Anasayfa / Üniversite Etkinlikleri / Milli Eğitim Bakanı Sayın Dr. İsmet Yılmaz’ın Katılımıyla Coşkulu Mezuniyet Töreni

Milli Eğitim Bakanı Sayın Dr. İsmet Yılmaz’ın Katılımıyla Coşkulu Mezuniyet Töreni

İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi bu yıl 7’nci kez mezuniyet coşkusunu yaşadı. Üniversitemizin lisans ve ön lisans programlarından mezun olan öğrencilerimiz, Yeşilköy Wow Convention Center’da Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz ve İstanbul Valisi Vasip Şahin’in katılımıyla gerçekleştirilen görkemli mezuniyet töreniyle meslek hayatlarına uğurlandı.

Üniversitemizin 2017-2018 Akademik Yılı Mezuniyet Töreni, sabah ve öğleden sonra olmak üzere iki bölüm halinde gerçekleştirildi. Mezuniyet törenimizin sabahki bölümünde, üniversitemizin Meslek Yüksek Okulu ve Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu’nun ön lisans programlarından mezun olan öğrencilerimize diplomaları verildi. Öğrencilere diplomalarını Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu Prof. Dr. Ömer Bender ve Meslek Yüksek Okulu Müdürü Dr. Öğretim Üyesi Erol Ülgen verdi. Ön lisans programlarımızdan mezun olan öğrencilerimiz diplomalarını aldıktan sonra hep birlikte kep atarak mezuniyet sevincini yaşadılar. Öğrenciler kep attıktan sonra çalan müzikler eşliğinde salonda hep birlikte eğlendiler.

Bakan Yılmaz Lisans Mezunlarımızın Törenine Katıldı

Öğleden sonra lisans mezunları için düzenlenen tören ise Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz ile İstanbul Valisi Vasip Şahin’in katılımlarıyla gerçekleşti. Üniversitemiz Mütevelli Heyeti Başkanı Dr. Azmi Ofluoğlu ve Rektörümüz Prof. Dr. Yaşar Hacısalihoğlu tarafından karşılanan Bakan Yılmaz ve Vali Şahin alkışlar içerisinde salona girdiler. Törenin başlamasının ardından lisans programlarının bölüm birincilerine Milli Eğitim Bakanı Yılmaz tarafından plaketleri verildi.

“Türkiye’de her 100 öğrenciden 43’ü üniversiteye gidiyor”

Törende konuşan Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Türkiye’nin her geçen gün büyüyüp geliştiğini söyledi. Bakan Yılmaz eskiden üniversiteye gitmenin bir hayal olduğunu ancak günümüzde her 100 öğrenciden 43’ünün üniversiteye gidebildiğini ve bu oranla Türkiye’nin Avrupa’da ikinci sırada olduğunu kaydetti. Bakan Yılmaz konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Tüm mezunları tebrik ediyorum. Başarılarının artarak devamını diliyorum. Mezunlarımıza emeği geçen hocalarımıza teşekkür ediyorum. En özel teşekkürü ise mezunlarımızın annelerine ve babalarına ediyorum. Türkiye her geçen gün daha da büyüyor ve gelişiyor. Ancak şuna inanıyorum ki mezun olan İstanbul Yeni Yüzyıl ailesi ile birlikte Türkiye çok daha büyüyecek ve gelişecektir. Bugün 208 üniversitemiz ve 7,5 milyondan fazla üniversite öğrencimiz var. Eskiden üniversiteye gitmek bir hayaldi. Şimdi ise esas konu üniversiteye gidecek öğrencilerimizi doğru ve sağlıklı yönlendirmektir. Doğru ve sağlıklı bir yönlendirme yapılırsa hiçbir öğrencimiz üniversite eğitimi dışında kalmayacaktır. Bugün her 100 öğrencimizden 43’ü üniversiteye gidebiliyor. Bu oranla Avrupa’da ikinci sıradayız. Gençler yolunuz ve bahtınız açık olsun. Mezuniyet törenimizin hayırlı olmasını ve mezunlarımıza üstün başarılar diliyorum.”

