Anasayfa / Köşe Yazıları / “Bu Devlet Milletinin Mecnunudur”

“Bu Devlet Milletinin Mecnunudur”

Her türlü fitne çabalarına rağmen, Türkiye virüs salgınına karşı mücadelesinde olumlu bir sürecin içine girmiş durumda.

Başından beri fitne hiç durmadı. İtalya, İspanya gibi olunsun, onlar gibi sağlık sistemi çöksün istendi. Olmadı. Fitne odaklarının murat ettikleri olmadı.

Türkiye’nin sağlık altyapısının nasıl da güçlü olduğu ortaya çıktı. Türkiye’nin hekimlerinin becerisi, bilgisi, özgüveni her şeyden önemlisi fedakarca çalışma iradeleri ve inançları virüs salgını mücadelesinde ne denli önemli olduğu görüldü. Bu tablo, çaresizliği yaşayan birçok ülkenin de dikkatini çekti. Beklentilerin tersine Türkiye’nin başarılı bir mücadele örneği göstermesinin nedenlerini merak ettiler. Hastane ziyaretlerinde bulundular. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesini yerinde görmek istediler. ABD’nin başaramadığını Türkiye’nin nasıl başardığına tanık oldular. Sağlık çalışanlarının insana odaklı fedakarca çalışma tempolarını gördüler. Hastanenin virüs salgınına nasıl önceden hazırlık yaptığını, Hastanenin yatak ,cihaz ve yoğun bakım altyapısının nasıl da yeterli olduğunu, tedavi yöntemlerinin nasıl da eşgüdüm içinde gerçekleştirildiğini gördüler.

Ülke olarak topyekun verilen mücadeleye destek olmak için okullarda seferber oldular. Maske, siperlik, sağlık çalışanlarına koruyucu ekipman, dezenfektan gibi sadece Türkiye’nin değil, tüm dünyanın ihtiyaç duyduğu ürünlere yönelik Milli Eğitim Bakanlığı harekete geçip, bu ürünleri okullarda üreterek seferberlik ruhuna ortak oldular. Öncelikle Meslek Liseleri adeta birbiriyle yarışırcasına bu ürünlerin binlercesini ürettiler. Bu seferberliğe diğer okullarda katıldılar. Anadolu Liseleri de verilen seferberliğe nasıl katkı sunarız, nasıl destek oluruz çabasıyla onlarda üretime katıldılar. Örneğin İstanbul’da Beyoğlu Anadolu Lisesi; idarecisi, öğretmenleri ve tüm çalışanları ellerindeki imkanları değerlendirerek, gece gündüz demeden bir yandan uzaktan eğitimi sürdürürken diğer yandan da 3D yazıcılarıyla siperlik ve entübe hastaları için laringoskop ürettiler.

Sonunda bu ürünler, Türkiye’nin İngiltere yaptığı yardımlar içinde de dikkat çekti ve BBC muhabirleri bunun nasıl olduğunu, ülkelerinin nasıl olurda bu yardımlara muhtaç kaldığını anlamak için Türkiye’de yerinde bu tespitleri yaptı. Okullardaki çabaları yerinde gördü. Türkiye’nin okullarında üretilenlerinin İngiltere’ye bağışlanması konusunda haber yapan BBC muhabiri, İstanbul Milli Eğitim Müdür Levent Yazıcı’nın; “Okullar karanlıkta ışık oldu. Bir hafta içinde okullarımızda seri koruyucu ekipman üretimine geçtik. Ülke olarak sadece İngiltere, İtalya, İspanya değil, elimizde olsa dünyadaki herkese yardım etmek isterdik” sözlerine dikkat çekerek, Yazıcı’ya; “İşi hızla büyütüp bu parçaları üretmeye başladınız. İngiltere’nin aynısını yapamamış olması sizi şaşırtmıyor mu? sorusunu yöneltti. Yazıcı’nın verdiği “Ben kendi ülkemiz için değerlendireyim. Bu zor zamanları atlatabilmek için hep birlikte çalışıyoruz, hep birlikte üretiyoruz” cevap BBC muhabirini düşündürttü. Zira anlamaları gereken en zor şey içimizdeki sarsılmaz dayanışma ruhudur. BBC muhabiri haberinin sonunda da; Türkiye’nin güçlü üretim tabanını hızla harekete geçirmiş olduğunun altını çizdi.

Türkiye yaşayarak ve yaşatarak küresel sistemin tükettiği küresel vicdanı yeniden üretebilmenin öncülüğünü yapıyor. En büyük zenginliğin vicdanı körelmemiş, zihni teslim alınmamış insanlığın zihninde ve yüreğinde yer tutabilen ulvi değerler olduğunu, medeniyet dersi olarak veriyor.

İsvaç’de Corona virüse yakalanan Emrullah Gülüşken’i hastane kabul edilmeyip, evinde ölüme terkedilmesi üzerine sosyal medya dan yardım çığlığında bulunan kızı Leyla’nın sesi duyulur duyulmaz bizzat Cumnhurbaşkanı Erdoğan; ”Bu devlet milletinin mecnunudur” diyerek, sürecin takipçisi olmuş ve Sağlık Bakanı Koca ve Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu devreye girerek, Türkiye’den yollanan uçak ambulansla hasta ülkemize getirmiş ve Türk Hekimlerine emanet e

Ülkemizle gurur duyuyoruz. Unutmayalım ki, zor koşullar; yetenekleri, gerçek karakterleri, iyiyi, kötüyü ortaya çıkarma imkanı sunar.

Türkiye bu noktada gerçek karakterini tüm dünyaya duyurmuştur. Duyurmaya da devam edecektir…

Önerilen Haber

Dağılmış masanın ve ‘sırttaki hançerlerin’ seçim yansımaları

Yerel seçim gündemi, partilerin adaylarını açıklamalarına odaklanmış olarak seyrini sürdürüyor. Cumhur ittifakının adaylarının çok büyük …