Anasayfa / Köşe Yazıları / Suriye’de PKK terörü gerçeği

Suriye’de PKK terörü gerçeği

Polis Akademisi Prof. Dr. Yılmaz Çolak başkanlığında güvenlik konularında önemli raporları üretmeye devam ediyor. “İnsanlığa ve Demokrasiye Terör Tehdidi: PKK Örneği” bunlardan biri. Rapor, Polis Akademisi öğretim üyeleri Buğra Sarı ve Murat Tınas imzasını taşıyor.

Rapor; “PKK’nın İnsanlığa ve Demokratik Değerlere karşı Eylemleri” ve “PKK’nın Liberal Ekonomiye Karşı Eylemleri” başlıklarıyla iki bölümden oluşuyor. Raporda çok çarpıcı hususlar ve rakamlar var. Sivil katliamlar, intihar saldırıları, uyuşturucu ve insan kaçakçılığı gibi konularla çok önemli tespitler yapılmış.

Özellikle çocukların zorla silahlandırılarak çatışmalarda kullanılması, zorla silahlı militan eğitimi verme ve etnik temizlik ve zorla yer değiştirme hususlarında örgütün terör uygulamaları somut verilerle ortaya konmuş durumda. Raporda ekonomiye verilmek istenen zararlar ise; bölgesel yatırımların engellenmesi, özel teşebbüs yatırımlarının engellenmesi, zorla kepenk kapattırılması, haraç toplama faaliyetleri başlıkları altında ayrıntılı ele alınmış.

PYD/YPG’yi, PKK’dan ayrı göstermeye çalışanların ciddiye alınacak hiçbir yanının olmadığını raporun detayları bir kez daha ortaya koyuyor. Buna göre net olarak bir kez daha ifade etmek gerekir ki, Suriye’de PKK, alfabenin farklı harflerini kullanarak varlığını, terörünü, zalimliğini arkalarındaki ağa babalarından aldığı destekle sürdürmek istiyor.

Raporda çocukların zorla silahlandırılarak çatışmalarda kullanılması hususunda çarpıcı vurgular ve rakamlar dikkat çekiyor. Bazı kurumların bu konudaki değerlendirmelerine yer verilmiş. Buna göre; “Human Rights Watch” ve bağımsız inisiyatif olan “Kurd Watch” değerlendirmelerinde; 15 yaşın altında çocuklar çatışmalara zorlandığı, ailelerinin rızası olmadan kaçırıldıkları, kaçırılanlar arasında 11, 12 yaşlarında çocuklar olduğu isimleriyle, kaçırılma tarihleriyle listeleri dikkat çekiyor. Zeytin Dalı Harekatı kapsamında ele geçirilen bir teröristin cebinden çıkan hafıza kartının içerisindeki fotoğraflar, PKK/PYD/YPG’nin çocukları silahlı çatışmalarda sistematik bir şekilde kullandığını belgelemektedir. Fotoğraflar çocukların örgütün kamplarında silah eğitimini açık ve çarpıcı şekilde göstermektedir.

Polis Akademisi’nin raporunda; zorla silahlı eğitim verme bahsinde, örgütün Suriye’de sözde “zorunlu askerlik yasası” ve “savunma görevini ifa yasası” gibi uygulamalarla 18-30 yaş aralığındaki erkekler örgüt elemanı olarak çatışmalarda kullanılmak üzere 6 süreyle zorla silahlandırıldığı belirtilmektedir. Bu uygulamaya rıza göstermeyenlerse aileleriyle birlikte cezalandırılmaktadır. Bu uygulamadan kaçan aileler Türkiye ve Kuzey Irak’a sığınmıştır. Sadece Kürtlerden oluşan sığınmacıların sayısı; yaklaşık 400 bini Kuzey Irak ve 350 bini Türkiye’ de olmak üzere 750 bini bulmuştur.

Raporda bir başka önemli husus terör örgütünün etnik temizlik ve zorla yer değiştirme uygulamalarıdır. Bu konuda da raporda Uluslararası Af Örgütü’nün tespitlerine yer verilmektedir. Buna göre PKK/PYD/YPG Suriye’de köyleri yok ederek, sistematik olarak zorla yer değiştirme politikası uyguladığı not edilmektedir.

Sonuçta PKK terör örgütüyle iş tutanlar, bu gerçeklerin ışığında açıkça insanlığa karşı suç işlemektedirler. Tarih bunu böyle not edecektir…

Önerilen Haber

Siyasette “Normalleşme” diyenler ve olması gerekenler

CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in Cumhurbaşkanı Erdoğan’la görüşme talebiyle başlayan siyasette yumuşama veya normalleşme sürecinin …