Anasayfa / Köşe Yazıları / Etiketler Ayrıştırır, Öz Birleştirir – Akşam Gazetesi

Etiketler Ayrıştırır, Öz Birleştirir – Akşam Gazetesi

Son zamanlarda Türkiye’nin Türkiye’den yönetilme kararlılığından rahatsız olanlar, Türkiye’nin istiklaline ve istikbaline terörle hükmedemeyince, toplum üzerinden ayrıştırma çabasını yeniden sahaya sürdüler.

İnceden, inceye, alttan, alta bazen de açık, açık sürdürülen bu kirli oyun, bu toprakların değerlerini hedef alıyor. Ortak paydaları dinamitlemenin her yolunu deniyor. Cumhuriyet, İslam, Atatürk, Osmanlı gibi bu toprakların tarihsel birikiminin ortak değerleri üzerinden kutuplaştırmalar, ayrıştırmalar adına tarihi bir hesaplaşmaya dayalı karanlık bir oyun sergileniyor. Bu karanlık oyunun kuluçka merkezi, fikir odağı, hareket çıkışı bu topraklarla hem hal olmuş, tarihini, ecdadını, değerlerini, manevi mirasını iyi bilen, özümseyen, hiçbir beden ve beyin olamaz. Bu karanlık oyun; hiç eksilmeyen, hiçbir zaman kirli planlarından vazgeçmeyen sömürgeci damarın, emperyalizmin tezgahıdır.

Hiç şüphesiz bir milletin tarihinde inişler çıkışlar, hepten iyi hepten kötü denilemeyecek hususlar vardır ve var olmaya da devam edecektir. Ancak geniş halk kitlelerinin özellikle çok yaygın olarak benimsediği hangi değer, hangi tarihsel şahsiyet varsa bilhassa onlar üzerinden ortak buluşmayı engellemeye çalışmak, bu ülkeye, bu topraklara, bu millete yapılmış kötülüktür, şer çabasıdır, fitne mahsulüdür.

Unutmamak gerekir ki, etiketler ayrıştırır, öz birleştirir. Ocu, bucu olmak ve buna göre etiketlemekle yetinmek, özü ıskalamak, perdelemektir. Asıl marifet, özde saklı olanla, asıl değerin özüyle hem hal olmaktır. Asıl meşakkatli olanda budur.

Etiketlerle maskeler üretmek sahteliktir. Her değerin özüne inmek, kavramak ve ona göre davranmak gerekir. Atatürk tartışmaları da, inanç tartışmaları da bu zaviyeden irdelenmelidir.

Örneğin Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün sömürgeciliğe, emperyalizme karşı ve mazlum milletlere yönelik teorisini ve pratiğini, düşüncelerini ve yaptıklarını öne çıkarmayıp, etiket Atatürkçülüğü yaparak, üstelik bununla da başkalarını ötekileştirerek, ortak değeri, tekeline hapsederek yapılan şey esasen sahteliktir, o değerin özünü perdelemektir, ıskalamaktır, açık bir istismarcılıktır.

Aynı şey tüm ortak değerimiz için de söz konusudur. İnancımızın gereği; komşun açsa tok yatamazsın, kul hakkı en büyük hassasiyetin olmak zorundadır, vatan sevgisi imandandır, adaletle davranmak her şeyin üstündedir. İnancımızın bu yüce değerlerini hiçe sayarak, sadece etiketlerle inançlı geçinmek de aynı şekilde sahteliktir, özü perdelemektir, ıskalamaktır, istismarcılıktır.

Her iki örnek de de esas olan ortak öz; sömürgeci damara karşı dirençtir. Bunu bilenler, bundan rahatsız olanlar bu özde bütünleşmeyi engellemenin her yolunu yıllardır denediler, bugün de aynı karanlık oyunlarla denemeye devam ediyorlar. Bu karanlık oyunun şer aktörleri, bugüne kadar taşıdıkları maskelerle fitne görevlerini harfiyen yerine getirmiştir. Esasen bugünlerde birçoğunun da maskesi düşmüştür. Ancak yine de unutmamak gerekir ki, yenileriyle, yeni yol ve yöntemlerle bu ülkenin birliğini zedeleme gayretine devam etmektedirler.

Bu noktada bir hususun bilinmesi gerekir ki, bu karanlık oyununun bir taktiği de; doğruları yanlış kişilere söyleterek doğrunun zarar görmesine çalışmaktır. Bu yol, karanlık, kirli isimlerle bu ülkenin değerlerini köreltmektir, tüketmektir.

Bu oyunu da bozacağız. Sahte yüzlerin sahteliklerini ifşa etmeye devam edeceğiz. Bugüne kadar tartıştırılan, ayrıştırılan, unutturulmaya çalışılan ortak öz değerlerimizi perdeleyen etiketlere aldırmadan sahip çıkacağız ve ortak değerlerde bütünleşmeye devam edeceğiz.

Üzerimize yeniden çullanan emperyalizme karşı yeniden İstiklal mücadelesi duyarlılığında, bilincinde, inancında tek vücut olacağız… 2019’a doğru bu kararlılığımızı hep diri tutacağız…

Allah yar ve yardımcımız olsun…

Önerilen Haber

Dağılmış masanın ve ‘sırttaki hançerlerin’ seçim yansımaları

Yerel seçim gündemi, partilerin adaylarını açıklamalarına odaklanmış olarak seyrini sürdürüyor. Cumhur ittifakının adaylarının çok büyük …