Anasayfa / Köşe Yazıları / Türkiye geleceğine sahip çıktı… Akşam Gazetesi

Türkiye geleceğine sahip çıktı… Akşam Gazetesi

Çok yüksek bir katılım oranıyla halk oylamasının sonucunda değişiklik önerisi millet tarafından kabul edildi. Ortaya çıkan tercih oranları üzerinden meşruiyet tartışması yapmak, millet iradesine saygı duymamak, demokrasilerde halk oylamalarının 50+1 esasına dayalı hukuki zeminini yok saymak, anlamına gelir.
Halk oylamasına gidilmesi kararından sonra başta hangi oranın meşru sayılıp sayılmayacağı gibi rakamlar üzerinden bir belirleme yapılamayacağı hukuken çok açık bir durumdur. Dünyanın hangi demokratik ülkesinde yapılırsa yapılsın halk oylamalarının sonucu bu esasa göre işler ve herkeste bu sonuca saygı duyar. En yakın örnek olarak tıpkı İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden %51.8 oranıyla ayrılma kararında olduğu gibi. Ancak hiç kuşkusuz her seçim sonucu gibi halk oylamalarının sonuçları da siyasi olarak tartışabilir ve oranlar üzerinden çeşitli değerlendirmeler yapılabilir. Nitekim bu noktada hepimizin bu irdelemeyi yapması gerekir.
Her şey den önce Türkiye’nin önünü açacağına inandığımız, demokratik siyasete alan açan, millet iradesini kurumsallaştıran böylece kalıcı istikrar atmosferini üreten ve siyaset dışı aktörlerin millet iradesine müdahalelerinin önünü tıkayan, vesayet kanallarını ve hamlelerini körelten, temsilde adalet imkanı tanıyan, çoğulculuğun doğrudan millet iradesiyle gerek yasama gerekse yürütme erkine yansıma imkanı tanıyan ve böylece aracısız, doğrudan seçmen üzerinden uzlaşma atmosferi üretmeye yatkın yeni hükümet sistemine neden %48.6 oranında bir kitlenin hayır demiş olmasını çok iyi analiz etmeliyiz.
Bu noktada, yeni sistemin kabul edilmiş olmasına rağmen bu değişikliği benimsemeyenlerin mutlaka hangi nedenlerle reddettiklerinin çok iyi saptanması ve düşüncelerini değiştirmeleri konusunda sabırla özel bir çalışma yapılması gerekir. Değişikliğin özünü, ruhunu ve değişiklik maddelerinin somut içeriğini hiçbir algı oyununa, çarpıtma eğilimlerine mahkum etmeden heba etmeden, en yalın biçimiyle, dürüstçe tekrar tekrar ortaya koyarak yüreği ülke için atanların benimsemesi konusunda uğraş verilmelidir.
Bir seçim atmosferi içinde içeriden- dışarıdan Türkiye karşıtlarının türlü oyunları ve maskeleriyle çarpıtılmış ve kafa karışıklığına sevk edilmiş birçok vurgunun, gri propagandanın, sözün ve davranışın gölgesinden ve etkisinden sıyrılarak değişikliğin içeriğine dayalı gerçeklerin anlaşılmasına yönelik çaba sürmelidir. Ayrıca bu değişiklik paketinin uyum yasalarının hazırlanması süreci de bu çabaya destek olacaktır. Zira değişikliğin ruhunu, özünü ete kemiğe büründürecek, pratiğini, uygulamalarını, ayrıntılarını daha anlaşılır kılacak olan yeni modelin yeni yasalarıdır. Bu yasalar belirginleştikçe; seçim kanunu, siyasi partiler kanunu gibi temel bazı yasaların düzenlenmesinde temsilde adalet ilkesi ve her şeyin mutlaka milletle bağının kurulması esası öncelik kazandıkça, yeni sistemin Türkiye için ne denli önemli bir reform olduğunu Türkiye duyarlılığını yitirmeyen, ideolojik körlüğü olmayan herkesin görmemesi için bir neden yoktur.
Diğer yandan bundan sonra atılacak en önemli adım; her kim olursa olsun tüm kurum ve kuruluşlarda olduğu gibi parti veya siyasi düşünce farkı gözetilmeksizin FETÖ’nün siyasi alanda açık veya kripto tüm unsurlarının kökünün kazınmasıdır.
Yeni cumhurbaşkanlığı hükümet sistemiyle, güçlü Türkiye hedefine tek vücut ve tek yürekle; tek vatan, tek devlet, tek bayrak ve tek millet ülküsüyle erişmemiz kararlılığıyla, geleceğine sahip çıkan Türkiye’ye aydınlık gelecek hayırlı olsun…

Önerilen Haber

Dağılmış masanın ve ‘sırttaki hançerlerin’ seçim yansımaları

Yerel seçim gündemi, partilerin adaylarını açıklamalarına odaklanmış olarak seyrini sürdürüyor. Cumhur ittifakının adaylarının çok büyük …