DEM’le demlenme süreci, ürün aşamasına gelmiş durumda. CHP Genel Merkezi’nde kırmızı halılarla karşılanan DEM’lilerle yapılan toplantı sonrası yapılan açıklamalarda, 31 Mart yerel seçimine yönelik işbirliği sürecinin başlatıldığı ifade edildi.

CHP Genel Başkanı Özgür Özel;

“DEM Parti ile ilişkilerimizi bundan sonra da kamuoyunun önünde, açık ve şeffaf bir şekilde sürdürmeyi, karşılıklı ziyaretler yapmayı ve Türkiye’nin çok önemli meseleleri konusunda görüş alışverişinde bulunmayı sürdüreceğiz. Bugün ülke meselelerini konuştuk.

Cumhuriyet’in 100’üncü yılında bazı seçmenlerin kendilerine yerel yönetici seçebildiği, bazılarının yerel yöneticilerini seçemediği, seçseler dahi yönetmelerine izin verilmediği bir ülkeyi kabul etmemiz mümkün değildir. O yüzden bu kayyum siyasetini bir kez daha kesin ve net bir dille reddediyoruz” dedi.

Bu açıklamalardan net olarak anlaşılacağı gibi PKK’nın DEM’i, CHP’nin siyaseten de, fikren de, seçim işbirliğinde de, en yakın müttefiki düzeyine çıkmıştır.

Özgür Özel’in bu işbirliğinin “açık ve şeffaf ” olacağına dair vurgusu, bu yeni ilişki düzeyinin bir başka dışa vurumudur. Bu yeni ilişki biçiminin nasıl sonuçlar üreteceğini yakında daha net olarak göreceğiz.

DEM; CHP’den bazı yerlerde kendi adaylarını desteklemelerini isteyebilir. Bazı yerlerde belediye meclis üyeliklerini talep edebilir. Bazı yerlerde de henüz açıklanmayan CHP adaylarına yönelik tasarrufta bulunmak isteyebilir.

Tüm bunlar netleştiğinde CHP açısından yeni bir gündem ortaya çıkacaktır. Bu gündemin esası, PKK’nın DEM’iyle müttefikliğin sonuçlarına dayalı olacaktır. Kazandırdığı, kaybettirdiği zemininde yeni bir gündem CHP’yi bekleyecek.

CHP’nin yeni genel başkanı DEM’le ilişkinin yöntemini belirlerken, siyasi tutum açısından da net bir duruş sergiledi. CHP, PKK’yı yine sevindirecek olan Suriye ve Irak tezkerelerine “hayır” oyu verdi. Öte yandan CHP, Libya tezkeresinde de 3. kez yine PKK/DEM çizgisinde kalınarak, “hayır” oyu verdi.

Bu siyasi tutum, bugün atılan adımların sağlam zeminidir. Nitekim bu zemin, 12 Mehmetçiğin şehit edilmesi üzerine Gazi Meclis’te yayınlanan bildiriye CHP’nin imza atmamasını da sağlamıştır.

Kayyumlardan söz edip, halkın seçtiği belediye başkanlarından bahsedip, PKK terör örgütünün sözde devlet yapılanması KCK kapsamında seçilmiş belediye başkanlarının yanına atadığı eş başkanlar gerçeğine gözünü kapamakta, CHP’nin DEM’le birlikteliğinin siyasi zemininin yansımasıdır.

CHP Genel Başkanı Özel’in; DEM’le buluşmalarında Türkiye’nin meselelerini konuştuklarını ifade etmiştir. O zaman sormak gerekir; ABD/İsrail yönetimindeki PKK terör örgütünün durumunu da konuştunuz mu?

DEM’in neden bu şer ilişkinin içinde yer aldığını sordunuz mu? Diyarbakır Anneleri’nin 5. yılına giren evlat nöbetinden bahsettiniz mi?

Türkiye’nin emperyalizme karşı verdiği mücadeleye, enerjiden ekonomiye tam bağımsızlığın değerine hiç değindiniz mi?

Gerçekler zemininde bu merakımız hep sürecek ama söylemek isteriz ki, bu soruların cevaplarını biliyor olmanın da burukluğu ve kaygısı içindeyiz.

Uzun sözün kısası görünen o ki; PKK terör örgütünün siyasi kolu DEM’in önüne serilen kırmızı halının anlamı derindir, büyüktür.

Bunu deşifre edecek, ölçecek olan da halkın vicdanıdır. Bakalım nasıl tecelli edecektir.

Önerilen Haber

Dağılmış masanın ve ‘sırttaki hançerlerin’ seçim yansımaları

Yerel seçim gündemi, partilerin adaylarını açıklamalarına odaklanmış olarak seyrini sürdürüyor. Cumhur ittifakının adaylarının çok büyük …