Anasayfa / Köşe Yazıları / TBMM bildirisinde 15 Temmuz gerçeği

TBMM bildirisinde 15 Temmuz gerçeği

“Bizler, Türk milletinin iradesini Türkiye Büyük Millet Meclisi çatısı altında temsil eden dört siyasi parti grubu olarak;

-Terör örgütü FETÖ’ nün Türkiye Cumhuriyeti’nin bekasına yönelik büyük bir tehdit olduğunu ifade ederek,

-15 Temmuz 2016 tarihinde Türkiye’nin maruz kaldığı bir darbe girişimi ile en kanlı terör eylemini planlayan ve uygulamaya koyanların bu örgütün elebaşları ve mensupları olduğu gerçeğinin Türk yargısı tarafından tescil edildiğini vurgulayarak,

-15 Temmuz gecesi FETÖ mensubu hainlerin saldırısına maruz kalan Gazi Meclisimiz tarafından Türk milletinin egemen iradesini ve demokratik kazanımlarını korumak uğruna verilen mücadeleyi dikkate alarak,

-FETÖ’ nün darbe girişimine kahramanca direnen ve bu uğurda canlarını veren 251 şehidimizi rahmetle ve binlerce gazimizi minnetle anarak,

-Başta örgüt elebaşı Fetullah Gülen olmak üzere, FETÖ mensuplarının işlemiş oldukları suçların hesabını Türk adaleti önünde, evrensel hukuk ilkeleri temelinde vermeleri yönünde Türk milletinin güçlü iradesini yinelemek gayesiyle aşağıdaki hususları vurgulamak isteriz:

1- FETÖ elebaşı Fetullah Gülen hâlen Amerika Birleşik Devletleri’nde serbestçe yaşamaya devam etmekledir. Terör örgütünü ABD’den yönetmeyi sürdürmekte, örgüt mensuplarına talimatlar vermektedir. FETÖ elebaşı, DEAŞ ve El-Kaide gibi terör örgütlerinin taktiklerini kullanarak sapkın görüşlerini yaymayı sürdürmekledir.

2- Fetullah Gülen’in ve terör örgütünün diğer yöneticilerinin adalet önünde hesap vermeleri için Türkiye’ye iade edilmeleri yönündeki adalet kurumlarının müteaddit taleplerine bugüne kadar olumlu cevap verilmemiş olması kabul edilemez.

3- FETÖ terör örgütüne ve elebaşı Gülen’e karşı ABD makamlarının harekete geçmemesi Türkiye ve ABD arasındaki güven ilişkisini olumsuz etkilemektedir. Bunun, Türk toplumunda yol açtığı büyük tepkiyi Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde grubu bulunan dört parti olarak paylaşmaktayız.

4- Türkiye Büyük Millet Meclisi, Türk milletinin demokrasiye, temel insan haklarına ve özgürlüklere yönelik sarsılmaz inancına sahip çıkmaya devam edecektir.

5- Meclisimizde bulunan dört parti grubunun evrensel değerler temelinde FETÖ’ye karşı ortak tavrının başta ABD olmak üzere tüm dost ve ortaklarımız tarafından dikkate alınmasını bekliyor; Gülen ve FETÖ mensuplarının Türkiye’ye en yakın zamanda iade edilmeleri için gerekli adımların atılması çağrısında bulunuyoruz.”

AK Parti, CHP, MHP ve İyi Parti’nin imzaladığı yukarıdaki bildiriyle aslında tarihe not düşülmüştür. Bildiriye imza atan partiler için FETÖ mücadelesi; her türlü mazeretten uzak, vazgeçilmez ertelenemez, soğutulamaz bir mücadeledir artık. Attıkları imzayla özellikle CHP’nin, “kontrollü darbe” karalamasının kendileri için hiçbir hükmü kalmamıştır. CHP’nin FETÖ mücadelesinde gecikerek de olsa şimdi yapması gereken; sosyalist enternasyonal üyesi bir parti olarak başta Avrupa ülkelerindeki iktidarda veya muhalefetteki sosyal demokrat partileri, FETÖ ve 15 Temmuz konusunda ikna etmek ve fetö kaçkınlarına ülkelerinin ev sahipliği yapmalarını engelletebilmektir.

Hem CHP hem de İyi Parti bu bildiriye imza atmanın sorumluluğuyla bundan böyle fetö mensuplarını cesaretlendirecek hiçbir yaklaşımı hoş görmemelidir.

ABD’ye karşı da; hiçbir tereddüde mahal vermeyecek açıklıkta, “Fetö’yü koruduğunuz sürece ilişkilerimizin bizimle de istenilen seviyeye gelmeyeceğini” ortaya koymaları gerekir.

Şimdi bize düşen görev ise; bu önemli bildiriye imza atanların sorumluluğunu unutmamak ve unutturmamaktır…

Önerilen Haber

Dağılmış masanın ve ‘sırttaki hançerlerin’ seçim yansımaları

Yerel seçim gündemi, partilerin adaylarını açıklamalarına odaklanmış olarak seyrini sürdürüyor. Cumhur ittifakının adaylarının çok büyük …