Anasayfa / Köşe Yazıları / “Rusya’nın çekilme kararı şaşırtıcı değil”

“Rusya’nın çekilme kararı şaşırtıcı değil”

Beş buçuk ay önce Suriye’de sürpriz bir kararla operasyonlara başlayan Rusya, dün geri çekilme kararı aldığını duyurdu. Uluslararası kamuoyunda sürpriz etkisi meydana getiren bu kararı şaşırtıcı bulmadığını söyleyen Yeni Yüzyıl Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Yaşar Hacısalihoğlu, “Her şeyden önce çok şaşırtıcı olmamalı. Sadece belki zamanlama açısından neden ‘şimdi’ olduğu sorulabilir. Çünkü Rusya’nın uzunca bir süre bunu finanse edebilecek ekonomik gücü yok. Sonuçta buradan kısmi çekilmeyi bir şekilde yapacaktı. Bunu daha önce söylüyorduk. Ancak yine de Suriye’den kayıplarla değil kazançlarla dönüyor” açıklamalarında bulundu.

Asıl önemli olan konunun; geri çekilme kararına rağmen Rusya’nın Suriye’deki varlığının sonlanmayacağını hatta eskisinden daha fazla olacağını dile getiren Prof. Dr. Yaşar Hacısalihoğlu, “Rusya’nın aslında buradaki varlığı sonlanmayacak, hatta daha da arttı denebilir. 1970’li yıllarda Tarsus’taki üssü inşa edip yerleştikten sonra 2000’li yıllarda bu üssü modernize etti. Soğuk savaş döneminde buradaki askeri varlığını aktif olarak başlatmıştı. 2000’li yıllarda soğuk savaş bittikten sonra o varlığını pekiştirerek, modernize ederek sürdürme kararlılığı içindeydi. Bu son müdahalesiyle yani Suriye’ye gelip yerleşmesiyle bu varlığını her açıdan daha da artırmış olmuştu. Şimdi geri çekilmesi ise önceki dönemlerle kıyasladığınızda daha büyük bir ağırlığın geride bırakılarak çekilmesi anlamına geliyor. Buradan ve ayrıca Doğu Akdeniz’e çıkışı kontrol ederek kazançlar elde etmiş oldu” diye konuştu. Rusya’nın şuanda Suriye cephesini finanse etmekte zorlandığını vurgulayan Prof. Dr. Hacısalihoğlu, açıklamalarına şöyle devam etti: “Rusya şu anda bırakın birkaç cepheyi sadece Suriye cephesini bile finanse etmekte zorlanıyor. Dolayısıyla İran’ın yeniden petrol pazarına girmesi ve OPEC ülkelerinin enerji fiyatları üzerinden saflarını belirginleştirmesi Rusya’nın görünür gelecekte en iyi bildiği kaba güç gösterisini sürdüremeyeceğini gösteriyordu.”

Türkiye ve Rusya arasındaki gerginliğin geleceğine dair öngörülerde de bulunan Hacısalihoğlu, “Gerginliğin bir süre sonra yumuşayacağı kanaatindeyim ama asıl konu, eğer bu gerginliğe çok fazla önem atfetmemiz gerekiyorsa en başta Rusya’nın gazı kesmesi gerekirdi ama buna yeltenemedi. Domateslerin kasalarla yerlere dökülmesinden önce gazın kesilmesi gerekirdi sanıyorum. Ama buna cesaret edemedi, edemez de. Dolayısıyla bu ilişkinin aşamalı olarak ve Suriye’nin de geleceğine bağlı olarak yumuşayacağı kanaatindeyim. Ya da sürdürülebilir hale gelecek diyebiliriz. Bir savaş çıkmayacağına göre daha fazla kılıçların çekilmesine de ihtimal vermiyorum” ifadelerini kullandı.

Önerilen Haber

Dağılmış masanın ve ‘sırttaki hançerlerin’ seçim yansımaları

Yerel seçim gündemi, partilerin adaylarını açıklamalarına odaklanmış olarak seyrini sürdürüyor. Cumhur ittifakının adaylarının çok büyük …