Anasayfa / Köşe Yazıları / Sıcak para değil, milli ekonomi

Sıcak para değil, milli ekonomi

Ekonomide büyük bir mücadelenin içindeyiz. Yüksek faiz, düşük kur eliyle paradan para kazanıp, üretim gücümüzü zedeleyenlerin sahte baharından çıkmak istiyoruz.

Gelişmiş ülkelerin, başkalarının sırtından kazanç elde ettikleri sıcak para oyununu bozmak istiyoruz. Ellerindeki sıcak para ve fonlarla üretimi baltalayarak, rekabet edilmesi gereken yeni bir gücün ortaya çıkmaması için oynadıkları oyunu bozmak istiyoruz.

Bize İkinci Dünya Savaşı sonrası özellikle Marshall yardımlarından itibaren üretim yeteneğimizi ve arzumuzu baskılayarak; “Avrupa’nın sadece manavı, kasabı olun, sanayi ve tarımda makine üretiminden, araç gereç imalatından uzak durun, ucuz hammadde ülkesi olun, gerektiğinde bize ihtiyacımız kadar insan kaynağı sağlayın, bundan da daha fazla ileri gitmeyin” rolünü biçenlerin ve içimizdeki bu tablonun akademik hokkabazlığını yapanların, siyasi teslimiyete boyun eğenlerin çizgisinden bütünüyle çıkmak istiyoruz.

Batı’nın yaptığını yapmak ama bize dediğini yapmak istemiyoruz. Onlar kadar milli ekonomi, onlar kadar serbest piyasacı, onlar kadar milli şirketler hedefini gütmek istiyoruz. Onlar gibi ülke stratejisiyle ve çıkarlarıyla şirketlerimizin ve ekonomimizin tüm kurumlarının hedeflerini, işleyişini bütünleştirmek istiyoruz. Onlar gibi, mikro-makro çıkarları zıtlaştırmak değil, aksine örtüştürmek istiyoruz. Kalkınma iktisadının tüm gereklerini eksiksiz yerine getirmek istiyoruz.

Varlıklarımızı koruyarak, büyütmek istiyoruz. Çağın en ileri teknolojik ürünlerini üreterek, güçlü olunacağı gerçeğini yerleşik kılmak istiyoruz. Savunma sanayiinde başlayan hamleleri büyütmek ve genişletmek istiyoruz.

Dar gelirlileri, ücretlileri, üretenleri, alın teri dökenleri koruyarak, ekonomik bağımsızlık mücadelesinden başarıyla çıkmak istiyoruz. Üretmek istiyoruz, en kıymetlileri üretmek istiyoruz. Ekonomide milli seferberlikle geleceğimize sahip çıkmak istiyoruz.

Faiz-kur-borsa-enflasyon sarmalının istikrar bozucu cenderesinden çıkmak istiyoruz. Esas olan üretmek olduğunu, üretmenin bağımsızlık olduğunu nesillerden nesillere aktararak, ülke millet bağlılığımızı daha fazla güçlendirmek istiyoruz.

Üreticimizi korumak istiyoruz. Üreticimize hammadde ithalatında vergi kolaylıkları yapılmasını, vergi adaletinin güçlendirilmesini, az kazanandan az, çok kazanandan çok olmak üzere alın teri dökmeden paradan para kazananların vergi yükünün artmasını istiyoruz. Öğrenilmiş çaresizlikten sıyrılmayı, sıcak para tetikçilerinin ve mikrofonlarının algı oyunlarından kurtulmak istiyoruz.

Asgari ücrette yapılan yüksek artışla, dar gelirlerinin üzerindeki vergi yükünün hafifletilmesiyle başlayan yürekli adımın devam etmesini istiyoruz. Stokçulukla, fahiş fiyat fırsatçılığıyla kazanç elde etmek isteyenlerin yanlarına kâr kalmamasını istiyoruz.

Bu mücadeleden geri durulmamasını, katma değeri yüksek ürün üreten sanayi modelimizden asla taviz verilmemesini, piyasa araçlarının istikrar bozucu niteliklerinin törpülenmesini istiyoruz.

Yıllarca; “soldukça sulanmalıdır, yükseldikçe budanmalıdır” baskılamasına uğramış Türkiye’nin bugününü ve geleceğini geçmişin kötü örneklerinden uzak tutmak istiyoruz.

Cumhuriyetin ilk yıllarında arzulanan sanayileşme adımlarının köreltilmesinin rövanşını, Nuri Killigil’in, Vecihi Hürkuş’un, Nuri Demirağ’ın intikamını, İHA’lar, SİHA’larda olduğu gibi her alanda milli teknoloji hamlesini sürdürerek almak istiyoruz.

İnanıyoruz başaracağız…

Zafer inananlarındır.PauseUnmuteLoaded: 30.53%Picture-in-PictureFullscreen

Prof. Dr. Yaşar Hacısalihoğlu Diğer Yazıları

Karar Resmi Gazete'de yayımlandı... Eğlence mekanları ve canlı müzik yayınları için yeni uygulamalar
Halka küfreden İYİ Partili Ahmet Erhan Göçmez yakalandı
Galatasaray'ın transferini Fenerbahçeli Szalai bitiriyor! Müthiş hamle
Kazakistan'la ilgili çarpıcı açıklama! Rus vekil FETÖ'yü işaret etti
Aziz Yıldırım'dan korkutan haber! Hastanelik oldu
https://www.aksam.com.tr/video/player-detay-sag.asp?v=2
<p class='MsoNormal'>Ezgi Aşık soruyor, Ank. Hacı  Bayram Veli Üni. Öğr. Üy. Dr. Şuay Nilhan Açıkalı

Kazakistan’daki son gelişmeler

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (07 Ocak 2022)

Dış dünyaya kendini kapatan Kuzey Kore’nin yemekleri

2022’de gidilebilecek en iyi tatil yerleri açıklandı

Copyright 2022

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.

Önerilen Haber

Emperyalizmi heyecanlandıranlar

Emperyalizmin heyecanı artmış durumda. Daha önce sıkça yazdığımız ve vurguladığımız gibi 2023 seçimine ilişkin yaptığı …