Anasayfa / Köşe Yazıları / Biden’ın Türkiye hesabı

Biden’ın Türkiye hesabı

ABD Türkiye’yi tehdit etmeye devam ediyor. S-400’ü bahane ediyor, Türkiye’nin savunma sanayiinde kendi kendine yeten ülke olma hedefinden rahatsız oluyor. Geçmişin silah pazarı Türkiye kimliğinden sıyrılmasının huzursuzluğuyla hırçın tutumunu sürdürüyor. Suriye’nin parçalanmasının piyonları olarak kullandığı PKK/PYD-YPG terör örgütünü her türlü silahla donatarak sahaya sürüp, Türkiye’nin geleceğinde söz sahibi olmak istiyor.

Terör örgütüne para akıtıyor, silahlarını, aklını veriyor, stratejisini uygulatıyor. Bunu yaparken de, NATO müttefiki sıfatını taşımaya devam ediyor ve küresel terörle mücadele öncülüğü rolünü sıklıkla vurguluyor. Kısacası hukuktan, adaletten uzak güce dayalı dayatmalarla pozisyonunu korumaya devam ediyor.

Diğer yandan Doğu Akdeniz’de oluşturmak istediği yeni sömürge düzenine Türkiye’nin çomak sokmasından rahatsızlık duyuyor. Kıbrıs adasındaki hukuksuz, adaletsiz düzeni yıllardır dayatarak, Doğu Akdeniz’de en uzun kıyı şeridine sahip Türkiye’yi, Antalya Körfezi’ne hapsetmeden yana tutum sergiliyor.

Türkiye’nin Mavi Vatan stratejisinin köreltilmesi için çaba içine giriyor. Libya ile yapılan deniz yetki alanlarına dair anlaşmanın etkisizleştirilmesi için gayretini sürdürüyor.

Bir başka rahatsızlığını Karabağ meselesinde ortaya koyuyor. 30 yıldır işgal altına zulme uğrayan Karabağ’ın Türkiye’nin desteğiyle özgürleşmesinin huzursuzluğunu yaşıyor.

Derin devlet yapılanmasının aparatları olan FETÖ casusluk şebekesine yönelik mücadelenin etkisizleştirilmesi için de çaba sarf ediyor. Senatörleri aracılığıyla Türkiye karşıtı yasa tasarıları hazırlatıyor. Türkiye’nin darbe kalkışmasına karışanlar, destekleyenler, örgüt üyeliğinden tutuklu olanların serbest bırakılması için Türkiye’ye baskı yapılması isteniyor.

ABD Başkanı Biden, daha başkan adayıyken hedefe koyduğu Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı devirme çabasında alttan alta her fırsatı değerlendireceği anlaşılıyor.

Bu bağlamda Biden, Türkiye’nin 2023 seçimine yatırım yapmaya devam ediyor. PKK/PYD-YPG terör örgütünün siyasi ayağı HDP’yi sahaya sürerek, terör örgütünün en zayıfladığı dönemde siyaseten sonuç almaya çalışıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ABD CBS televizyonuna verdiği röportajda ona yönelen sorulara verdiği cevaplar, bir kez daha hakkın, hukukun, adaletin doğrultusunda Türkiye’nin kararlılığını ortaya koyuyor.

S-400 konusundaki soruya Cumhurbaşkanı Erdoğan; “Gelecekte ne tür savunma sistemleri aldığımıza, hangi ülkeden, hangi seviyeden aldığımıza kimse müdahale edemeyecek. Buna kimse karışamaz. Bu kararları sadece biz veririz”dedi.

Ayrıca; “hiç kimse Türkiye’nin kendini savunması konusundaki meselelere müdahale edemez” diyerek, tam bağımsız Türkiye davasında kararlılığını bir kez daha ortaya koymuş oldu.

Türkiye; haklılığına hak verilmesini, kimseyi tehdit etmeyen hedeflerine saygı duyulmasını, Türkiye’nin Türkiye’den yönetilmesine alışmalarını istiyor.

Buna her kim ki itiraz ediyorsa bilmelidir ki, ettiğiyle kalır…

Önerilen Haber

Siyasette “Normalleşme” diyenler ve olması gerekenler

CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in Cumhurbaşkanı Erdoğan’la görüşme talebiyle başlayan siyasette yumuşama veya normalleşme sürecinin …