Anasayfa / Köşe Yazıları / Yerli Otomobil Hedefinden Rahatsız Olanlar – Akşam Gazetesi

Yerli Otomobil Hedefinden Rahatsız Olanlar – Akşam Gazetesi

Türkiye’nin yerli otomobil hamlesinden rahatsız olanlar, bugünden Türkiye’nin yarınını kontrol edememenin telaşındalar. Biliyorlar ki, Türkiye’nin yükselişiyle özellikle ekonomik alan genişlemesi onlar için alan daralmasına yola açacak. Biliyorlar ki, Türkiye güç biriktirme sürecine devam ettikçe güç mücadelesinde kaybedenler grubunda olacaklar. Zira biliyorlar ki, uluslararası güç mücadelesi birinin kazanması, diğerinin kaybetmesi esasına göre işlemektedir.

Esasen Türkiye uzun ve meşakkatli bir yolculuğa çıkıyor. Bu yolculuğun menzili; Türkiye’nin üretim gücünü yerli ve milli kimlikle üst lige taşımak. Bir yandan savunma sanayiinde başlayan yerli, milli üretim hamlesi boyutlanarak sürerken, diğer yandan sanayinin birçok alanında yerli, milli karakterin oluşmasına gayret sarf ediliyor. Yerli otomobil hedefi de bu gayretin yeni ve son derece önemli bir aşaması.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın epey zamandır üzerinde durduğu bizzat takip ederek, bu konuda “babayiğitler arıyorum” diyerek cesaretlendirdiği süreç gerçek oluyor. 5 babayiğit firma bir araya geliyor ve Türkiye’nin yerli otomobilini üretmeye karar veriyor. Bu karar, ele avuca sığmayan dinamik Türkiye’nin geleceğine yönelik özgüven aşısı, üretim gücünün yükseltilmesi, istiklal, istikrar ve istikbal yürüyüşüne sağlam bir yapı taşı oluşturma adımıdır. Yıllardır dışarının uzantılarıyla çekip çevrilen ülke ekonomisinde öze dönüşünün, içimizdeki saklı enerjinin ve potansiyel gücün harekete geçişinin, bağımsız davranabilme iradesinin güç kazanışının çıtasıdır.

Bu çıta daha da yükselme potansiyeline sahiptir. Geleceğe ilişkin güç projeksiyonuyla meşgul olanlar bunun farkındadır. Mevcut küresel ekonomik ve siyasi sistemi kontrol edenler, statükolarının devamı adına yeni güçlerin yükseliş çabalarına karşı mümkün olan her türlü köreltme gayretiyle sahnedeler. Bu aktörler ve ülke içindeki uzantıları, atılan bu yeni adımı etkisizleştirmek ve mümkünse köreltebilmek için çaba içindeler.

Alman Die Welt gazetesinde yayımlanan bir yazıda; Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çok hırslı bir şekilde projeyle ilgilendiği ifade edilerek, Türkiye’nin yerli otomobil projesi için; “Bu intihar etmektir. Bir dereceye kadar modern bir otomobil geliştirmek için en az yarım milyar avro yatırım gerekir. Bu paraya yazık olacak, kolayca sokağa atılacak. Tecrübesiz Türk şirketleri, Avrupalı ülkelerin alıştığı kalitede bir otomobil üretemeyecekler” deniliyor.

Almanların bizi bizden daha fazla düşündüklerini bilememenin ironisiyle biliniz ki, Türkiye’nin neleri başaracağının farkındalar ve rahatsızlar.

Ancak Almanya’nın rahatsızlığı bir yana içimizdeki bizden gibi görünenlerin rahatsızlığının pespaye durumunu artık net olarak görmek gerekir. Erdoğan düşmanlığının geldiği son noktayı kavramak gerekir. Ülke, millet çıkarını hiçe saymanın seviyesizliğini anlamak gerekir. Ve tüm baltalamalara, özgüven kırma çabalarına aldırmadan yola devam etmek gerekir. Türkiye’nin bu kararlılığı devam ettiği sürece gelecek Türkiye’nindir. Buna olan inancımızda, direncimizde tamdır…

Önerilen Haber

Dağılmış masanın ve ‘sırttaki hançerlerin’ seçim yansımaları

Yerel seçim gündemi, partilerin adaylarını açıklamalarına odaklanmış olarak seyrini sürdürüyor. Cumhur ittifakının adaylarının çok büyük …