Anasayfa / Köşe Yazıları / Siyaset Erdemdir, Erdemlilere Yakışır

Siyaset Erdemdir, Erdemlilere Yakışır

Siyaset; aydınlatıcıdır, yol göstericidir, iddiadır, inançtır, kararlılıktır, özgüvendir, fikirdir, bilgidir, bilinçtir,birikimdir, öngörüdür, tutarlıktır, saygınlıktır, yönetimdir, denetimdir, üsluptur, edeptir, ahlaktır, dürüstlüktür, erdemdir, vicdandır, cesarettir.

Siyaset; tüm bu güzellikleri, iyi sıfatları, nitelikleri uhdesinde barındırması gereken sonderece önemli ve saygın bir alandır. Siyaset,bu niteliklerle yapılırsa, bu nitelikleriyle yaşanırsa derde derman olur.

Siyaset, yönetme becerisiyse, yönetimde kusursuzluk bu niteliklerle mümkündür. Siyaset iktidar olmanın, en iyi yönetmenin talebidir.Siyaset eliyle iktidar yoluna çıkılır, yönetime talep olunur. Zorbalık, her türlü entrika,darbe gibi hukuk ve ahlak dışı yöntemlerle iktidarı ele geçirme çabalarının yolunu da kesebilecek meşru güç siyasettir. Bunun içinde siyasetin doğru ellerde, doğru yol ve yöntemlerle ve yukarıda sıraladığımız niteliklerle buluşması şarttır. Yoksa siyasette işgale uğrar, darbe heveslilerinin, kestirme, hukuksuz yol arayışlarının kullanımına açılır ve siyaset dışı aktörlerin malzemesi, oyuncağı haline gelir.

Siyaset, aynı zamanda söz sanatıdır. Ne söylediğiniz değil, nasıl söylediğiniz çok daha önemlidir siyasette. Siyaset, aynı zamanda algılarla-olgular arasındaki ayrımın en iyi bilinmesi gereken faaliyetler bütünüdür. Gerçeklerin önüne konulan algılarla yapılan siyaset, yukarıda ki niteliklerden uzaklaşan siyasettir. Bu siyaset; aldatıcıdır, yanıltıcıdır, yalan ve karalamaya dönüşen bir çizginin tutsağıdır. Gerçeği önemsemeyen, gerçeği gizleyen, gerçeklerle başı hoş olmayan siyaset, iktidar seçeneği olamaz,olmamalıdır.

Gerçek çizmelerini giymeden, yalan dünyayı iki kez dolaşırmış. Bu yüzden de yalanı benimseyen siyaset anlayışının geçici hükmü olabilir ama kalıcı olamaz. Gerçeğin eninde sonunda ortaya çıkma gücü vardır.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, İHA’ların, SİHA’ların mucidi BaykarMakina’nın Teknik Müdürü ve T3 Vakfı’nın Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Bayraktar’ı hedef alarak, T3 Vakfının İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden(İBB) maddi destekler aldığını iddia etti. Bunun üzerinde Selçuk Bayraktar’da; “kimseden 1 kuruş bağış, 1 m2 devir veya tahsis almadık. Resimleri attığınız yerler T3 Vakfı’na ait değil, İBB’ye ait yerler.O rakamlarda yalan , T3 Vakfı ‘na destek verildiği de yalan.Bilakis ortak hizmetlere emek ve maddi destek verdik, vermeye devam ediyoruz.İBB’de 11 aydır partinizin belediye başkanı var.Deneyap’lar halen İBB’nin 11 kültür merkezinde açık.Bize aktarılan tek kuruş varsa, hukuksuzluk varsa neden hala kapatmadınız?dedi. Selçuk Bayraktar, İBB Hukuk Müşavirliği’nin, İstanbul 20. Asliye Hukuk Mahkemesi’ne gönderdiği yazıyı da kamuoyu ile paylaştı. İBB Hukuk Müşavirliği’nin, mahkemeye gönderdiği yazıda; “T3 Vakfı’na herhangi bir ödeme yapılmamış ve herhangi ödeme taahhüdünde bulunulmamıştır” ifadeleri yer alıyor.

Siyaset adına sonderece düşündürücü ve üzücü bir durum. Zira siyasetin yöntemi bu olmamalı. Kişileri hedef alarak, doğruluğunu hukuk önünde, toplum önünde hiçbir şüpheye yer vermeyecek netlikte ortaya koyamadığınız bir konuda zihinleri bulandırmaya çalışmak, siyasetin yukarıda sıraladığımız nitelikleriyle asla bağdaşmaz.

Öte yandan Cumhurbaşkanlığı iletişim Başkanı Prof. Dr. Fahrettin Altun’na yönelikte benzer bir çabaya tanık olduk. İstanbul Üsküdar İlçesinde ki evinin izinsiz yapı olduğuna ilişkin ortaya atılan asılsız iddiayı,Vakıflar Genel Müdürlüğünün “yasadışı yapılaşma söz konusu değildir” açıklamasına rağmen,CHP il Başkanı ve Üsküdar İlçe Başkanı bu konu üzerinden, hukuksuz yöntemlerle siyaset üretmeye çalıştılar.

Siyaset tarzı asla bu olmamalı. Her ne kadar; “İnsanları ikna edemiyorsan, kafalarını karıştırın”diyen eski ABD’li Başkan sözleri hatırlansa da,bilerek, isteyerek gerçeği ıskalayarak,zihinlerde bulanıklık oluşturarak,siyaset tercihinde bulunmak, kısa sürede değilse bile uzun dönemde asla sonuç alamaz. Zira gerçekler uzun vadede hep kazanandır. 

Önerilen Haber

Kılıçdaroğlu’nun milliyetçilik sınavı

Cumhurbaşkanlığı seçiminin 2.turuna günler kala Kemal Kılıçdaroğlu’nun milliyetçi oylara yönelmek istediği için söylem değişikliğine gittiği …