Anasayfa / Köşe Yazıları / Türkiye’nin Çocukları, İstiklalin Umutları

Türkiye’nin Çocukları, İstiklalin Umutları

Türkiye’nin çocukları, bu yıl 23 Nisan Bayramını çok farklı, çok renkli, çok içten duygularla kutladılar. Sadece çocuklarımız değil, yediden yetmişe tüm halkımız; milli birlik ve beraberlik duygularını, enerjilerini dışa vurma imkanı buldular.

Virüs salgınına karşı yapılan mücadelenin gereği olarak yaşadığımız zorunluluklar, Milli mücadelemizin, istiklal yürüyüşümüzün dönüm noktalarından olan; milli iradenin tecelligahı, Gazi Meclis’in kuruluşunun 100 yılına erişen milli egemenlik çocuk bayramını yürekten yaşamalarına engel olamadı.

Bu konuda Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı büyük rol üstlendi. Başta Prof. Dr. Fahrettin Altun olmak üzere emeği geçen tüm ekibini gönülden tebrik ediyoruz. Hazırlanan etkili iletişim stratejisiyle, dijital ortamda teknolojik imkanları çok iyi kullanarak, içeriğiyle, işleyişiyle, duygu yüküyle harmanlanmış çok başarılı bir çalışma paketi ürettiler. Virüs mücadelesinde her an ihtiyaç duyduğumuz milli birlik ve beraberliğimizin pekişmesine büyük katkı sundular.

23 Nisan akşamı saat 21.00 de İstiklal Marşımızı söylemek üzere balkonlarımıza çıkalım çağrısını çocuklar günlerce önce sosyal medya üzerinden yaptılar. Bu çağrıya vatanın her köşesinden katılan milyonlar; tek yürek, tek ses tüm cihana istiklalimizi, bağımsızlık tutkumuzu haykırdılar. Bunu dahi bozmaya çalışanlar oldu. Farklı saatlerde benzer etkinlikler yapmaya çalışanlar çıktı. Cumhurbaşkanı Erdoğan düşmanlığıyla yürekleri kararanlar, bu çağrının Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan gelmesini hazmedemeyerek, yine her zaman olduğu gibi fitne yöntemlerini denediler. Ama tutmadı. Milletimiz ihtiyaç duyduğu ortak ruha dört elle sarıldı.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı öncülüğünde, turkiyenincocuklari.org adında bir internet sitesi kuruldu ve yayınlar yaptı. Türkiye’nin dört bir yanından çocukların bugüne özel mesajları bu sitede paylaşıldı.

Çocuklar ve aileleri, evlerindeki camları Türk bayraklarıyla süsledikleri, şarkı söyledikleri, şiir okudukları, gösteri yaptıkları etkinlikleri kaydederek TRT’ye gönderdi. Toplamda TRT’ye 171 bin çocuktan video mesajlar ulaştı. Videolar yaklaşık 150 kişilik bir montaj ekibiyle yayına hazır hale getirildi.

TBMM’de 81 ilde öğrencilerle sanal görüşme gerçekleştirildi. Tüm okul hoparlörlerinden milli marşımız çalındı.

Saat 17.00’de TRT, çocuklar için özel bir konser yayınladı.

Saat 19.00’da 7 Tepeden 7 Kıtaya isimli konser, İstanbul’dan tüm dünyaya sevgi, kardeşlik ve birlik mesajları verdi. Konser birçok sosyal medya hesabından ve tüm TV’lerden canlı olarak yayınlandı.

Sanat ve spor camiasından birçok isim de 23 Nisan mesajlarıyla mili birlik ve beraberliğe katkı sundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, canlı yayında tüm ulusu balkonlarda İstiklal Marşı okumaya davet etti.

Saat 21.00’de Edirne’den Ardahan’a, Antalya’dan Samsun’a kardeşçe, tek yürek ve hep birlikte ayın coşkuyla, tüm Türkiye’nin çocukları evlerinin pencerelerinden ve balkonlarından coşkuyla kutladı. İstiklal Marşı söylendi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın; “çocuğun kalbinden daha geniş bir unvan yoktur” sözlerinde de anlamına bulan, minik kalplere istiklal aşkının tohumları ekildi ve kocaman yürekli çocuklar olarak, geleceğimiz onlara emanet edildi.

Dünyanın virüs salgınıyla boğuştuğu günler, insanlık dersleri de üretiyor. Bugünler de tüm dünyanın yaşadıkları; insana verilen değerin, adil, paylaşımcı olmanın kıymetini hatırlatan, gerçek sosyal devletin nasıl olması gerektiğini öğreten, doğayı ve insanı hiçe sayan zalimliklerin, sömürünün, emperyalist savaşların, terörü kullanan demokrasi maskeli yapıların, ülkelerin, işe yaramayan sözde küresel kuruluşların içine düştüğü ibretlik manzaraları yansıtan dersler içeriyor.

Ve tüm dünyaya değerleriyle öncülük edecek, adil bir dünya düzenin kurulmasına büyük katkı sağlayacak Türkiye’nin, kıymetini yansıtan dersler de içeriyor…

Tüm İslam âleminin Ramazan-ı Şerifini tebrik ederim.

Önerilen Haber

Siyasette “Normalleşme” diyenler ve olması gerekenler

CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in Cumhurbaşkanı Erdoğan’la görüşme talebiyle başlayan siyasette yumuşama veya normalleşme sürecinin …