“Sizlerden çok umutluyuz”

İstanbul Valisi Vasip Şahin ise gençlere hitaben yaptığı konuşmada, “Sevgili gençler; ailenizin, bu milletin ve devletin size verdiklerini artık iade etmeye bugünden itibaren başlayacaksınız. Sizlerden çok umutluyuz” diyerek şu ifadelerde bulundu: ”Bu milletin müreffeh yarınlara yürüyüşüne bu saatten sonra sizler omuz vereceksiniz. Çıktığınız bu kutlu yolda hepinize başarılar diliyorum” dedi.

“Yolunuz her daim açık olsun”

Törende konuşan İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yaşar Hacısalihoğlu da: “Uzun eğitiminiz sonucunda bu mutlu güne ulaştınız. Şimdi önünüzde yine uzun ve meşakkatli bir yol var. Bu yolculukta sizlere güvencimiz tamdır. İsteğimiz, sizler için her zaman önemli olan değerlerle hemhal olmanız, değer üreten olmanız, özne olmanız ve hiçbir zaman hiç bir sahteliğe meyletmemenizdir. Buna olan güvenimiz tamdır. Sevgili gençler sizler erdemin simgesi olun. Gelecek adına vicdanın sesi olun. Her türlü zorluğa karşı asla pes etmeyin. Sabır sizin rehberiniz olsun. Dürüstlük hiçbir zaman vazgeçemeyeceğiniz ana şiarınız olsun. Taşıması zordur ama her zaman başı dik tutar. Vatanınızı, milletinizi asla unutmayın. Bizler sizlere sonuna kadar güveniyoruz. Yolun her daim açık olsun” diye konuştu.

Ailelere de seslenen Prof. Dr. Hacısalihoğlu: “Sevgili aileler, bütün fedakârlığınızı yavrularınız için yaptınız. Hiçbir karşılık beklemediniz. Onlar da şimdi sizin yüzünüz güldürmek için donanımları, gelecek hayalleri ve hedefleriyle sizin o fedakârlığınızın karşılığını vermek üzere bir başlangıç yapıyorlar. Onlara güveniyoruz ” dedi.

“Birinciliğimi Kendime Referans Almak İstiyorum”

Okul birincisi olan Grafik Tasarım Bölümü öğrencisi Sinan Yavuz da törende bir konuşma yaptı. Hayatına akademisyen olarak devam etmek istediğini söyleyen Yavuz, “Buralara kadar gelmemde emeği olan başta aileme ve öğretmenlerime çok teşekkür ederim. Okulum adına böyle bir birincilik aldığım için mutluyum” şeklinde konuştu.

Dekanların elinden diplomalarını aldılar

Konuşmaların ardından salonda yerlerini alan tüm lisans programlarından mezun öğrencilerimiz sırasıyla podyuma gelerek fakülte dekanlarının elinden diplomalarını aldılar.

Mezuniyet Yeminini Okuyarak Kep Attılar

Törende daha sonra öğrenciler hep birlikte Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ayşegül Topal Sarıkaya’nın okuttuğu mezuniyet yeminini tekrarladılar. Yeminin ardından ise öğrenciler mezuniyet sevincini kep atarak kutladılar. Tören sonrasında öğrenciler ve aileleri hep birlikte çalan müzikler eşliğinde mezuniyet coşkusunu yaşadılar. Mütevelli Heyeti Başkanımız Dr. Azmi Ofluoğlu ve Rektörümüz Prof. Dr. Yaşar Hacısalihoğlu da çalan müzikler eşliğinde öğrencilerin sevincine eşlik ettiler.

http://www.yeniyuzyil.edu.tr/BizdenHaberler/coskulu-mezuniyet-toreni.aspx

Önerilen Haber

İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi KÜNİB’e Üye Oldu

İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi, Kafkasya ülkelerindeki üniversiteler arasında farklı alanlarda işbirliğini artırmak amacıyla kurulan Kafkasya …