Anasayfa / Köşe Yazıları / FETÖ’ye ve küresel efendilerine umut olanlar

FETÖ’ye ve küresel efendilerine umut olanlar

15 Temmuz’un 5 yılında; gelinen noktanın ne durumda olduğunu, mücadelenin seyrinin nasıl cereyan ettiğini anlamaya, tespit etmeye yorumlamaya çalıştık.

15 Temmuz 2016’dan sonra her geçen yıl, ne yaşadığımızı, nasıl yaşadığımızı kavramak, bilinenleri bilinç düzeyine taşımak, giderek çok daha büyük bir vatan sorumluluğu anlamına geldiği anlaşılıyor.

Açıkça görülmektedir ki; 15 Temmuz ve FETÖ gerçeğini, ters yüz etmek isteyenler, havayı sisli kılarak, her geçen yıl gerçeği yok saymaya yönelik çeşitli çabalar içindeler. “15 Temmuz kontrollü darbedir, tiyatrodur” karalaması, “asıl darbe 20 Temmuz’dur” yakıştırması giderek bazı ağızlarda, “FETÖ diye bir şey yoktur” demeye varmıştır. Tüm bunlara bağlı olarak da, kesinleşmiş yargı kararı olsa da 15 Temmuz yargılamalarının tanınmayacağı açıkça söylenmeye başlamıştır.

Gelinen bu nokta, FETÖ’nün mutlu olduğu noktadır. Epeydir istediği ve beklediği siyasi zemine doğru bir sürecin olduğunun farkındadır. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı hedef alan ve ona dair karşıtlığın, düşmanlığın sebep olduğu zihin kararmasından FETÖ fazlasıyla yararlanmaktadır.

Daha önce de ifade ettiğimiz gibi; FETÖ sabit bir siyasi ideolojinin, bir siyasi akımın, belli bir siyasi anlayışın doğrudan ne temsilcisidir, ne ısrarcısıdır. FETÖ’nün anatomisinin varlık nedeni, üstlendiği işlevi ve görevi onun sadece belirli bir siyasi çizgiye yakınlığına engeldir. Zira örgütün varlık nedeni; arkasındaki küresel efendilerinin, emperyalizmin hedefe koyduğu ülkenin iktidar zeminini tahkim etmek, özellikle en kritik devlet organlarına hakim olmak ve bu yolla o ülkenin geleceğine ipotek koymaktır.

Bu asli işlevi içinde siyasi yelpazenin her ayağında, her zeminde varlığının olması esastır. Eğer mevcut iktidarda etkin değilse ve umudunu kesmişse, her kim ki iktidar hedefindedir o vakit yoğunlaşması onun üzerinde olmaktadır. Bu yönünle FETÖ; iktidar olmak değil, iktidar olan veya olmak isteyen eliyle iktidarı kontrol etmenin amacındadır.

40 yıldır, emperyalizmin desteğiyle Türkiye’de varlığını koruyan örgütün, devlet içinden sökülüp atılmasının başlanmasıyla, hedef aldıkları Cumhurbaşkanı Erdoğan üzerinden siyasi alanda kin ve nefrete dayalı karşı kutup oluşturulmasına yönelik büyük bir çabanın içindeler.

Gri ve kripto kadrolarının kökünün yeterince kazınamamasının umuduyla, şimdilerde bazı siyasi temsilcilerin mikrofonlarında etkili olmaya başladılar.

Unutulmamalıdır ki, FETÖ temizliği, virüs temizliği gibidir. En ufak bir kalıntının varlığı, yeniden çoğalmasına zemin hazırlar. Henüz ölmemiş virüstür. Tıpkı Kovid-19 virüsü gibi yerleşeceği yeni konaklar, yeni yaşam alanları aramaktadır. Bu arayışı; hem varlığının gereğidir, hem de yapısının bir özelliğidir. Varlığının gereğidir çünkü; arkasındaki küresel efendilerinin, emperyalizmin Türkiye’yi yolundan çevirme çabası sonlanmamıştır. Yapısının bir özelliğidir çünkü; örgütün yaşaması, varlığını etkinleştirmesi için iktidara yönelmesi gereken yeni siyasi zemine ihtiyacı vardır. Bugün her ikisinin yaşanmaya çalışıldığı fazın içindeyiz. “Kontrollü darbe” karalamasını diline dolayanlar, 20 Temmuz’a “asıl darbe budur” diyenler, bugün FETÖ’nün umududurlar.

15 Temmuz ruhunu, bilincini köreltmeye dayanan FETÖ ürünü tabirleri kullanmaktan başka FETÖ’ye ve arkasındaki emperyalizme el sallamanın, onları cesaretlendirmenin ve sevindirmenin açıktan yapılabilecek başka bir söylemi olamaz. Olursa maskeler düşer, zihni karışık olanların zihni berraklaşır, tereddütlü olanların mücadele azmi yükselir.

O zaman da; ne FETÖ, ne de arkasındaki küresel efendileri ve emperyalizmin arzuladıkları gerçek olur.

Asıl tiyatro budur. Bu tiyatro emperyalizmin tiyatrosudur. Senaryosuyla, aktörleriyle, figüranlarıyla, suflörlüğüyle, sahnesiyle emperyalizmin belirlediği tiyatrodur. Oyunun sahibidir, oyuncularını belirleyenidir.

Ama asla bu oyuna gelmeyeceğiz. Bu oyunun sahnelenmesine, etkin olmasına izin vermeyeceğiz. Bağımsızlık ruhumuzu hiç kimseye zedeletmeyeceğiz.

Önerilen Haber

Siyasette “Normalleşme” diyenler ve olması gerekenler

CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in Cumhurbaşkanı Erdoğan’la görüşme talebiyle başlayan siyasette yumuşama veya normalleşme sürecinin …