Anasayfa / Köşe Yazıları / CHP’de ne değişecek? (2)

CHP’de ne değişecek? (2)

CHP üst düzey yönetiminden yansıyan; “Afrin’e girmeyin”, Mehmetciğe mihmandarlık yapan PKK/PYD-YPG terörüne karşı Suriye’de birlikte savaşan ÖSO’ya “terör örgütüdür” ama “PYD terör örgütü mü değil mi emin değiliz”, “PYD sınırımıza komşu olursa rahatsız olmayız” söylemlerinden rahatsızlık duyduğunu ifade etmesi, bunun yerine kendi yaklaşımını ortaya koyması ve bu yanlışlıkları onarıcı açılımlar yapması gerekirdi.

Suriye’de Irak’ta ve ülke içinde tüm terör örgütleriyle mücadelenin aslında arkalarında mevzilenen emperyalizme karşı mücadele olduğunu, bir sol partiye yakışanın da anti-emperyalist bir çizgide olunması gerektiği, bu konuda Türkiye’nin ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın hedef olmasının alkışlanamayacağını, küresel sömürü ve terör baronlarına, Türkiye düşmanı şer odaklarına karşı güçlü bir mücadeleyi kendisinin yapacağını söylemesi gerekirdi.

Bu konuda Venezuela Devlet Başkanı Maduro’nun Türkiye hayranlığından, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı sürekli çok kutuplu yeni dünyanın lideri olarak takdim etmesinden dersler çıkarılması gerektiğini, Türkiye’nin bağımsızlık mücadelesinde Atatürk’ün CHP’sinin nerede pozisyon aldığını sorgulaması gerekirdi.

Türkiye düşmanı küresel şer odaklarının bir projesi olarak sürdürülen “Erdoğan düşmanlığının” bir parçası haline gelerek, milli meselelerde hassasiyeti koruyup, mücadeleyi destekleyip, bunun dışında muhalefet görevini ülke ve millet çıkarına, yapıcı eleştirilerle, uyarıcı rolüyle yapmak yerine FETÖ, PKK ve arkalarındaki küresel efendileriyle aynı çizgiye ve aynı beklentiye bürünmenin yaşamsal yanlışlığını ortaya koyması gerekirdi. Bu durumun aslında; “haddini aşanın zıddına dönüşeceği” tehlikesi anlamına geldiğini saptaması gerekirdi.

Ancak maalesef bunların hiç biri olmadı. Aksine apolet sökmelere, meydan meydan bu ısrarı sürdürüp, kahraman bir komutanı yuhalatmalara, FETÖ konusunda dişe dokunur bir açılım, mücadele ajandası olmadığı gibi bu konuda; “ABD’den beni aradılar Gülen’ in iadesi istenmemiş “ sözüyle adeta ABD’nin FETÖ elebaşını hemen iadeye hazırmış gibi bir hava estirmeye, PKK/PYD mücadelesinde neyi öngördüğünü, Suriye’de kararlılıkla devam eden Mehmetçiğin misyonunu içine alacak şekilde çok kapsamlı bir biçimde neleri, nasıl gerçekleştireceğini ortaya koymamaya şahit olduk.

Aslında cumhurbaşkanı adaylığı İnce için bir fırsattı, CHP’de fikri değişimin onun eliyle nasıl gerçekleşeceğinin ortaya konması için bir fırsattı.

Şimdi CHP genel başkanı değişirse fikri düzeyde ne değişecek?

Yani şunları mı duyacağız;

“FETÖ mücadelesinin yılmaz savaşıcısı olacağız, Batı ülkelerinin sosyal demokratlarını biz ikna edeceğiz, ülkelerindeki FETÖ üyelerine kucak açmamalarını biz sağlatacağız. ABD’ye karşı “yeter artık müttefiksen, müttefik gibi davran, PKK /PYD ve FETÖ desteğini kes, ben de iktidar olsam bugünkü mücadeleyi artırarak tereddütsüz sürdürürüm” ve “Erdoğan takıntınız nedeniyle ülkeme ve milletime zarar vermenize izin vermem” diyeceğiz. Türkiye’nin istiklal yürüyüşünü biz de kararlılıkla sürdüreceğiz.15 Temmuz’a “kontrollü darbe”, “tiyatro” diyerek karalamak, değersizleştirmek, bir yana aksine 15 Temmuz destanını tarihte hak ettiği yere işlenebilmesi için özelikle Batı ülkelerinde fikri çalışmalar yapacağız. FETÖ ‘nün umudu, motivasyon kaynağı olmak bir yana kökünün kurutulması için, bilhassa küresel ağının köreltilmesi, arkasındaki küresel şer odaklarının diri ve canlı desteğinin etkisizleştirilmesi için cansiperane faaliyet yürüteceğiz. FETÖ ihanetinden, mağduriyet üretilemeyeceğini, mücadelenin kurumsallaşması ve bunun için yılmaz savaşçı olacağımızı, “hiç kimse yapmazsa biz yeteriz bu örgütün tüm kılcalları yok edilene kadar canımız pahasına mücadelenin neferiyiz” diyeceğiz.

PKK terör örgütüyle ilişkisini kesmeyen HDP ile asla ilişkide olmayacağız. Emperyalizmin tüm maşalarına karşı mücadelenin merkezi olacağız… Bu sözleri hayata mutlaka geçireceğiz…”

Genel başkan değişirse, anlayış, politika, fikir değişecek mi ve bu sözleri duyacak mıyız?

Pek umutlu değiliz ama yine de bekliyoruz…

 

https://www.aksam.com.tr/yazarlar/prof-dr-yasar-hacisalihoglu/-c2-c2chpde-ne-degisecek-2-c2/haber-757815

Önerilen Haber

Dağılmış masanın ve ‘sırttaki hançerlerin’ seçim yansımaları

Yerel seçim gündemi, partilerin adaylarını açıklamalarına odaklanmış olarak seyrini sürdürüyor. Cumhur ittifakının adaylarının çok büyük …