Anasayfa / Köşe Yazıları / Joe Biden, dış ve iç mihrakları netleştirdi

Joe Biden, dış ve iç mihrakları netleştirdi

ABD’de demokratların başkan adayı Joe Biden’ın hadsiz, skandal sözlerini irdeliyoruz. Sözlerin ne zaman söylediğine, söylediği zaman neden tepki verilmediğine odaklanmayı öncelikli kılanların aslında neleri, neden ıskalamamızı istediklerini de anlamaya çalışıyoruz.

Joe Biden’ın Ocak ayında söylediği anlaşılan ve birçokları gibi şahsımızın da yeni haberdar olduğu bu sözleri işitmeden önce de gerek kaleme aldığımız yazılarımızda gerekse konuşmalarımızda sık sık hatırlattığımız ve çağrı yaptığımız hususlar vardı.

Diyorduk ki; ABD’de de Pentagon ve CIA ile yakın ilişkileri olan hatta CIA’in uzantısı kabul edilen, RAND Corporation isimli kuruluşun hazırladığı Türkiye ile ilgili bir rapor var. Bu raporda “demokratik muhalefet” diyerek Türkiye’nin iç politikasına odaklanılıyor ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı devirmek için muhalefet partilerine akıl veriliyor, yol haritası çiziliyor. Bunun üzerine başta CHP olmak üzere muhalefete çağrımız bu raporun vurgularını üzerinize alının ve deyiniz ki; FETÖ, PKK/PYD-YPG terör oluşumlarını desteklediğiniz sürece, Doğu Akdeniz’deki haklarımızı korumamızdan rahatsızlık duyduğunuz müddetçe sakın ola bizden medet ummayın. Sizin çıkarlarınızın taşeronu olmayız. Asla bize bu konuda güvenmeyin.

Hele de Joe Biden’ ın skandal sözlerini o zamanlar bilseydik, muhalefetten çok daha katmerli karşı sözler söylemelerini isterdik.

Biden ne diyor“Bence ona (Erdoğan’a) çok farklı bir yaklaşım uygulamalıyız. Muhalif liderleri desteklediğimizi açıkça göstermemiz lazım. Parlamento’ya katkı sunmak isteyen Kürt toplumunu entegre etmek için… Bu iş bir süre iyi gidiyordu.

Bir yol haritamızın olduğunu açıkça göstermemiz lazım. Düşündüğümüz şeyle ilgili sesimizi yükseltmemiz lazım, bedel ödemeli. Nasıl çalışacaklarını anlamak için çevresinde F-15 savaş uçağı uçurdukları hava savunma sistemi olduğuna göre ona belli silahları satmaya devam edip etmeyeceğimiz konusunda bedel ödemeli.

Yani çok endişeliyim. Ama benim yaptığım gibi onlarla doğrudan temasa geçip Erdoğan’ı yenecek duruma gelmeleri için hala var olan Türk liderliği unsurlarından daha fazla verim almalı ve onları güçlendirmeliyiz. Darbe ile değil, seçim süreci ile… Partisi, İstanbul’dan dışarı atıldı. Peki biz ne yapıyoruz? Burada oturup boyun eğiyoruz.

Bence bölgedeki müttefiklerimizle bir araya gelerek, onun bölgedeki faaliyetlerini nasıl izole edeceğimizle ilgilenmek bizim için son derece fazla iş olacak.

Özellikle Doğu Akdeniz’de petrolle ilgili faaliyetleri ve görüşülmesi uzun sürecek olan çok sayıda başka şey… Ama cevabım ‘evet, endişeliyim.’”

Bakar mısınız zatın endişesine. Türkiye’nin, Türkiye’den yönetilmesinden çok endişeli. 02.07.2019 da “Türkiye’nin iç politikası, ABD’nin dış politikasıdır” başlıklı bu köşede yayınlanan yazımızda demiştik ki;

“Türkiye’ de özellikle son 10 yıl içinde büyük bir mücadeleye girişerek, ve geçmişin blok bağımlılığından sıyrılarak, kendi milli çıkarlarını merkeze almış ve Türkiye’yi Türkiye’ den yönetme kararlılığının vaz geçilmez olduğunu dosta düşmana duyurmuştur.

Bunun üzerine peş peşe küresel saldırılara maruz kalmış, 15 Temmuz da en kapsamlısını yaşamış, çarpışa çarpışa, direne direne bugüne ulaşmıştır.

ABD açısından gelinen nokta; kontrol ettiği elitlerin güç kaybına uğradığı, derin yapısının, denetimi altındaki aktörlerin deşifre olduğu ve bu yüzden doğrudan karşıtlık yapar konuma düştüğü bir dönemi yansıtmaktadır.

Cumhurbaşkanı Erdoğan üzerinden Türkiye’nin istiklal direncinin boyut kazanmasıyla, Doğu Akdeniz, Suriye, Irak, terör örgütleri, S-400, F35 konularında Türkiye’nin kararlı tutumunun sarsılmamasıyla ABD için Türkiye’nin iç politikasına yöneliş öne çıkmıştır.

ABD’nin dış politikası, Türkiye’nin iç politikasında zemin, aktör, yapı, kurum arayışındadır. Öncelikle Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı zayıflatmak, partisini parçalamak ve Türkiye’nin iç politikasında bütünleşme zeminini dağıtmak bu arayışın izleridir.

Bu yüzdendir ki, ABD zaviyesinden Türkiye’nin iç politikası, ABD’nin dış politikasıdır. Bu duruma kimlerin hevesleneceğini yakında çok daha net göreceğiz…”

Aradan geçen bir yıl içinde şimdiler de daha net olarak görülmeye başlamıştır…Zira Joe Biden Dış ve iç mihrakları netleştirmiştir…

Önerilen Haber

Dağılmış masanın ve ‘sırttaki hançerlerin’ seçim yansımaları

Yerel seçim gündemi, partilerin adaylarını açıklamalarına odaklanmış olarak seyrini sürdürüyor. Cumhur ittifakının adaylarının çok büyük …