Anasayfa / Köşe Yazıları / Sömürgecilerin kirleri, ‘Barış Pınarlarıyla’ temizlenecek

Sömürgecilerin kirleri, ‘Barış Pınarlarıyla’ temizlenecek

Fırat’ın doğusuna ilişkin Türkiye’nin kararlılığı sürürken, ABD’nin ise meseleyi zamana yayarak, Türkiye’nin direncini zayıflatma beklentisi devam ediyor. En son varılan mutabakata ilişkin kurulan “ortak harekat merkezinin” kapsamında atılan adımlar da bugüne değin Türkiye’nin beklentilerini karşılamamıştır.

Üstelik PKK/PYD-YPG unsurlarının etkisizleştirilmesine katkı sunmak bir yana, son 10 gün içinde 300 TIR dolusu yeni silah sevkıyatı yapılmıştır. Ayrıca 2000 ABD askeri personeli hâlâ buradadır ve 18 üs varlığını korumaktadır. Gerçi son dakika itibarıyla, Türkiye’nin vazgeçilmez kararlılığı karşısında, ABD askerlerinin bölgeden çekilmeye başladığına dair bilgilerin geldiğini kayda geçmek gerekir.

Türkiye’nin güvenli bölge yaklaşımı yeni değil. Cumhurbaşkanı Erdoğan yıllardır bu konuda ısrarcı olmuş, terörden ve terör örgütlerinden arındırılacak bölgede, sığınmacılar için yaşam imkanının sağlanabileceğini defalarca ifade etmiştir.

Şimdi de benzer durumun gerçekleşmesi istemektedir. Terörden ve terör örgütlerinden arındırılmış bölgenin yaklaşık 2 milyon sığınmacının ülkelerine dönmelerine, güvenli, bir yaşama kavuşmalarına imkan tanıyacaktır. Bu durumu yok sayanlar, Türkiye’nin kararlılığından Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın direnci ve ısrarından rahatsızlık duyanlar, güvenlik bölge fikir köreltmenin, çarpıtmanın, karalamanın peşindeler. Onların dertleri Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın gücünün her vesileyle azaltılmasıdır. Güvenli bölge fikrinin ve ısrarının Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın değil, ABD olduğu diyecek kadar da gözleri dönmüş, zihinleri kararmış durumdalar. Bir yandan ABD’nin dış politikasının payandası olmaya can atıp, öte yandan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın emperyalizme ve piyonlarına karşı verdiği mücadeleyi ve direnci yok saymak, karalamaya kalkmak, ahlaki zaaflarla sürdürülen eşine az rastlanır bir cambazlık örneğidir.

Bir kez daha Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın şu sözleri her şeyi tüm açıklığıyla ortaya koymaktadır; “Biz kendi göbeğimizi kendimiz kesmeye karar verdik. İki ayrı harekatla toplam 4 bin kilometrekarelik bir alanı terör örgütlerinden temizledik. Fırat’ın doğusuyla ilgili de muhataplarımıza her türlü ikazı yaptık. Yeteri kadar da sabırla davrandık. Kara devriyesiymiş, hava devriyesiymiş bütün bunların hikâye olduğunu görüyoruz. Müttefiklerimize sorumuz gayet açıktır, siz SDG adıyla gözlerden kaçırmaya çalıştığınız PKK/YPG’yi terör örgütü olarak tanıyor musunuz, tanımıyor musunuz? Bunu açıklayın. Amerikalı yetkililer alenen PKK, YPG’nin birlikte çalıştıkları bir yapı olduğunu da söylüyorlar. Öyleyse sözün bittiği yerdeyiz.

Yüzümüze gülen, sürekli diplomatik söz oyunlarıyla kendilerince oyalayanlara diyoruz ki ‘artık söz bitti.’ Hazırlıklarımızı yaptık, harekât planlarımızı tamamladık. Kararı verilen ve süreci başlamış olan barış pınarlarının önünü açma vakti belki bugün, belki yarın denebilecek kadar yakındır. Hem karadan hem havadan bu harekâtı yürüteceğiz… Amacımız, Fırat’ın doğusunu da altını çiziyorum barış pınarlarıyla sulamaktır. Bu bölgede, 1 milyonu yeni inşa edeceğimiz yerlerde, 1 milyonu da mevcut yerleşimlerde olmak üzere 2 milyon kişiyi iskân etmeyi planlıyoruz. Planlarımız hazır, projelerimiz hazır. BM Genel Kurulu’nda, ikili yaptığımız görüşmelerde devlet başkanlarına bunların kitapçıklarını teslim ettim.”

Kararlılık en kuvvetli biçimde ortadadır. Bu konuda geri adım atmak söz konusu değildir. Türkiye; bölgenin Türk, Kürt, Arap ve diğer tüm mazlum halkları, sömürgecilerin ve piyonlarının oyuncağı olmayacaktır. Türkiye; terörü ve terör örgütlerini destekleyen küresel güçlere boyun eğmeyecektir. Başlatacağı operasyonla; Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın deyimiyle, “Barış Pınarlarıyla” sömürgecilerin kirlerini temizleyecektir.

Bundan rahatsızlık duyanlara duyurulur…

Önerilen Haber

Dağılmış masanın ve ‘sırttaki hançerlerin’ seçim yansımaları

Yerel seçim gündemi, partilerin adaylarını açıklamalarına odaklanmış olarak seyrini sürdürüyor. Cumhur ittifakının adaylarının çok büyük …