Anasayfa / Köşe Yazıları / Yüreğimiz yanıyor

Yüreğimiz yanıyor

Tarihte eşine az rastlanır bir deprem aktivitesiyle karşı karşıyayız. Ülkemizin Doğu Anadolu fay hattı üzerinde 250 km boyunca depremler peş peşe yaşanıyor.

İlki, 6 Şubat sabaha karşı saat 04.17’de Kahramanmaraş Pazarcık merkezli 7.7 (Mw) büyüklüğünde yaşandı.

Peşi sıra, büyüklükleri 6’yı aşan çok sayıda artçı depremler meydana geldi. Aynı günün öğlen saatlerinde de bu defa ikinci büyük deprem yaşandı. Büyüklüğü 7.6 (Mw) olan ikinci depremde ilki kadar yıkıcıydı.

Daha önce böylesi hiç görülmemiş olan bu deprem yoğunluğu karşısında maalesef çok sayıda insanımızı kaybettik. Çok sayıda yaralımız var.

Kahramanmaraş’ın yanı sıra Malatya, Hatay, Adıyaman, Osmaniye, Adana, Şanlıurfa, Diyarbakır, Gaziantep ve Kilis olmak üzere 10 ilimizi etkileyen depremlerle çok sayıda bina yıkıldı. Enkazlar da kalanların sağ olarak çıkarılmaları için kurtarma çalışmaları tüm yoğunluğuyla sürüyor.

Ülke ve millet olarak seferberlik içindeyiz. Yüreğimiz, zihnimiz deprem bölgesinde. Zorlu iklim koşulları altında yaşadıkları felaketin ağırlığı, güçlüğü karşında hepimiz bir nebze katkı sunabilmenin çabası içindeyiz.

Kızılay’ın kan bağışı çağırılarına yönelik yurdun her yerinden akın eden insanlarımızın varlığı, deprem bölgesinde ihtiyaç duyulan ne varsa onları yollamaya çalışan insanımızın hassasiyeti dayanışma ruhumuzun gücüne işaret ediyor.

Devletimizin gücü, iradesi ve yaraları sarabilme kabiliyeti yaşanılan deprem felaketinin acılarına derman olabilmeye imkan verecek seviyededir. İçişleri Bakanlığımıza bağlı AFAD teşkilatı ve koordinasyonunda bölgeye gelen tüm kurum kuruluş, gönüllü kurtarma ekipleriyle zorlukların üstesinden gelineceğine inanıyoruz.

Millet olarak birlik, beraberliğimizin daha da güçleneceği günlerden geçiyoruz. Bizi biz yapan; sadece sevinçlerimizde değil, acılarımızda da ortak olabilmektir. Bizi bölmeye, acılarımızı ayrıştırmaya, sevinçlerimizi köreltmeye çalışanlara karşı, her zaman başarıyla birlik sınav verdik. Bugün de aynı sınavdan geçiyoruz ve yine başaracağız.

Tarihte eşine az rastlanır bu deprem felaketi karşısında da tüm zorlukları el birliğiyle aşacağız. Büyük sorumluluk duygusu içinde, deprem bölgesine yönelik payımıza ne düşüyorsa katkı sunmaktan asla geri durmayacağız.

Acımız büyük. Yüreğimiz yanıyor. Yitirdiğimiz canların acısı yüreğimizde. Allah hepsine rahmet eylesin, mekanlarını cennet kılsın, yaralılarımıza acil şifalar versin.

Nefesimizi tutup, enkaz altından sağ çıkartılacak canlarımızın artmasını bekliyoruz.

Allah yardımcımız olsun…

Önerilen Haber

Dağılmış masanın ve ‘sırttaki hançerlerin’ seçim yansımaları

Yerel seçim gündemi, partilerin adaylarını açıklamalarına odaklanmış olarak seyrini sürdürüyor. Cumhur ittifakının adaylarının çok büyük …