Anasayfa / Köşe Yazıları / AK Parti’nin yeniden diriliş yeniden kuruluş kongresi (Akşam Gazetesi)

AK Parti’nin yeniden diriliş yeniden kuruluş kongresi (Akşam Gazetesi)

AK Parti 3. Olağanüstü Kongresi’yle Cumhurbaşkanı Erdoğan yeniden genel başkanlığa seçildi. Yeni MKYK üyeleri arasında üniversite öğrencisi genç üyelerin varlığı, partinin gençleşme, tazelenmeye yönelik ilk adımları olarak dikkat çekti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, çok kapsamlı uzun kongre konuşmasında çok önemli konulara temas etti. Teşkilatların yenileneceğine il, ilçe ve belde teşkilatlarının tazelenerek, ilk günün heyecanı ve ruhuyla çalmadık kapı, sıkmadık el, girmedik gönül bırakılmayacağını belirterek, bundan sonrasının menzilini belirledi. Teşkilatların yeniden yapılanma sürecinde 18-25 yaş aralığının çok önemseneceğinin altını çizdi.

Konuşmanın en can alıcı vurgusu; “Bu kongre AK Parti için yeniden diriliş, yeniden kuruluş kongresidir” sözleriyle yansıdı. Bu noktadaki hassasiyet ortaya koymaktadır ki, Erdoğan için AK Parti; yeni bir ruh, yeni bir heyecanla lideriyle bütünleşerek büyük ideallere ulaşmanın kararlılığının ve inancının adresi olmalıdır.

Öyle görülüyor ki, partinin üst kadrolarındaki değişim süreci, tabandan tavana doğru zaman içinde yeri geldikçe çok daha kapsamlı ve ayrıntılı işleyecektir. Partinin kadrolarına yönelik esas değişim, 2018 olağan kongrenin hukuken zorunlu olarak işleyecek olan takviminin gereğine göre şekillenecek. Esasen bu değişim, yeni hükümet sisteminin zorunlu kıldığı, yeni siyasi iklime bağlı olarak seçmen- siyasi parti ilişkisinin yeni biçimiyle şekillenecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasının bir başka can alıcı noktası, FETÖ mücadelesiyle ilgiliydi. Erdoğan, bir kez daha bu mücadelede kararlılık mesajları verdi. Yakınlarına dokunsa bile herkesin bu kararlılığı göstermesi gerektiğinin altını çizdi. ”İsterse babamın oğlu olsun hiç kimsenin korunup, kollanmayacağını” ifade etti. “FETÖ bağlantılı kim olursa olsun, kimin nesi olursa olsun avukatlar aracılığıyla pazarlıklarla, itirafçı olma hikayeleriyle bu mücadelenin, sulandırılmamasına, soğutulmamasına, sekteye uğratılmamasına” işaret etti. Böylece son günlerde FETÖ mücadelesinde yanlışlar yapıldığına yönelik iddialara, kamu vicdanını rahatsız eden tahliyelere yönelik eleştirilere dair net tavrını ortaya koymuş oldu. Bu noktada yargının çok daha hassas olmasının, hiçbir yanlışa düşmemesinin zorunluluğu bir kez daha vurgulanmış oldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan; “Bugüne değin verdikleri mücadeleden kopanları, yolunu kaybedenleri, çeşitli sebeplerle geride kalanları” hatırlatarak, “kim dönerse dönsün biz yolumuzdan dönmeyiz” diyerek, bu noktada bugüne değin kendisini yalnız bırakanları, yeterli mücadele kararlılığını göstermeyenleri de bir kez daha hatırlatmış oldu.

Konuşmasının sonuna doğru Cumhurbaşkanı Erdoğan, hiç kimsenin ötekileştirilmeyeceğinin, herkesin birinci sınıf vatandaş olarak görüleceğinin bir kez daha altını çizerek, herkesi kucakladığını, herkesin gönlünde ve zihninde yer tutmayı istediklerini ifade etti.

Bu noktada; “herkesin illa bizi sevmesini değil ama mutlaka anlamasını ve katkı vermesini isteriz” sözleri, bir süredir maksatlı olarak sürdürülen ve uluslararası bir proje olarak sahaya sürülen “Erdoğan düşmanlığı” oyununa kapılanların gerçekleri görmesine yönelik bir çağrı niteliğindeydi.

Önerilen Haber

Güçlendirilmiş Cumhurbaşkanı Yardımcılığı Sistemi ve Paralel Kabine

72 saatlik gelgitli kriz sonrası 6’lı masanın geçiş sürecinin yol haritası ortaya kondu. 12 maddelik …