Anasayfa / Köşe Yazıları / FETÖ mücadelesinde gri kadrolar (Akşam Gazetesi)

FETÖ mücadelesinde gri kadrolar (Akşam Gazetesi)

FETÖ mücadelesinde gelinen noktanın önemini hiç kimse inkâr edemez. Bu konuda canla başla bu mücadeleyi sürdüren, tavizsiz ama son derece titiz olarak, kılı kırk yararak görevini yapan çok sayıda vatan evladı var. Onların varlığı bu mücadelede son derece önemli.

Zira FETÖ için gelinen noktada takınılan tutum, umut beslenen durum; devletin bu mücadelede yanlışlar yapması, mağduriyetler üretmesi, kayırmalar, kollamalar yapıldığına dair propagandanın yaygınlaştırılması, gerçek örgüt üyelerinin bugüne değin deşifre olmamış kadrolarının tüm bu beklentiler için kullanılmasıdır.

Bu noktada FETÖ’ nün bel bağladığı bir başka husus; doğrudan örgüt üyeliği olmayan ama edindiği makamlarda geçmişte FETÖ desteği görmüş veya FETÖ unsurlarıyla iç içe çalışarak, birçok konuda ortak çalışmaların içinde bulunmuş bazı kamu çalışanlarının mücadeleyi soğutma ve sulandırma içine girmeleri. İçten içe işleyen bu durum, 15 Temmuz’un sıcak etkisi azaldıkça vücut bulmaya başlamıştır. FETÖ mücadelesinde harareti düşürmek için rol üstlenen bu unsurlar, zihinlerinde yeterince inanmadıkları ve üstelik geçmişte omuz omuza birlikte çalıştıkları eski arkadaşlarının daha fazla mağdur olmamasının çabasındalar. Kimisi çalıştığı FETÖ’cü eski valisinin yardımcı, kimisi çalıştığı FETÖ’cü eski rektörünün yardımcısı, kimisi FETÖ’cü bir başka kamu yöneticisinin maiyetinde çalışmış olanı. Bu kadroların da mercek altına alınması bir zorunluluktur. Aslında bu kadrolar, örgütün gri kadrolarıdır. Özellikle bu gri kadrolar eliyle sözde FETÖ mücadelesi görüntüsü altında mücadeleyi sulandırmak, soğutmak bu yolla mümkünse zayıflatarak, örgüte yeniden oksijen verebilmek FETÖ’nün en önemli beklentisidir. Bu kadroların belirgin FETÖ bağlantılarının olmaması, örgüt için bir avantaj olarak görülüyor ve geçmişteki ortaklıklar hatırlanarak güçlü bir beklenti içine giriliyor. Bu kadrolar eliyle; FETÖ mücadelesinde canla başla uğraş verenlerin dirençlerinin kırılması, zihinlerinin bulandırılması, bilinçli olarak üretilen mağduriyetler eliyle mücadele ruhunun saptırılması ve zayıflatılması isteniyor.

Bu konuda maalesef birçok örneğe rastlanıyor. Özellikle mülki idare amirleri konusunda yeniden çok titiz bir tarama yapılmak zorunda. Bu mücadelede canını dişine takarak çalışan mülki idare amirleri yanında aynı çabayı göstermeyenlerin de olduğu gerçeğini görmek gerekir. Bu durumun nedenleri irdelenmeli ve buna göre gereği yapılmalıdır. Varsa bu kadroların FETÖ mücadelesi verenlerin direncini kırmalarına asla müsaade edilmemeli, seyirci kalınmamalıdır.

Unutmamak gerekir ki; FETÖ mücadelesinde en ufak bir sapma, onarımı güç tahribatlara zemin hazırlar. Bu örgütün bugüne değin verilen mücadeleyle daha çok ülke içindeki ağı çökertilmiştir. Ancak küresel efendilerine, baronlarına dayalı dış bağlantıları sürmektedir ve bu bağlantılarını Türkiye ve Erdoğan düşmanlığı için seferber etmenin çabası da sürmektedir.

Bu noktada mülki idare amirlerine yönelik olarak; nerede FETÖ mücadelesinde başta Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın olmak üzere Başbakan Yıldırım’ın ve İçişleri Bakanı Soylu’nun hassasiyetinin gereğini yeterince yerine getirmeyen bir vali varsa ve nerede bir valinin FETÖ mücadelesindeki başarısını ve direncini alttan alta, inceden inceye gölgeleyecek, zedeleyecek bir vali yardımcısı veya kaymakam varsa oraya odaklanmak, nedenlerini ortaya çıkararak gereğini yapmak bir zorunluluktur.

Bu mücadelede ak ile kara artık netleşmelidir. Özellikle gri pozisyonunda kalarak FETÖ mücadelesini soğutmaya kakışanların maskeleri düşürülmelidir.

Önerilen Haber

Dağılmış masanın ve ‘sırttaki hançerlerin’ seçim yansımaları

Yerel seçim gündemi, partilerin adaylarını açıklamalarına odaklanmış olarak seyrini sürdürüyor. Cumhur ittifakının adaylarının çok büyük …