Anasayfa / Köşe Yazıları / Türkiye Yüzyılı’nda uzaya ilk adım

Türkiye Yüzyılı’nda uzaya ilk adım

Türkiye’nin milli teknoloji hamleleri devam ediyor. TCG Anadolu’dan sonra en büyük gemi TCG Derya da Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) törenle katıldı.

199,9 metre uzunluğuna ve 24,4 metre genişliğe sahip olan TCG Derya, 9 bin ton dizel, bin ton jet yakıtı, bin 200 ton su ve 400 ton mühimmat taşıma kapasitesine sahip. Gemide ayrıca insanlı ve insansız su üstü ve su altı araçların, helikopterlerin ve insansız hava araçlarının belirli seviyede bakım ve onarımları da yapılacak.

Mavi Vatan’da donanmamızın gücü her geçen gün artıyor. Doğu Akdeniz üzerinden Türkiye’yi sıkıştırma planları, şer hesapları, yeni sömürge jeopolitiğini dayatma çabaları, Türkiye’nin kararlılığına, direncine, inancına yenilmeye mahkumdur. Milli teknoloji hamleleriyle tam bağımsız Türkiye hedefi sarsılmadan devam ediyor. Tam bağımsızlık hedefine yapılan tüm şer saldırılarına karşı güçlü siyasi iradenin kararlılığı çok kıymetlidir. Her fırsatta Cumhurbaşkanı Erdoğan; milli teknoloji hamlelerinde, savunma sanayiinde, enerjide ve Türkiye Yüzyılı’nda tam bağımsızlık hedefini kararlılıkla vurguluyor.

Şimdi de uzaya ilk adımı attık. Uzay teknolojisinde biz de var olmak istiyoruz. Her çağın en ileri teknolojisi o çağın en kıymetli, en stratejik güç parametresidir. Biz de şimdi aradaki mesafeyi kapatabilmek için bugünkü çağın en ileri teknolojisinin üretimine; cesaretle, özgüvenle, inançla, inatla, kararlılıkla girişmiş durumdayız. Geriden gelmeyip, gelinen noktadan katılmak istiyoruz ileri teknolojik yarışa. Bu hedef kapsamında başardıklarımız var, başaracaklarımız var.

Uzay teknolojisinde alan açmak için ilk adımı attık ve uzaya giden ilk Türk olarak Alper Gezeravcı’yı coşkuyla, heyecanla, gururla uğurladık. Uzayda kalacağı 14 gün boyunca önemli bilimsel araştırmaların içinde olacak.13 önemli bilimsel deneyin yapılması ve kanser, genetik, biyoloji gibi bir dizi bilimsel alanda çok kıymetli bilimsel adımların atılması yaşanacak. Bizim için övünç kaynağı, uluslararası saygınlık ve özgüven zirvesi. Bilhassa gençlerimiz için çok kıymetli bir adım. Onlara, “biz başaramayız” özgüven zedelemesini, öğrenilmiş çaresizliğini dayatanlara karşı yeni bir okkalı cevap niteliğindedir.

Uzaya giden ilk Türk olarak Alper Gezeravcı çok kıymetli bir isim. Her şeyden önce FETÖ mağduru bir asker. Hava Kuvvetleri’nde F16 pilot subay olarak görev yaparken, FETÖ’nün kumpas davalarında TSK ile ilişiği kesilmiş. Aslında yaşarken öldürülmek istenmiş.

Başaramamışlar Alper Albay hiç yılmamış, devletine, milletine asla küsmemiş. Sonunda hak yerini bulmuş, yıllar sonra çocuk yaşta yetiştiği ocağına, peygamber ocağına, TSK’ya dönmüş.

Şimdi de uzayda. Vatanına milletine bir nebze yardımı olacaksa buna seferber olmuş durumda. Vatan sevdasıyla, üstün yetenekleri ve yüksek donanımlı, bilgi birikimiyle çok başarılı çalışmalara imza atacağına olan inancım tamdır.

Bu arada; “ne işimiz var” diyenler yine işbaşında. Yine asitli bünyelerini çalıştırmış, yine sevinç üretememişler. Şimdi de aynı cümleleri, uzaya yolculuğumuz için sarf ediyorlar.

Yine asitli bünyeleri sevinç üretemiyor.

Yine mahcup olmaya hazırlanıyorlar.

Önerilen Haber

Dağılmış masanın ve ‘sırttaki hançerlerin’ seçim yansımaları

Yerel seçim gündemi, partilerin adaylarını açıklamalarına odaklanmış olarak seyrini sürdürüyor. Cumhur ittifakının adaylarının çok büyük …