Anasayfa / Köşe Yazıları / Toplumsal dayanışmayı hançerlemeye çalışanlar

Toplumsal dayanışmayı hançerlemeye çalışanlar

Bir yandan asrın felaketinin yaraları sarılmaya çalışırken, bir yandan da toplumsal yarılmalar, ayrışmalar oluşturarak, yeni felaketler oluşturmaya çalışanların kirliliklerine karşı da hakikat mücadelesi verilmeye devam ediliyor.

Nerdeyse atılan her adıma karşı fitne çabası hiç eksilmiyor. Toplumsal birlik ve dayanışma ruhuna karşı şer çabası içinde olanlar, adeta siperlerinden karanlığa kurşun sıkmaya devam ediyorlar.

Yalanla, dolanla zihinleri bulandırmanın, dayanışma atmosferini kirletmenin gayretindeler. Her gün, her saat yeni bir yalanın dolaşıma sokulduğu, bununla da devleti yıpratarak, toplumsal ahengi bozabilmenin şer hevesindeler.

Provokatif yol ve yöntemlerle sonuç alabilmenin hevesindeler. Gerçekleri ters yüz edebilmenin, her şeyin şer arzularına göre zihinlere yerleştirilmesinin gayretindeler. Kışkırtma, kaos çıkarma, iç barışı zedeleme, acıda tasada bir araya gelen tüm farklılıklarını geri plana iten dayanışma ruhumuzu hançerlemenin hevesindeler.

Trabzonspor- Basel maçında Fenerbahçe, Galatasaray, Beşiktaş ve tüm futbol takımlarının taraftarlarının Trabzonspor taraftarlarıyla tribünlerde bir arada omuz omuza Türkiye dayanışması adına yer alması, uzun süre hafızalarda yer edecek duygu yüklü manzaraydı. Bu dayanışma ruhunu zedelemeye kimsenin hakkı da, haddi de olamaz.

Ama hâlâ aynı kirli davranışları sürdürmeye çalışanların varlığı da ortada. İletişim Başkanlığı’nın Dezenformasyonla Mücadele Merkezi’nin günlük bültenleri, sayısız yalanı buna karşı hakikati ortaya koymaya devam ediyor.

Bu bültenlerle aslında tarihe not düşülüyor. Bir ülkenin iç bünyesinin nasıl ayrıştırılmaya çalışıldığının, nasıl gri propaganda tekniklerinin uygulandığının, provokasyon için kimlerin nasıl çaba içinde olduğunun kanıtları olarak tarihe not düşülüyor.

Bu bağlamda, uluslararası medyada yer bulan bir gelişme de çok dikkat çekiyor. Bu gelişmeye göre; İsrailli bir firmanın, bilgisayar korsanlığı, sabotaj, dezenformasyon gibi yollarla müşterileri adına dünya çapında 30’dan fazla seçimi etkilemeye çalıştığı ortaya çıkmış durumda.

İngiltere merkezli The Guardian Gazetesi’nin haberine göre, Guardian, Fransız Le Monde, Alman Der Spiegel gibi kuruluşlardan 30 araştırmacı gazeteciden oluşan bir ekip, söz konusu şirketin yöntemleri ve kapasitesi hakkında bilgi toplamak için müşteri kılığına giriyor.

Söz konusu ekibin araştırmaları sonucu yayımladığı raporda, “Team Jorge” isimli şirketin sahibi, 50 yaşındaki eski İsrail Özel Kuvvetler elemanı Tal Hanan’ın 20 yıldan uzun süredir çeşitli seçim süreçlerinde çalıştığı belirtiliyor.

Ekibin bazı Telegram hesaplarını, binlerce sahte sosyal medya profilini kontrol ettiği ve sahte haberler yaydığı aktarılıyor.

Team Jorge tarafından açıklanan metot ve tekniklerin büyük teknoloji firmaları için yeni sorunlar teşkil edeceği vurgulanan haberde, “Seçimleri hedef alan küresel dezenformasyon, tüm dünyadaki demokrasiler için uyarı çanları çalıyor” ifadesine yer veriliyor.

Ayrıca haberde; Team Jorge’un en önemli hizmetlerinden birinin de sofistike yazılım paketleri olduğu belirtiliyor. Hanan’ın Twitter, LinkedIn, Facebook, Telegram, Gmail, Instagram ve Youtube’da binlerce profili kontrol ettiği kaydedilirken, ekipteki bazı kişilerin kredi kartı kaydı olan Amazon hesapları, Bitcoin cüzdanları ve Airbnb hesapları olduğu vurgulanıyor.

Haberde, Hanan’ın “Şu anda Afrika’daki bir seçime müdahil olduk. Yunanistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’nde ekiplerimiz var. 33 başkanlık düzeyinde seçimi tamamladık ve bunlardan 27’si başarılı oldu” şeklinde konuştuğu belirtiliyor.

Son derece çarpıcı bu haberin başka örneklerinin olabileceği anlaşılıyor. Türkiye’yi de hedef ülke haline getirenlerin de bu şer yol ve yöntemlere bel bağladığı da ortada.

Uzun sözün kısası, yalana, şer çabalara karşı hakikat mücadelesi sürüyor.

Önerilen Haber

Dağılmış masanın ve ‘sırttaki hançerlerin’ seçim yansımaları

Yerel seçim gündemi, partilerin adaylarını açıklamalarına odaklanmış olarak seyrini sürdürüyor. Cumhur ittifakının adaylarının çok büyük …