Anasayfa / Köşe Yazıları / Virüsün yüzleştirdikleri

Virüsün yüzleştirdikleri

Yeni Corona virüsü; (COVİD-19) üzerinde durulması gereken yeni bir jeopolitik sorgulamayı zorunlu kılıyor. Esasen içinde bulunduğumuz yeni jeopolitik atmosfer, insanlığın sorgulaması gereken yeni bir fazı tarif ediyor.

Bu yeni jeopolitik atmosferin içinde en temel nokta, yaşanan küresel tehdidin coğrafi sınır ve farklılık gözetmemesidir. Bu duruma bağlı; zengin, yoksul, güçlü, zayıf, gelişmiş, az gelişmiş ayrımlarına uymayan yayılım tercihinde bulunmamıştır. Bu karakteriyle ve hızlı bulaşıcılık özelliğiyle, küresel salgına yol açan virüs, insanlığın birçok olgu temelinde yüzleşmesine yol açmıştır.

Virüs bir noktada öncelikle yüzleşmemize zemin hazırlamıştır. O da; bilimsel gelişmelerin ve işleyişin; her ne koşul altında olursa olsun vahşi kapitalizmin acımasız, sınırsız mekanizmasından ve emperyalizmin doymak bilmeyen oburluğundan ve sınır tanımaz zalimliğinden bağımsızlaşması gerçeğidir. Zira virüs; mevcut uluslararası ortama ayar vermeye, kurumsal mekanizmayı her şeye rağmen kendi güdümünde yürütmeye çalışan egemen güçlerin, bilimle ilişkisinde bırakılan boşlukları, zaafları açığa çıkarmıştır.

Bilimsel gerçeklere kulağını tıkayanların; bilimsel buluşları ve yenilikleri, kurdukları eşitsizliğe dayalı daha azgın sömürü düzenini yaşatmanın aracısı kılmaya çalışanların çaresizliğiyle yüz yüzeyiz bugün. ABD’nin küresel gücüne, teknolojik üstünlüğüne rağmen bugün virüs karşısında karşı karşıya kaldığı açıklı tablo bu durumun eseridir.

İnsana dayalı sosyal devlet niteliğini köreltenlerin acizliğidir bugün yaşanan. İspanya’da Fransa’da virüs korkusuyla diri diri, canlı canlı huzurevlerindeki insanları ölüme terk edenlerin tarihe işlenen insanlık utancı; vahşi kapitalizmin terbiye ederek eğittiği bireysel çıkarların yok ettiği toplumsal değerlerin yitirilmesinin yüzleşmesidir.

Virüs; küresel sistemin aslında sistemsizlik girdabında kıvrandığının yüzleşmesini de ortaya koymuştur. Yıllardır yazıp, çizdiğimiz küresel sistemsizlik krizini, virüs yaşatarak herkesin önüne koymuştur. Buna bağlı olarak virüs; Birleşmiş Milletler gibi (BM)gibi küresel kurumların işlevsizleşmesini, dara düşen ülkelerin, bölgelerin yalnızlığını, onları koruyup kollayacak herhangi bir küresel çatının yokluğunu yüzleştirerek ortaya koymuştur.

Virüs; güvenlik kavramının yeniden ele alınmasını da zorunlu kılmıştır. Virüs, esasen, sağlık, gıda, çevre güvenliğini hiçe sayanların, doğal kaynaklar üzerinden azgın oburluğunun esiri olanların, mazlum üreten adaletsizliğin eşitsizlik ikliminin öznesi olanların, eseri olduğunu ispatlamıştır.

Virüs mesajlar vermiştir; her ülkeye önce kendi güven demiştir. Bunun içinde; bilimsel altyapını güçlü kıl, bilimini emperyalist esaretten kurtar, vahşi kapitalist oburluktan bağımsızlaştır, sağlık alanında toplumsal ihtiyaçları gözet, kendi teknolojini üret ve insanının hizmetine aç ve sosyal dayanışma, manevi iklimi diri ve canlı tut demiştir virüs.

Virüsün, sorgulamaya açtığı bu yeni atmosferi de ıskalayanlar için felaketler eksilmeyecektir. Üstelik de dünyayı felakete sürükleme riskini de kötülüklerine ekleyerek… 

Önerilen Haber

Siyasette “Normalleşme” diyenler ve olması gerekenler

CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in Cumhurbaşkanı Erdoğan’la görüşme talebiyle başlayan siyasette yumuşama veya normalleşme sürecinin …