Anasayfa / Köşe Yazıları / Kudüs, İslam dünyası, Erdoğan ve Maduro – Akşam Gazetesi

Kudüs, İslam dünyası, Erdoğan ve Maduro – Akşam Gazetesi

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT)’nın İstanbul ‘da gerçekleştirilen Kudüs gündemli olağanüstü toplantısı, İslam coğrafyası açısından birçok yönleriyle yeni bir duruma işaret ediyor. Her şey den önce bu toplantıdan çıkan Kudüs kararı, İslam coğrafyasının mazlum halklarının yüreklerinden, mücadele birikiminden süzülen yüzyıllık talebinin bir yansıması olarak kayda geçmiştir.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çağrısıyla toplanan teşkilat tarihinde ilk defa hukuksuzluğa, adaletsizliğe karşı önemli bir hamlede bulunabilmiş, fiili olarak yapılması gerekenlere ilişkin bir sürecin önünü açmıştır. Bu süreç; Kudüs’ün Filistin’in başkent olmasına yönelik kararın taçlanması adına ülkelerin büyükelçiliklerinin açılmasına yönelik adımları da içermelidir.

İİT’nin İstanbul buluşması; başta doğrudan mağduriyetlerin yaşandığı coğrafyalar olmak üzere yüreği ve zihni arasındaki bağı kopmamış tüm vicdanlıların yörüngesinde onların tazyikinin, belirledikleri çıtanın, talebin ülke yönetimlerini bir araya getirebilme gücüyle oluşmuştur. Bu gücün, Davos sürecinden bugüne simgesi, motivasyonu, özgüveni, cesareti Cumhurbaşkanı Erdoğan’dır.

Toplantıya katılan İran, Endonezya, Malezya gibi Arap olmayan İslam ülkelerinin varlığı, ABD-İsrail eksenine yeni karanlık planlara araç olmak üzere biat eden Mısır, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri gibi kukla yönetimlerin İslam coğrafyasındaki düştükleri durumu, rolü, kimliği ve acziyeti daha görünür hale getirmiştir.

Bu duruma bir de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın daveti üzerine toplantıya katılan Venezuela Devlet Başkanı Maduro’nun Filistin konusundaki tavrını, duyarlılığını eklendiğiniz de küresel baronların kuklaları durumundaki ülkelerin üstlendikleri rolün, ibretlik durumunu çok daha vahim bir utanç seviyesine taşır.

Maduro’nun Filistin için şu sözleri vicdan çoraklaşmayanların feryadıdır ; ”Filistinli kardeşlerinizin katliamını izlemeye devam mı edeceksiniz? Arap halkları ne zaman uyanacak? Ve Arap liderleri. Ne zaman uyanıp Filistin halkının sesine ses vereceksiniz? Yerin dibine batsın resmi açıklamalarınız.

Yerin dibine batsın uluslararası protokolünüz. Artık harekete geçmelisiniz. Filistin halkının katillerine cevap vermelisiniz. Durdurmalısınız. Venezuela Devlet Başkanı olarak size sesleniyorum; yeter artık! Resmi açıklamalarınızdan öteye gidemiyorsunuz, o kadar.

Dünya, katliam karşısında kör ve sağır olmuş. Çoğu korkak lider de resmi bir yazı geçip, olaydan üzüntülerini belirtip kınıyorlar o kadar. ‘Saldırıyı lanetliyoruz’ hepsi bu. ‘Çok endişe duyuyoruz’ bir de bu. Mesele bitiyor onlar için. Asıl endişelenen kolunu kaybeden Filistinli çocuklardır. Çocuklarını kaybeden ailelerdir.

Sözde yasaklanan misket bombalarının başlarına ne zaman yağacağından endişe duyan Filistinli çocuklardır. Yeter be artık yeter! Birleşmiş Milletler’ i adaleti sağlamaya çağırıyorum. Uluslararası Ceza Mahkemesi’ni adaleti sağlamaya çağırıyorum. Adalet! Adalet!”

Bu feryadın, çağrının umudu, dayanağı, gücü, sesi, nefesi, direnci ve inancı mazlum halklar nezdinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’dır.

Önerilen Haber

Siyasette “Normalleşme” diyenler ve olması gerekenler

CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in Cumhurbaşkanı Erdoğan’la görüşme talebiyle başlayan siyasette yumuşama veya normalleşme sürecinin …