Anasayfa / Köşe Yazıları / CHP’de ne değişecek? (1)

CHP’de ne değişecek? (1)

CHP’de muhtemel genel başkanlık değişimi neleri değiştirecek?

Bu konuda cumhurbaşkanı seçim sürecinde CHP adayı Muharrem İnce’nin propaganda tercihleri, siyasi yaklaşımları ve buna ilişkin öncelikleri önemli veri sunuyor. Esasen İnce’nin CHP genel başkan adaylığı sürecinde parti yönetimine ilişkin muhalefeti, onun cumhurbaşkanlığı adaylık sürecinde birçok konuda farklı bir siyasi yaklaşım sergilemesini gerektiriyordu.

Bu noktada özellikle FETÖ meselesinde parti yönetiminin yanlışlarından sıyrılarak, meselenin iktidar çekişmesinden ayrı tutulması gerektiğinin altına çizerek, FETÖ mücadelesinin memleket meselesi olduğunu açıkça ortaya koyması gerekiyordu.

Bu çerçevede; 15 Temmuz’a “kontrollü darbe”, ”tiyatro” yakıştırmalarına karşı çıkarak, bunun FETÖ ile aynı yaklaşımı sergilemek anlamına geldiğini ve bunun da FETÖ’ye yarar sağlayacağını cesaretle ifade etmesi gerekiyordu.

Örneğin seçim meydanlarında Türkiye’nin en önemli sorununun iç bütünleşmesinin kurumsallaşması olması gerektiği, bunun içinde FETÖ başta olmak üzere içimize sızmış olan emperyalist şer odaklarının uzantılarının kökünün kazınmasının kaçınılmazlığının ve bu uğurda sarsılmaz bir mücadele vereceğini haykırması gerekirdi. CHP olarak Avrupa’da muhataplarımıza, Sosyalist Enternasyonal üyesi bir parti olarak paydaşlarımıza FETÖ meselesini ve 15 Temmuz demokrasi destanını iktidar- muhalefet çekişmesinden bağımsız olarak kapı, kapı gezerek anlatmayı, onları bu ihanet şebekesinin gerçek yüzü konusunda ikna etmeyi ve ülkelerinin bunlara ev sahipliği yapmalarının önüne geçmeleri için yardım talep etmeyi öncelikli kılması gerekirdi.

Terör örgütüyle bağını koparmayanlarla, bağını koparmayan parti yönetiminin aksine, HDP’nin Kürtlerin temsilcisi olamayacağını aksine PKK terör örgütünün vesayetinden bölge halkının özgürleştirilmesi önünde engelin bu haliyle HDP olduğunu cesaretle ortaya koyması gerekirdi. Üstelik seçimden seçime sırf iktidar partisinin önünü kesmek için terör örgütü PKK ile anatomisi iç içe geçen HDP’yi sürekli meşrulaştırma çabasının, CHP açısından nasıl yanlış bir politika tercihi olduğunu ortaya koyması gerekirdi. Bunun yerine iktidar partisine alternatif olmanın yolunun, doğrudan CHP’nin Kürt seçmen nezdinde temsiliyet kazanması olduğunu, HDP’ye taşıyıcı annelik yapmanın PKK’ya ve arkalarındaki küresel sömürü ve terör baronlarına yaradığını söylemesi gerekirdi.

FETÖ mücadelesinin sürdüğü bir dönemde FETÖ’nün basın kurumu ve basın mensubu kılığına bürünmüş ihanet şebekesi üyelerini ziyaret etmenin, onlara kol, kanat germenin, miting meydanlarında adlarını okuyarak alkışlatmanın yanlışlığını ifade eder, bu yanlışların bir daha asla yaşanmayacağının teminatını vermesi gerekirdi.(…)

https://www.aksam.com.tr/yazarlar/prof-dr-yasar-hacisalihoglu/chpde-ne-degisecek-1-c2/haber-757468

Önerilen Haber

Dağılmış masanın ve ‘sırttaki hançerlerin’ seçim yansımaları

Yerel seçim gündemi, partilerin adaylarını açıklamalarına odaklanmış olarak seyrini sürdürüyor. Cumhur ittifakının adaylarının çok büyük …