Anasayfa / Köşe Yazıları / Mardin Derik’te Şehit Kaymakamımız Yaşıyor – Akşam Gazetesi

Mardin Derik’te Şehit Kaymakamımız Yaşıyor – Akşam Gazetesi

2016 yılının 10 Kasım günü, Mardin Derik Kaymakamı Muhammed Fatih Safitürk, PKK terör örgütü tarafından kurulan hain bir pusuyla ağır yaralanmış, tüm çabalara rağmen kurtarılamayarak, 11 Kasım’da şehadet mertebesine ermişti. Derik Kaymakamımız Muhammed Fatih Safitürk, bir toplantı nedeniyle Ankara’ya gittiği günler içinde makamına yerleştirilen bombaların uzaktan kumandalı olarak patlatılmasıyla şehit olmuştu.

Şehit Kaymakamımız Safitürk, son derece idealist, çalışkan ve Derik halkıyla kurduğu sıcak bağla tanınıyordu. PKK terör örgütü tarafından hedef olmasının nedeni de buydu.

Şehit Kaymakamımız Safitürk’ün şehadetinin sene-i devriyesinde Mardin Derik’teydik. Şehit kaymakamımız adına yaptırılan Anadolu Lisesi’nin açılış törenine katıldık. Mardinli hayırsever işadamı Süleyman Bölünmez ve Mardin milletvekili Ceyda Bölünmez Çankırı’nın, şehit kaymakamımız Muhammed Fatih Safıtürk’ün hayali olarak gördükleri, yöre çocuklarının yüksek donanımlı fiziksel imkanlara sahip okullarla buluşması arzusunu yerine getirerek, Derik İlçesi’ne “Şehit Kaymakam Muhammed Fatih Safitürk Anadolu Lisesi’ni” kazandırdılar. Kendilerini canı gönülden kutluyoruz.

Şehidimizin adını taşıyan bu okuldan yetişecek gençlerin başarıları, terör örgütüne ve onların baronlarına verilecek en iyi cevap olacak. Yöre halkının ülkesine ve toprağına olan bağlılığını zayıflatmaya çalışanlara, aynı medeniyetin tertemiz çocuklarını düşmanlaştırma gayretlerine karşı en anlamlı cevap olacak.

Mardin ve çevresinde bulunduğumuz 3 gün boyunca bir kez daha gördük ki, bölge terörden arındırıldıkça, halkın huzura, barışa, mutluluğa olan hasretiyle bölgenin eşsiz imkan ve zenginlikleri geleceğe güven olarak nakşediyor. Bu topraklara asla yakışmayan ve hiçbir zaman da yerleşik olamayacağına inandığımız şiddet ve terör iklimine dayalı kirli ve karanlık tezgahların sonlanmasıyla, bölge eşsiz güzellikleriyle kültürün, turizmin olağanüstü merkezlerine dönüşecek.

Bölgenin geniş verimli toprakları suyla buluştukça yeşerecek, bölge halkının ekonomisinin en önemli altyapısını oluşturacak. Devletin hazine arazileri için köklü bir reform anlayışıyla adımlar atıldıkça, topraksız köylülerin toprakla bağı kuvvetlenecek, bölge bereketi artarak, göçü tersine çevirecek. Bölgenin tüm kültürel ve tarihsel birikimi çok kapsamlı ve çok bileşenli bir turizm planlamasıyla projelenecek, dünya ölçeğinde eşi benzeri olmayan kültür ve turizm merkezleri küresel ilgiyi kendine çekecek. Tüm bunlar gelecek adına yapılması gerekenler.

Bu konuda devletin çabası, öncülüğünün yanı sıra, Mardinli hayırsever işadamı Süleyman Bölünmez gibi bölgenin tüm değerlerinin girişimleriyle de geleceğin nüfus çeken bölgeleri, şehirleri, beldeleri kurumsallaşmış olacak.

Bir yandan teröre karşı verilen amansız mücadele sürerken, diğer yandan bölgenin tüm toplumsal birikimini ayırmaksızın harmanlayan, güçlü, sahici, samimi ve yerli projelerle bölgenin güzel insanları tüm güzelliklerinin öznesi olarak kendi geleceğine sahip çıkacak.

Buna olan inancımız tamdır. Bu ülkenin insanına, toprağına, bereketine, kardeşliğine, inancına, kültürüne, tarihine inanıyoruz. Bu toprakların terör örgütleriyle, ihanet şebekeleriyle, karanlık çetelerle, emperyalizmin maşalarıyla kir pas tutmayacağına inanıyoruz…

İnanırsak başarırız… Bunu da tarihimizden biliyoruz…

Önerilen Haber

Kılıçdaroğlu’nun milliyetçilik sınavı

Cumhurbaşkanlığı seçiminin 2.turuna günler kala Kemal Kılıçdaroğlu’nun milliyetçi oylara yönelmek istediği için söylem değişikliğine gittiği …