Anasayfa / Köşe Yazıları / ABD’nin Türkiye’de Yeni Arayışları – Akşam Gazetesi

ABD’nin Türkiye’de Yeni Arayışları – Akşam Gazetesi

ABD- Türkiye ilişkilerinde yaşanan sorunların seyri, yeni bir boyuta taşınma eğiliminde. ABD tarafından Türkiye’den beklenilenler üzerinden özellikle son 5 yıldır aşama aşama derinleşen sıkıntılar giderek kurumsallaşma düzeyine varmış durumda.

Her şeyden önce temelleri Soğuk Savaş döneminde atılan, Türkiye’yi NATO’nun ileri karakolu, kanat ülkesi olarak yapılandırma, kontrol etme, yönlendirme mekanizması, artık işlemez durumda. O dönem içeride idare edilip, dışarıdan yönetilen bir ülke olarak, Türkiye’nin başta istihbarat teşkilatı olmak üzere tüm güvenlik mekanizması Batı blokunun ve NATO’nun patronajı eliyle doğrudan kontrol ediliyordu. Bu durum kuşkusuz siyasi zemini de etkileyerek, bağımsız davranabilme yeteneklerini köreltmiş, kontrolü kolay, zayıf, cılız hükümetlerle yetinilmeyi kabul ettirmişti.

Bu noktada bugün için asıl sorun, ABD’nin Türkiye’ye yaklaşımında o dönemden bugüne değişmeyen müttefiklik anlayışında belirginleşiyor. Buna göre ABD için Türkiye müttefikliği; geçmişte olduğu gibi bugün de, yap denileni yapan, olmaz denilene boyun eğen, yeterince sorgulamayan, bağımsız davranabilmeyi başaramayan bir ülke kimliğinde olmalıdır.

Türkiye’nin bu kimlikten çıkabilme çabaları geçmişte de zaman zaman sergilenmiştir ama her seferinde Türkiye’yi cezalandıran hamlelerle sonuçlanmıştı. Bu ajandanın içinde askeri darbeler en önemli cezalandırma yolu olarak tarihe geçmişti. Bunun yanı sıra ABD’nin derin devletinin bir uzantısı olarak yapılandırılan gladyo tipi mekanizma da, Türkiye’nin devlet mekanizmasına yerleştirilmişti. Bu noktada FETÖ’nün konumu özellikle Soğuk Savaş sonrası için özel bir yer tutmuş, 40 yıla yayılan bu sürecin bir ürünü olarak örgüt, başta TSK olmak üzere tüm devlet mekanizmalarına özenle, sinsice yerleştirilmiştir. 15 Temmuz kaos girişimine uzanan süreçte peş peşe hamleler yapılmış, her seferinde başarılı olunamayınca bu defa topyekun küresel bir saldırı planlanmıştır.

Halihazırda 15 Temmuz gecesinin hain kalkışması püskürtülmüş olsa da bu kirli ve karanlık şer ağı, derin ABD’nin tüm Türkiye düşmanlarının kontrolünde, Türkiye’ye diz çöktürtmenin çabasına devam etmektedir. Bu çabayı Cumhurbaşkanı Erdoğan düşmanlığı üzerinden yürüterek, Türkiye içinde yeni paydaşlar, yeni mikrofonlar, yeni uzantılar eliyle başarmanın hedefi dikkat çekiyor. Bunun için ABD hayranlığıyla yanıp tutuşan çevreler, bireyler ilk çengel atılacaklardır. Bu noktada siyaset sahnesinin yanı sıra özellikle ordu içinde önemli pozisyonlarda olanlar arasından bu sınanma ve devşirilme çabası gözden kaçmamalıdır.

Geçtiğimiz günlerde ABD’nin Merkez Kuvvetler Komutanı (CENTCOM) Joseph Votel Türkiye’deydi. Votel; 15 Temmuz gecesinden hemen sonra tutuklanan FETÖ mensuplarını “ABD ordusunun yakın müttefikleri “ olarak tanımlayarak, Türk Ordusu içinde IŞİD’le mücadele konusunda müttefiklerinin olduğunu belirterek, darbe sonrasındaki tutuklamaların Türkiye ve ABD arasındaki işbirliğinin seviyesini etkileyebileceğini ifade etmişti. Başta bu sözlerin sahibi Votel olmak üzere, daha birçok ABD’nin derin aklının elemanları, ajansız, kuklasız kalmamak adına, deşifre olan elemanlarının yerini doldurabilmenin yoğun gayretinde olacakları, bunun için her cenahtan arayışı girişeceklerini kabul etmek gerekir.

ABD’nin eski Dışişleri Bakanı Henry Kissinger’ın 1990’lı yıllarda “Biz Amerika olarak neden güçlüyüz biliyor musunuz?” sorusuna verdiği “Bizler Amerika olarak içimizdeki vatan hainlerini çabuk etkisiz hâle getiririz. Dünyanın birçok ülkesindeki vatan hainlerini de kahraman yapar, onları ülkelerinde önemli yerlere getiririz” cevabının gereği içinde bugün de uğraş verildiğini görmek gerekir.

Kim hangi şer ittifaklara girerse girsin Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dediği gibi; “Türk Milleti olarak dünyaya son sözümüzü söylemedik…”

Önerilen Haber

Dağılmış masanın ve ‘sırttaki hançerlerin’ seçim yansımaları

Yerel seçim gündemi, partilerin adaylarını açıklamalarına odaklanmış olarak seyrini sürdürüyor. Cumhur ittifakının adaylarının çok büyük …