Anasayfa / Köşe Yazıları / Libya gerçeğini yok sayanlar

Libya gerçeğini yok sayanlar

Libya tezkeresi TBMM den geçti. Ama maalesef CHP ve İYİ Parti ret oyu verdiler. Maalesef diyorum çünkü gerçekten muhalefet edilmeyecek bir konuda karşı duruş sergilediler. Üstelik halka en berrak bir şekilde anlatılması gereken gerçeklerin üzeri örtülerek, yok sayılarak.

Açık ve net olarak saptamalıyız ki, Libya’ya gerektiğinde asker gönderme nedenimiz; aşağıdaki haritalarda açık olarak görülen Mavi Vatan’ın (Harita:1) önemli bir kısmının korunup kollanması içindir.

Bir yandan Türkiye’nin Libya ile imzaladığı deniz yetki alanlarının sınırlandırılması anlaşmasını doğru bulacaksanız diğer yandan bu anlaşmanın emniyeti ve güvenliği açısından çıkartılmış tezkereye karşı çıkacaksınız, bu durum büyük bir çelişkidir.

Bugün Libya’da Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) olarak bilinen Birleşmiş Milletler (BM) nezdinde de meşru olan bir hükümet bulunmaktadır. Ancak Libya’da bu hükümeti devirmeye çalışan ABD pasaportu taşıyan CIA bağlantılı Hafter isimli bir general de büyük gayret içindedir. Unutulmamalıdır ki, bu zatın şer amacı başarılı olması halinde ilk icraatlarından biri bu anlaşmayı yırtmak olacaktır. Zira Hafter bir kukladır. Libya’nın haklarını koruyan bu anlaşmaya karşı olanlar Hafter’in efendileridir. Sömürgeci güçler, Yunanistan, İsrail, Güney Kıbrıs Yönetimi, Sisi’li Mısır arkasındadır. Türkiye ile Libya anlaşma yaptığının hemen sonrasında Yunanistan Dışişleri Bakanı, alelacele Hafter’i ziyaret ederek, son umutlarının onda olduğunu ortaya koymuştur.

TBMM’de tezkere oylamasına ilişkin oturumunda konuşan CHP Genel Başkan Yrd. Ünal Çeviköz; “BM Güvenlik Konseyi Daimi Üyelerinden Rusya ve Fransa Libya’da savaşan taraflardan olan Hafter’i güçlü bir şekilde desteklemekte, ABD’de Hafter’e yakın ilişki kurmaktadır. Tüm bunlar Ulusal Mutabakat Hükümeti’nin (UMH) meşruiyete sahip olduğu görüşünün sağlam dayanaklardan yoksun olduğunu ve Trablus Hükümeti’nin kırılgan bir zemin üzerinde durduğunu göstermektedir. Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti tek ve meşru hükümet olarak tanınsa bile bu meşruiyeti ciddi bir şekilde sorgulanmaktadır” demiştir.

Biz de soruyoruz;

Ne yapmamızı istiyorsunuz? Hâlâ meşru olan bir hükümet, kendisi ve sizin için hayati önemdeki bir anlaşmayı imzalamış ama siz onun meşruiyetinin başka ülkeler üzerinden sorgulayarak, adeta Hafter’i öne çıkarıyorsunuz.

Hata mı yapmıştır Libya Hükümeti? Türkiye’nin hakkı olan 189.000 kilometrekarelik deniz alanının (Harita:2) hukuki güvenceye kavuşmasına destek olmakla yanlış mı yapmıştır?

Ne istiyorsunuz? Hafter zorbalıkla darbe yapıp, iktidar olsun da Libya’nın çıkarlarına ters olsa da, Türkiye düşmanlığıyla anlaşmayı yırtıp atsın mı? Bu mudur istediğiniz?

Mehmetçik Libya ‘ya Mavi Vatan’ının önemli bir parçasını korumak üzere gidiyor. Halkı yanıltmayınız. Libya çöllerine nedeni belli olmayan, bir macera için değil, açık seçik olarak Türkiye’yi hedef alan sömürgesi güçlerin emperyalist kuşatmalarını bir kez daha aşmak üzere, istiklalini korumak üzere gidiyor.

Önerilen Haber

Siyasette “Normalleşme” diyenler ve olması gerekenler

CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in Cumhurbaşkanı Erdoğan’la görüşme talebiyle başlayan siyasette yumuşama veya normalleşme sürecinin …