Anasayfa / Köşe Yazıları / ABD’nin belirlediği ‘Demokratik Muhalefet’

ABD’nin belirlediği ‘Demokratik Muhalefet’

ABD’de de Pentagon ve CIA ile yakın ilişkileri olan hatta CIA’in uzantısı kabul edilen, RAND Corporation isimli kuruluş, Türkiye-ABD ilişkilerinin geleceğine dair yeni bir rapor yayınlamış. 200 sayfayı aşan raporda çarpıcı hususlar var.

Raporun başlığı da çarpıcı; “Türkiye’nin milliyetçi rotası ABD-Türkiye ilişkilerini nasıl etkiliyor.”

Türkiye’nin doğal olarak olması gereken rotası, özel bir tercihmiş gibi sunulup, bunun iki ülke arasında ilişkilere olumsuz yansıdığı ifade edilmiş oluyor. Başlıkta olduğu gibi içerikte de aynı anlayışın ürünleri var.

Raporun amacı, ABD’nin Türkiye politikasını belirlemek. Bu kapsamda Türkiye ile ABD arasında yaşanan gerginliklerin sebeplerine odaklanılarak, ABD yönetimine tavsiyelerde bulunuluyor.

İki ülke arasındaki yaşananların gerçek sebebinin ıskalandığı raporda, esasen Cumhurbaşkanı Erdoğan’a odaklanılıyor.

Raporda; FETÖ ve PKK/PYD-YPG terör örgütlerine ABD’nin verdiği destekten hiç söz edilmiyor. Rapor için esas olan ABD’nin çıkarları.

Rapor ABD yönetimine 6 çarpıcı maddede tavsiyelerde bulunuyor.

Sıralayalım;

– ABD- Türkiye ilişkilerinde son yıllarda yaşanan yıkıcı gelişmelere rağmen uzun dönemli bir strateji ye ihtiyaç vardır.

Bu bağlamda Türkiye’de “demokratik bir muhalefet yükselip de Türkiye’nin; işbirliğine yatkın bir müttefik ve hem küresel hem de bölgesel anlamda güvenilir bir ortak olma rolünü yeniden tesis ederse” stratejik ortaklık yeniden inşa edilebilir.

– Suriye’de farklılıkların ortadan kaldırılması için, ABD’nin YPG’li ortaklarıyla ve Türk müttefikleriyle diplomatik yakınlık kurmasını gerekir.

– Rusya’nın Türkiye’deki etkisini dengelemede, ABD ve NATO’nun Türk Silahlı Kuvvetleri’yle askeri işbirlikleri yardımcı olacaktır.

 ABD’nin savunma politikalarını oluşturanlar, başta İncirlik Hava Üssü olmak üzere ABD ve NATO’nun Türkiye’deki birçok pozisyonunu geçici veya kalıcı olarak kaybetmesine hazır olmalıdır.

 Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın son dönemdeki artan önemi de göz önüne alınarak, ABD ile Türk askeri yönetimleri arasındaki diyaloğun derinleştirilmesi ve ABD-Türk Üst Düzey Savunma Grubu’nun yeniden oluşturulması için gerekli adımlar atılmalıdır.

 Türkiye’nin Millî Savunma Üniversitesi’nin (MSÜ) müfredatının belirlenmesine ilişkin pozisyon elde edilmeye çalışılmalı ve Türk askeri öğrencilerinin ABD’deki okullara gönderilmesinin önü kapatılmamalıdır. Bu adımlar, ABD ve NATO ile sürdüreceği ikili ilişkileri güçlendirme noktasında Türk askeriyesinin gelecekte izleyeceği yol üzerinde oldukça etkili olacak ve Türkiye’de asker-sivil ilişkilerinin geliştirilmesine yardımcı olacaktır.

Bakar mısınız tavsiyelere, her şey çok açık değil mi? ABD derin devleti, eski günlerini özlüyor. Türkiye ile ilişkiden anladığı; Türkiye’nin ABD’nin boyunduruğundan ve rotasından çıkmaması.

MSÜ’nün müfredatları bile unutulmamış. Milli karakteri olan müfredat istenmiyor. Askeri öğrencilerin eskiden olduğu gibi ABD’ye yollanması da hatırlatılıyor. Yani FETÖ’ nün varlığı özleniyor. O günlere dönülmesi arzulanıyor. Yakın geçmişin askeri vesayeti ipinin kimin elinde olduğu çok daha net anlaşılıyor.

Raporda, Suriye’de PKK/PYD-YPG terör örgütüyle ortaklığın devamı isteniyor. Öte yandan Türkiye ile ilişkilerin geleceği için “demokratik muhalefet” vurgusu yapılıp, ona bel bağlanıyor. ABD’nin belirlediği “demokratik muhalefetin” kimler olduğunu anlamak çok zor olmasa gerek. Raporda aslında Cumhurbaşkanı Erdoğan’sız Türkiye isteniyor. ABD çıkarları için Türkiye’nin Soğuk Savaş yılları gibi içeride idare edilip, dışarıdan yönetilmesi için, ABD emperyalizminin her istediğini yaptırabilmesi için ABD’nin belirlediği demokratik muhalefetin iktidarı arzulanıyor.

Sıkça, dikkat ediniz bugünlerde Türkiye’nin iç politikası, ABD’nin dış politikasıdır diyorduk. CIA bağlantılı Rand Corporation raporu da bunu teyit ediyor…

Önerilen Haber

Güçlendirilmiş Cumhurbaşkanı Yardımcılığı Sistemi ve Paralel Kabine

72 saatlik gelgitli kriz sonrası 6’lı masanın geçiş sürecinin yol haritası ortaya kondu. 12 maddelik …

Bir Yorum

  1. Çok haklı konuşuyorsunuz yürekten kutluyorum