Anasayfa / Köşe Yazıları / Zeytin Dalı Harekatı’yla Yeni Bir Dönem Başlıyor – Akşam Gazetesi

Zeytin Dalı Harekatı’yla Yeni Bir Dönem Başlıyor – Akşam Gazetesi

Afrin’e yapılan “Zeytin Dalı Harekatı” yeni bir dönemin başlangıcına işaret ediyor. Suriye üzerine çeşitli aktörlerin attığı çıkar düğümlerinin sebep olduğu artık sürdürülemez ve katlanılamaz duruma gelen şer tablosunun dağılma emareleri başlamış durumda.

Suriye için üçgen daralmış, terör örgütlerinin elinde oyuncak edilen Suriye halkları yerinden yurdundan edilmiş, cansız bedenleriyle bedel ödemeye mahkum bırakılmıştı. Suriye için bu durum içinden çıkılması zor, geleceğe güvenle bakılması imkansızlaşan bir manzarayı ortaya koyuyordu. Suriye’de baş gösteren her olumsuz gelişme ise doğrudan Türkiye’yi etkiliyor, yaşananlara edilgin bir biçimde boyun eğmesi isteniyordu. Oldu bittiye getirilerek oluşturulmak istenen, Türkiye’yi içeriye kapamaya yol açacak olan bir terör koridoruna müdahale edilmemesiydi. Türkiye teslimiyete zorlanıyordu. Bu kirli niyet ve hesap önce “Fırat Kalkanı” harekatıyla bozuldu. Türkiye açıkça kararlılığını net olarak sahada göstermiş oldu. Yaptığı hamleyle, hem Türkiye’nin güvenliğine yönelik hem de Suriye’nin mazlum halklarının güvenliğine yönelik son derece önemli bir adım atılmış oldu. Şimdi ise “Zeytin Dalı” harekatıyla son derece önemli ve kapsamlı ikinci bir adım atılıyor.

Afrin ile başlayan yeni bir sürecin içindeyiz. Bu süreç; Suriye’nin geleceğini, Rusya ve İran’ın artık netleşmesi gereken yaklaşımlarını, ABD’nin terör örgütüyle iş tutma ısrarına yönelik nasıl bir karar vereceğini içeriyor.

Türkiye’nin terör örgütlerine yönelik bu hamlesiyle, Suriye’nin toprak bütünlüğünden yana olanların saflaşmasının önü açılıyor. Suriye üzerindeki kördüğümlerin çözümlenme umudu doğuyor. Rusya’nın, Türkiye’nin Afrin operasyonuna yönelik yaklaşımıyla bu duruma yönelik refleksi belirginleşiyor. İran’ın da bu konuda yaklaşımın netleşmesine yönelik uygun bir iklim doğuyor. Şam yönetiminin de ikircikli tavrını netleştirerek, herkesten önce kendi ülkesinin toprak bütünlüğüne sımsıkı sarılarak, kim ki buna karşı davranıyor ona karşı tavır almasının zorunluluğu oluşuyor.

Her askeri harekatın esas olan siyasi hedefinin olmasıdır. “Zeytin Dalı” harekatının siyasi ve stratejik hedefi; emperyalist emellere hizmet amaçlı bölünme projelerine karşı, Suriye’nin toprak bütünlüğünün sağlanarak, tüm mazlum halkların ayrımsız olarak yaşam imkanlarına kavuşması ve böylece sadece Türkiye ve Suriye’nin değil tüm bölgenin istikrarına önemli bir katkı sunulmasıdır. Bunun için Afrin, bu hedefin ilk ama önemli adımıydı. Bu adım aynı siyasi ve stratejik hedefi benimseyenlerin ittifakını güçlendirecektir. Buna göre sonraki adımlar için daha geniş bir cepheyle ve farklı katkılarla girişimde bulunabilme ortamı doğacaktır. Bu bağlamda Menbiç ve Fırat’ın doğusu öne çıkmaktadır.

Üstelik bu topraklar, gözden uzak tutulmamalıdır ki; Suriye’nin doğal kaynaklar açısından en geniş coğrafi alanları anlamına geliyor ve bu topraklara emanetçi işgalciler olarak yerleşen PKK/PYD-YPG terör organizasyonun kontrolünde küresel efendilerinin hizmetine sunulacağı günü bekliyor.

Bu tablo değiştirilmezse bu toprakların ne bereketi, ne zenginliği ne Kürtlere, ne Araplara, ne Türklere ne de hiç kimseye huzur ve refah getirebilecektir. Aksine yeni bir bağımlılık sürecini başlatacak ve bereketli toprakların yoksul ve ihtiyaçlı çocukları olarak yaşamaya mahkum edilmiş olacaktır.

Zeytin Dalı Harekatı, sadece Türkiye’nin güvenliği için değil, aynı zamanda emperyalizme karşı mazlum halkların refahı, mutluluğu ve barışı için de gerçekleşiyor.

Mazlumların sığınağı olan ve hep beklenen olan Türkiye ve Mehmetçiğin, Allah yar ve yardımcısı olsun…

Önerilen Haber

Dağılmış masanın ve ‘sırttaki hançerlerin’ seçim yansımaları

Yerel seçim gündemi, partilerin adaylarını açıklamalarına odaklanmış olarak seyrini sürdürüyor. Cumhur ittifakının adaylarının çok büyük …