Anasayfa / Köşe Yazıları / Geleceğimize kement atmak isteyenler (Akşam Gazetesi)

Geleceğimize kement atmak isteyenler (Akşam Gazetesi)

Kabına sığmayan, yükselme arzusunun heyecanıyla daha iyiyi, daha etkin olanı sistemine yerleştirmeyi çalışan bir Türkiye dinamizmi, yeniçağın yükselen yıldızı olmaya adaydır. Bu vurgu kör iyimserliği yansıtmıyor. Ortada somut veriler ve göstergeler ve yapısal dönüşümler ve tüm bunları besleyen ve diri tutan güçlü bir zihniyet ve onun taşıdığı özgüven var.

Esasen bu durum uluslararası güç mücadelesinde ve onun yaşandığı uluslararası sahnede devam etmekte olan büyük siyasi bulanıklığın, türbülansın ve kaosun içinden geçen güçlerin yükseliş ve düşüş seyriyle ilişkilidir.

Yeni dönem eskinin bazı güçlü aktörlerinin gerileyişine, bazı aktörlerinde güçlenerek sahne almasına tanıklık edeceği bir sürece girmiş durumda. Bu durumun farkına varanlar hem kendi konumlarını hem de muhtemel rakiplerini gözden geçirerek yeni güvenlik stratejilerini uygulamanın telaşındalar. Gerilim ve savaşın eksilmeyeceği bir dönem olarak da görülmesi gereken bu süreç, aynı zamanda yeni teknikler edinerek daha etkin bir tarz kazanan istihbarat mücadelelerine ve buna bağlı işleyen casusluk faaliyetlerine, terör örgütlerine ihale edilen yeni güç mücadelelerine sahne olmaktadır.

Tüm bu gerilim ve savaş atmosferinde hedefe konulan ülkenin öncelikle içyapısında gedikler açmak, sistemini işlemez kılmak ve iç ahengini zedeleyerek toplumsal huzursuzluğu körükleyerek geleceğini belirsizlik girdabında karartmak esas alınmaktır.

Türkiye bu durumla karşı karşıya bırakılmak istendiğinin farkındadır ve bunun için dört koldan tüm saldırıları püskürtmenin gayretindedir. Bu saldırılar Türkiye’nin yükselişinin önündeki son bentlerdir. Kabul edilmelidir ki; bunun son olduğunu, başarılamazsa Türkiye’yi durdurmanın çok güçleşeceğinin bu saldırıları, hamleleri yapanlarca da biliniyor olmasıdır.

Bu yüzden de Türkiye’yi hedefe koyanlar; tüm kozlarını oynamayı, tüm imkanlarını seferber etmeyi amaçlamaktadırlar. Uzantısı oldukları her yapıyı, her unsuru devreye sokmaya ülkenin iç uyumunu bozarak, olmayanı varmış gibi göstermeye çalışarak uluslararası baskı oluşturmaya çabalamaktadırlar. En ince ayrıntısına kadar her şeyi hesap etmeyi ve bu son şanslarını iyi kullanmayı hedefliyorlar.

Başarısız Gezi ve 17-25 Aralık ve son olarak 15 Temmuz hamlelerinden sonra açığa çıkan maşaları ve uzantılarının yerini doldurabilecek yeni kadroların etkinleştirilmesi ve kripto konumuna geçen eskinin azılı tetikçilerinin işlevler üstelenmesi ve ardından zamanı geldiğinde aşama aşama harekete geçirilmesi planlanmıştır.

Cumhurbaşkanı Erdoğan karşıtlığı üzerinden kişiselleştirilmiş gibi gösterilmek istenen karalayıcı muhalefet çizgisi aslında memlekete, Anadolu’ya, Türkiye’ye, ülkenin istikrarı ve istiklaline düşmanlık refleksleriyle işlemektedir.

Bu maşaların büyük bölümü günü geldiğinde kullanılmak üzere yıllarca özenle ve örtülü olarak yetiştirilmişlerdir. Önemli bölümü devşirilmiş kimliklerdir. Öncelikli görevleri, devlet mekanizmasında fitne fesadı yerleştirerek devletin çarklarının sağlıklı dönmesini önlemektir. Böylece ele geçirilebilir kılınan devlet mekanizması üzerinden ülkenin geleceğine kement atmaktır.

Şimdiler de çok ayaklı yeni hamleler peşindeler. Bir ayağında FETÖ’nün ülke içinde ve dışında yer alan açık veya kripto unsurları, bir ayağında terör örgütleri, bir ayağında devşirilmiş yazar çizer takımı ve siyaset unsurları, bir başka ayağında uluslararasılaşma kılıfı altında kozmopolitleştirilmiş yerli ve milli olmayan sermaye yapısı ve onun şirketler ağı ve tüm bunların ortak ayağında ülkesine ve milletine yabancılaşmış medya bulunmaktadır.

Hiçbir kurumun veya kişilerin devlet ve millet bütünleşmesini bozmasına, iradesini kötüye kullanmasına seyirci kalınamaz.

Millet iradesinin sarsılmadan, yılmadan, inançla, dirençle, kararlılıkla ilerlemeye devam etmesi, iç bütünleşmeyi dağıtmaya çalışanlara en sert cevapların verilmesi hukukun ve demokrasinin gereğidir.

Hiçbir demokratik hukuk devleti, içinde beliren ve sürekli diri tutulmaya çalışılan ihanet şebekelerine teslim olmaz…

Türkiye de olmayacak…

Önerilen Haber

Siyasette “Normalleşme” diyenler ve olması gerekenler

CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in Cumhurbaşkanı Erdoğan’la görüşme talebiyle başlayan siyasette yumuşama veya normalleşme sürecinin …