Anasayfa / Köşe Yazıları / HDP’nin ideolojik yükünün sınavındakiler

HDP’nin ideolojik yükünün sınavındakiler

PKK terör örgütünün siyasi kolu HDP’nin Millet İttifakı’na yönelik ideolojik yükü her geçen ağırlaşıyor. Diyeceksiniz ki, bundan rahatsızlık duyulmuyorsa neden yük olsun ki. Haklısınız rahatsızlık duyulmaması hali, bu sonucu çıkarmanızı sağlar ama bunun sahadaki karşılığı arzulandığı gibi işlemiyor.

Halkın çok geniş bir bölümü açısından PKK-HDP ilişkisini yok sayarak, HDP ile yan yana gelme eğilimleri rahatsızlığa yol açan özelliğini koruyor. Bu sebepledir ki, Millet İttifakı içinde özellikle CHP’nin HDP’ye yönelik vazgeçilmez tutumu, aynı zamanda aşılması gereken bir yük olma özelliğini koruyor. Çünkü hâlâ açık açık; “HDP evet paydaşımızdır” ifadesinde kaçınılıyor. Bir araya geliniyor, toplantılar düzenleniyor ve içeriği konusunda halka açıkça beyanlarda bulunulmuyor. Basın toplantılarında soru sorulması bile istenmiyor. Aslında hakikate karşı muvazaa yapılmaya devam ediliyor.

Öte yandan Mehmetçiğin sınır ötesinde teröre karşı mücadelesi için Meclis’ten alması gereken tezkere onayına CHP’nin hayır oyu vermesi, PKK ve HDP’yi mutlu etmiştir. Bu durum HDP- CHP ilişkisinde yeni bir durum, alınan yeni mesafedir. Zira HDP’yi yönetenlerin açık çağrısı vardı CHP’ye, “birlikte olunacaksa tezkereye hayır demeniz sınavınız olacak” denilmişti. Bu beklenti, bu çağrı karşılık buldu ve HDP’nin sınav dediği eşikten CHP hayır oyu vererek geçmiş oldu. Bunun millet nezdinde karşılığının ne olacağını elbette zaman daha iyi gösterecektir. Ancak HDP’nin başta söylediğimizi ideolojik yükü, tezkereye hayır oyu verilmesiyle CHP tarafından çok daha belirgin bir şekilde taşınmaya başlanmıştır. Zaman, yükün; ağırlığını, taşıma kapasitesini, menzilini, sınavının sonucunu ortaya koyacaktır.

Milet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı aday belirleme sürecinde de bu yük, ağırlığını hissettirecektir. Aslında şimdiden hissettirmeye başlamıştır. Özellikle ortak aday belirleme de zorluluğun en can alıcı yönü; HDP’nin arzularının dikkate alınması zorluğudur.

Tüm bu seçim aritmetiğine dayalı gelgitler yaşanırken bir yandan da PKK-HDP ilişkisini ortaya koyan örnekler artıyor. Son olarak HDP’li bir vekilin PKK terör örgütü mensubuyla çekilmiş fotoğrafları ve yakın ilişkisi öne çıktı. Esasen şaşırtıcı olmayan bu durum, HDP’nin siyasi parti görüntüsü altında PKK terör anatomisindeki siyasi rolünü bir kez daha ortaya koyması açısından önemliydi. Tek başına bu durum bile HDP ile bir araya gelen siyasi partilerin millet nezdinde sınavı niteliğindedir.

Bu noktada sıkça; “geçmişte falanca da, filanca da HDP ile yan yana geldiler” savunmasıyla karşılaşılıyor. Evet HDP’nin PKK terör anatomisinde kopması için her yol denendi. Günahıyla sevabıyla, iyisiyle kötüsüyle her yol denendi. Yeter ki terör dursun, kan akmasın analar ağlamasın diye. Ama küresel terör ve sömürü baronları, emperyalizm maşalarına bu izni vermedi.

Artık kabul edilmelidir ki, yaşananlar; terör ve sömür baronlarının, emperyalizmin kanlı, kirli, karanlık ajandasının mahsulüdür. Analar bunun farkındalar ve Diyarbakır Anneleri yeter artık bu maskeli balo bitsin diye haykırış, direniş, mücadele içindedirler. Ve Onlar; “HDP’yi siyasi parti saymayın onlar evlatlarımız bizden çalan ve PKK terör örgütünü taşıyanlardır” gerçeğini haykırıyorlar. İşte bu yüzden geçmişte kimin ne yaptığı, bugün sizin ne yaptığınızın gerekçesi olamaz. O zaman sormak gerekir, bugün yaptıklarınızı geçmişte yanlış yapıldığını söylediklerinizle gerekçelendiriyorsanız, “bugün de biz yanlış yapıyoruz” mu demek istiyorsunuz?

Hep söylediğimiz gibi bu maskeli balo artık bitmelidir. Zira demokrasi, barış kavramlarıyla maskelenmiş bu balonun seyri; emperyalizmin kumandasında, Türkiye’nin bağımsızlığını, birliğini, dirliğini hedef almaktadır.

Yol yakınken, bu maskeli balonun içinden çıkınız ve hakikate kavuşunuz ve Türkiye’nin tam bağımsızlık davasında emperyalizmin karşısında sarsılmaz bir iradeyle durunuz.

Çok şey mi istiyoruz?

Önerilen Haber

Dağılmış masanın ve ‘sırttaki hançerlerin’ seçim yansımaları

Yerel seçim gündemi, partilerin adaylarını açıklamalarına odaklanmış olarak seyrini sürdürüyor. Cumhur ittifakının adaylarının çok büyük …