Anasayfa / Köşe Yazıları / Mavi Vatan’da bu daha başlangıç

Mavi Vatan’da bu daha başlangıç

Cumhurbaşkanı Erdoğan müjdeyi verdi. Karadeniz’de Fatih sondaj gemimiz

ilk milli derin deniz sondajını gerçekleştirdi ve Sakarya Gaz Sahası’nda 320 milyar metreküp doğalgaz rezervi keşfetti.

Bu rakam, Türkiye’nin yıllık tutarı yaklaşık 12 milyar dolar seviyesine inen doğalgaz ithalatını çok önemli miktarda önleyebilecek seviyede bulunuyor.

Bu rezerv, Türkiye’nin ürettiği doğal gazın 20 katı seviyesinde bir değer ifade ediyor. Keşfedilen 320 milyar metreküplük doğalgazın 60 milyar dolar değerinde olduğu tahmin ediliyor. Bulunan doğalgaz, yüzeye yakın ve üst düzey kaliteli gaz niteliğini taşıyor.

3500 metrede bulunan gazın aynı kuyuda sondajına devam edilecek ve 1000 metre daha derine inilerek, burada bulunan 2 katmandan da kuvvetle muhtemel yeni kaynak bulunacak.

Bu daha başlangıç. Esasen el atılan zengin havzanın ilk kaynağı. Havzanın birçok noktasında yeni kaynakların bulunacağına olan inancımız tamdır. Sırada inşallah Doğu Akdeniz var. Oradan da yakında hayırlı haberler bekliyoruz.

Esasen bugün 462 bin metrekare alana sahip Mavi Vatan’ın bereketinin ilk sinyalini almış olduk. Çok açık olarak söyleyebiliriz ki, Türkiye artık iddialı bir enerji oyuncusudur. Küresel güç mücadelesinde yükselen güçtür ve geleceği aydınlıktır.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın güçlü liderliğiyle Türkiye, 2023 hedeflerini aşacak bir imkana kavuşuyor. Bu başarının en önemli adımı, gazı -petrolü bulacak ve çıkaracak olan gemilerin sahibi olmaktı. Yıllardır kiralanan şirketlerin gemileriyle aramaya çalışmak, hem maliyet hem de güvenirlilik yönünden olumsuzluklar içeriyordu. Küresel güç mücadelesinin uzantısı durumundaki yabancı şirketler eliyle milli bir strateji uygulamak hayaldi, nafile çabaydı. Bunun için adım atıldı ve dünyanın sismik araştırma ve sondaj gemisine sahip az sayıdaki ülkeleri arasına girildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dediği gibi; bu konuda “dışa bağımlı olsaydık, bize nefes aldırmazlardı.”

Enerji Bakanlığı döneminde Berat Albayrak’la başlayan milli enerji hamlesi, adım adım sonuç almaya başladı. Ardından Fatih Dönmez ’in bakanlığı döneminde de daha önce başlayan süreç titizlikle takip edildi.

Hep söyleyegeldiğimiz gibi; bir sabah Mavi Vatan’dan gelecek müjdeli habere uyandığımızda cari açık tarih olacak. Buna yürekten inanıyoruz diyorduk. O gün bugündür. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak; “Türkiye enerji ve ekonomi alanında tam bağımsızlık adımı attı. Ülkemizin makus talihini tarihe gömdük. İnşallah ülkemizin gündeminden cari açık konusunu çıkarıp cari fazlayı konuşacağız” dedi.

Büyük mutluluk. Türkiye’nin istiklal mücadelesinde tarihi gelişme. Hep altını çizdik ve savunduk dedik ki; ekonomide tutulan yola, benimsenen stratejiye, dava kabul edilen tarih tezine bakınız. Elbette istihdam rakamları, gelir dağılımı ve fert başına düşen milli gelir gibi rakamlar önemlidir ama ülkeyi yönetenlerin bu rakamları değiştirme gücüne sahip bir yolu ve stratejiyi benimseyip benimsemediğine bu konuda kararlılığına bakılmalıdır. Türkiye hem yüksek teknoloji alanında dışa bağımlılığını her geçen gün en aza indirecek gelişmeleri kaydediyor, hem de enerji bağımlılığını giderecek hayırlı haberlere kitleniyor. İşte gerçek oldu. Türkiye’nin ekseni de, güçler dizilişindeki yeri de, geleceği de belli oldu.

Sıralayalım;

Türkiye, Türkiye’den kararlılıkla yönetilmeye devam edecek.

Küresel şer odaklarının Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı darbeyle olmazsa seçimle devirme planları suya düşecek.

İstiklal mücadelesinde zerre taviz verilmeyecek, verene de imkan verilmeyecek.

Doğu-Batı arasında üzerinden gelinip geçilen edilgen köprü konumuna rıza olunmasını isteyenlere inat Türkiye, aktif, sağlam iradeli, güçlü bir merkez ülke olacak.

Küresel güç dizilişinin yükselen gücü olarak, eninde sonunda küresel güç konumuna ulaşacak.

Bu tarihi gelişmeyi bize yaşatan başta Cumhurbaşkanı Erdoğan olmak üzere, Enerji’nin halef-selef Bakanları Berat Albayrak ve Fatih Dönmez’ e, TPAO Genel Müdürü Melih Han Bilgin’e ve emeği geçen tüm çalışanlarına sonsuz şükranlarımızı sunuyoruz.

Türkiye’nin Türkiye sevdalılarıyla İstiklal yürüyüşü kararlılıkla sürüyor. Sömürgeci güçlere karşı direnç olmaya ve tüm mazlumlara nefes olmaya, umut olmaya devam ediyor…

Bu kutlu yürüyüşte, bu haysiyetli davada Allah yar ve yardımcımız olsun… 

Önerilen Haber

Dağılmış masanın ve ‘sırttaki hançerlerin’ seçim yansımaları

Yerel seçim gündemi, partilerin adaylarını açıklamalarına odaklanmış olarak seyrini sürdürüyor. Cumhur ittifakının adaylarının çok büyük …