Anasayfa / Köşe Yazıları / Virüsle siyasi koalisyona girenler

Virüsle siyasi koalisyona girenler

Ne yapmak istiyorlar? Ne olsun istiyorlar? Yapılan her şeyden kötülük üretmenin peşindeler. Hiçbir şeye iyi tarafından bakmıyor, yapılan iyi işleri bir türlü hazmedemiyorlar. Bu nasıl bir ruh halidir? Bu nasıl bir muhalefet etme biçimidir? Akıl alacak gibi değil.

Ortada tam bir fitne çabası, arayışı ve bundan sonuç elde etme beklentisi var. Bu durum salgınla mücadele günlerinin tarihine kara leke olarak işlenmeye aday.

Virüsle adeta ittifak ederek, koalisyon kurarak iktidar düşürmenin peşindeler. Her yolu deniyorlar. Cumhurbaşkanlığından evlere gönderilen hediye paketlerinin, ortada hiçbir kanıt olmadan virüs bulaştırdığını söyleyebiliyor, salgın rakamlarının yanlış olduğu propagandasını yayabiliyor, Sağlık Bakanlığı Bilim Kuruluna fitne sokabilmeyi deneyebiliyor, Dünya Sağlık örgütü ve diğer birçok ülkenin kabul ettiği Türkiye başarılarını gölgeleyebiliyor, iyi olan ne varsa karalamaya yeltenebiliyorlar.

Devletin topyekun harekete geçerek, yerel yönetimlerle işbirliği içinde attığı adımları, kanununun gereği olan zorunlulukları muhalefet yapmak için hiçe saymalar, belediyelerinde içinde olduğu İl Pandemi kurularında olmayıp, paralel kurullar oluşturmalar, paralel bilim kurulları kurmalar ve asıl buralarda siyaset yapıp, bilimi ıskalamalar gözden kaçmıyor.

Tüm bunlar iyi niyet çabaları değil, aksine birliği, bütünlüğü, topyekun hep birlikte mücadele ruhunu zedeleyen niteliğe dönüşüyor.

Yıllardır küçümsemeye, karalamaya çalıştıkları Şehir Hastanelerinin bugün ne denli ihtiyaç olduğunu vicdanı ve zihni sağlam olan herkes anlamış durumda. Özellikle ABD’de yaşayan ve iktidar yanlısı olmayan ama vicdanı körelmemiş özellikle bir çok Türk, Türkiye’nin sağlık altyapısını, sosyal devlet pratiğini şimdi çok daha iyi anladıklarını söyleyip, övgüler diziyor.

Nitekim İstanbul’da Başakşehir Şehir Hastanesi, gurur duyacağımız kapasiteyle sağlıkta verdiğimiz milli mücadeleye katılmak üzere ilk adımı attı. 789 bin m2 kurulu, 1 milyon 21 bin m2 kapalı alana sahip olan ve üç ana bloktan oluşan Başakşehir Şehir Hastanesi, 8 ayrı branş hastanesini içinde barındırıyor.

Hastane, tamamı hizmete girdiğinde Avrupa’nın tek kampüste en fazla yoğun bakım kapasitesine sahip hastanesi unvanına sahip olacak. Hastanenin, toplamda 725 muayene odası ve 2 bin 682 hasta yatağı,456 yoğun bakım yatağı mevcut.

Ayrıca İstanbul’un deprem bölgesinde yer alması nedeniyle hastane deprem izolatörleriyle donatıldı. Binaların depremden zarar görmesini azaltan izolatörler, binaların taşıyıcı sistemlerindeki hasarları minimize ediyor. Bu teknoloji sayesinde, hastanede deprem anında bile tüm operasyonel faaliyetler, ameliyatlar aksamadan devam edebilecek. Hastane, ana hastane binasına yerleştirilen 2 bin 68 sismik izolatörle “Dünyanın En Büyük Sismik İzolatörlü Binası” unvanına sahip olacak.

Başakşehir Şehir Hastanesi’nden sonra sıra da Sancaktepe Şehir Hastanesi var. Oda devreye girdiğinde İstanbul’un iki yakasında en modern teknik donanıma sahip iki büyük sağlık üssü oluşacak.

Diğer yandan salgınla mücadele günlerinde Türkiye, 14 gün içinde solunum cihazı üretti. Tüm dünyada sıkıntısı çekilen, bedelini ödeseniz de satın almakta güçlük çekilen solunum cihazını artık Türkiye üretiyor. 4 Türk şirketi bir araya gelerek, 120 den fazla Türk mühendisi görev alarak, gece gündüz çalışarak Türk malı solunum cihazlarını ürettiler. Mayıs ayı sonuna kadar da 5 bin cihaz üretmeyi hedeflediler. Hepsini yürekten tebrik ediyoruz.

Milli mücadele sürüyor. Milli seferberlik ruhuyla sürüyor. Türkiye’nin potansiyel gücünü zor koşullarda bile harekete geçirmeye devam ediyor.

Bu iklimi gölgelemeye çalışanlara çağrımız odur ki; gelin bu gerçeği görün ve köstek değil, destek olun, atın içinizden kini, nefreti, asidi ve görün bakın sağlığınıza, ruhunuza nasıl da iyi geleceğini… 

Önerilen Haber

Dağılmış masanın ve ‘sırttaki hançerlerin’ seçim yansımaları

Yerel seçim gündemi, partilerin adaylarını açıklamalarına odaklanmış olarak seyrini sürdürüyor. Cumhur ittifakının adaylarının çok büyük …