Anasayfa / Köşe Yazıları / FETÖ duruşmaları ve 2019 beklentisi (Akşam Gazetesi)

FETÖ duruşmaları ve 2019 beklentisi (Akşam Gazetesi)

FETÖ sanıklarının yargılama süreci başladı. Her türlü kirli ve karanlık mekanizmaları üretilme yeteneğine sahip bu ihanet şebekesi, örgütsel yapısının bir gereği olarak başlayan duruşmalarda ortak bir anlayış ve dili sergiliyor.

Hakim karşısına çıkan FETÖ mensupları, örgütsel anlayışla belli bir stratejinin gereği yerine getirmenin çabasındalar. Her şeyden önce inkâr yoluna giderek, darbe girişiminde FETÖ bağlantısını o kadar kanıta rağmen sözüm ona zayıflatabilmenin boş hamlelerinin peşindeler. FETÖ elebaşının devam eden talimatlarıyla hareket eden örgüt mensupları, itirafçılar eliyle örgütün karanlık bağlarının deşifre edilmesini engelleme gayretindeler. Bu noktada özellikle bağlantılı oldukları uluslararası zemininin zedelenmemesini arzuluyorlar. Bu yolla Türkiye üzerinde zaman içinde dış baskı oluşturarak, davaların siyasallaştırılmasına böylece de zayıflatılmasına bel bağlıyorlar. Bu amaç için, bağlantıları süren iç unsurların desteklerini sağlam tutarak, tutuklu elemanlarının dirençlerinin kırılmamasının gayretini sergiliyorlar.

Bu noktada da en büyük arzuları, bu davaların haklılığına yönelik yüksek kamuoyu desteğini mümkünse kırabilmek, azaltabilmek.

Bunun için en önemsedikleri husus; FETÖ soruşturmasının amacından sapması, kamuoyu açısından yeterince inkâr edici olmayan zorlama FETÖ bağlantılarında ısrarla asıl kripto FETÖ unsurlarının konumlarını sürdürmeleri. Böylece kamuoyu vicdanına yönelik propaganda teknikleri devreye sokulup, soruşturmalarda ve yargılamalarda haksızlıkların yapıldığı fikrini yaymaya çalışarak, kripto elemanları eliyle mağduriyetleri yaygınlaştırıp doğrudan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı zayıflatabilmeyi hedefliyorlar. Bu noktada bel bağladıkları temel nokta, örgütsel bağı olan çok gizli elemanlarının etkinliklerinin devam edebilmesi.

Davalarda verilen ifadelerden anlaşılıyor ki, her türlü delile rağmen darbe girişimindeki rollerini inkâra kalkanlar, zaman kazanarak, 2019’a kadar direnebilmenin motivasyonunu yapılandırma gayretindeler. 2019’da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kazanamaması en büyük hayalleri ve umutları. Bu süreye kadar gerek dış baskıların artması, gerekse iç kamuoyunda bu mücadeleye olan güvenin zedelenmesi 2019 seçimleri için en büyük dayanakları, beklentileri.

Bu beklentilerini siyasal umuda ve temsiliyete dönüştürecek tek partinin ise ancak CHP’nin olacağını hesap ediyorlar. Bu noktada CHP’nin lokomotif işlev üstlenmesi FETÖ mensupları için çok önemli. FETÖ’nün tüm unsurları için bu beklentiyi ve umudu yapılandıran ve besleyen en temel husus ise; CHP Genel Başkanı’nın “15 Temmuz kontrollü darbedir. Asıl darbe 20 Temmuz’da olmuştur. Bunun mağduru da 1 milyon kişidir” sözleri ve bu anlayıştaki ısrarıdır.

Şimdiler de FETÖ mensuplarının duruşmalardaki takındıkları tutum, “kontrollü darbe” yakıştırmasını yaygınlaştırma çabasına yönelik işliyor. Hemen herkesi bu darbe girişimine dâhil etmeye çalışarak, meseleyi odağından uzaklaştırıp, kafa karışıklığına yol açmak ve böylece kendilerine destek olabilecek ve çıkmazdan kurtarabilecek siyasi bir nefes kulvarı yapılandırmak.

Bu senaryonun, bu kirli oyunun hayata geçmesini engelleyecek olan ise daha önce olduğu gibi yine milletin ferasetidir. Ancak unutmamak gerekir ki, onlar da bu gerçeği bilmektedirler. Bu yüzden FETÖ mücadelesinde hepimizin seferber olması, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ yalnız bırakmayarak mücadelenin öznesi olması, kripto FETÖ elemanları eliyle maksatlı olarak oluşturulan mağduriyetlerin takipçisi olması ve bu konuda kirli oyunu bozması şarttır.

Not: Dün ve bugün Adnan Menderes Üniversitesi’nin düzenlediği Uluslararası Darbe Sempozyumu’ndayız. Yarın da devam edecek olan sempozyuma yoğun katılım var.150 bildiri sunuluyor. Demokrasi şehidi merhum Adnan Menderes’in memleketinde ve adını taşıyan üniversitesinde en kapsamlı ilk darbe sempozyumunu gerçekleştirilen başta Sayın Rektör Prof. Dr. Cavit Bircan olmak üzere emeği geçen herkesi tebrik ediyorum.

Önerilen Haber

Siyasette “Normalleşme” diyenler ve olması gerekenler

CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in Cumhurbaşkanı Erdoğan’la görüşme talebiyle başlayan siyasette yumuşama veya normalleşme sürecinin …