Anasayfa / Köşe Yazıları / FETÖ mücadelesinin sahte yüzleri – Akşam Gazetesi

FETÖ mücadelesinin sahte yüzleri – Akşam Gazetesi

Bir yandan FETÖ yargılamaları sürüyor, diğer yandan açılan soruşturmalar derinleşiyor ve bir yandan da yeni soruşturmalar açılıyor. Kabul edilmelidir ki, bu süreç başlı başına zorlu bir süreç.

Suçluyu suçsuzdan net olarak ayırt edebilmek, örgütün gerçek unsurlarını ve gizli, açık, ülke içinde, dışında tüm bağlantılarını doğru tespit etmek ve bu konuda tereddütsüz adım atabilmek bu zorlu sürecin temel ilkesi olmak zorunda.

Zira ancak bu temel ilke etrafında yürütülecek olan mücadele doğru bir mücadele olur ve asıl sonuç bu çerçevede alınabilir. Alınan mesafeyi hiç kimse küçümsememeli ve çarpıtmamalı. Bu mücadelede canla başla çalışan çok sayıda vatan evladı var. Onlar tehlikenin boyutunu da, yapılması gerekenleri de çok iyi bilen bu ülkeye ölesiye bağlı insanlar. Başta Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın mücadele kararlılığı olmak üzere bu ülkenin istiklaline olan düşkünlüklerinin motivasyonuyla FETÖ ihanet şebekesinin kökünün kurutulması için ellerinden gelenin fazlasını ortaya koyuyorlar. Ancak ortada bir casusluk şebekesi ve bu şebekenin içinden geçen son derece derinlikli yabancı istihbarat networkü var. Bu durum örgütün tüm bağlantılarının tam anlamıyla deşifre olmasını zorunlu kıldığı gibi güçlüğünü de ortaya koyuyor. Bunun için zamana ihtiyaç var. Ancak bu zaman içinde bu mücadeleyi sulandırmaya, soğutmaya ve unutturmaya çalışanlara karşı da son derece tedbirli olmak gerekiyor. Bu unsurlar bu durumu oldukça ince yöntemlerle ve özel tekniklerle yaptıklarını bilmek gerekir. Bu unsurların en önemli beklentileri; AK Parti içinde fitne çıkarılması, hükümeti ve özellikle Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı zedeleyecek tutum ve davranışların sergilenmesi. Böylece 2019 da arzuladıklarına erişmenin mümkün olacağını düşünüyorlar.

Bu unsurların içinde veya yakınında birbirinden bir parça farklılaşanları da dikkat çekmektedir. Bu farklılaşma, FETÖ meselesine bakışta belirginleşmektedir. Bu unsurların bir kısmı ise bu mücadelede aktif rol üstlenmek istemeyen, geçmişindeki bağlılıklarına olan sadakatinden bir tülü sıyrılamayan, pasif konumda kalmaya çalışan, mücadele anlamında ondan talep edilmedikçe hiçbir refleks göstermeyenlerdir. Bunlar; hiç kimsenin FETÖ mücadelesini yapmadığı bir yerde veya bir anda bu mücadeleyi sürdürmeye, FETÖ’yü tehlike olarak görmeye, “hiç kimse bir şey yapmasa da ben yeterim ve mücadelemi sonuna kadar tereddütsüz veririm”demeye asla yanaşmayacak unsurlardır.

Özellikle bu grup da olanlar; geçmişten beri FETÖ tehlikesine işaret edip, mücadele eden, bugün de başta Cumhurbaşkanı Erdoğan olmak üzere AK Parti’nin FETÖ’ye karşı mücadelede hassasiyetine katkı sunmaya çalışanlara karşı da siyasi ayrıştırmalar, etiketlemeler, yakıştırmalarda bulunarak FETÖ mücadelesini zedelemeye çalışanlardır. Bu unsurlar veya bu grupta olanlar için aslında Türkiye’nin birinci temel meselesi; FETÖ ihanet şebekesiyle mücadele değildir. Bu gruptakiler; yapılanları yeterli görmektedir ve geçmişte birlikte kaşık sallamışlığın bağlılığıyla örgütün daha fazla üzerine gidilmesini istemeyenlerdir. Bunlar FETÖ mücadelesinin sahte yüzleridir. Ve bunlar; esasen daha önce sıfatlandırdığımız FETÖ’nün gri kadrolarından sayılmalıdır.

Bu noktada esas olan FETÖ mücadele sürecinde devlet-millet bütünleşmesini zedeleyecek, millet birliğini zarara uğratacak hamlelere seyirci kalınmamasıdır. Bilinmelidir ki, hedef ülkemizin iç bütünleşme iradesidir. Bu noktada hedef; siyasi fitne çıkarmak, farklı siyasi kimlik ve temsiliyetler üzerinden Türkiye’yi yıpratmaktır.

Bu oyuna gelmeyeceğiz… FETÖ mücadelesinin sahte yüzlerine seyirci kalmayacağız… Zaman içinde hepsinin deşifre olacağına olan inancımızı hep diri tutacağız…

Önerilen Haber

Dağılmış masanın ve ‘sırttaki hançerlerin’ seçim yansımaları

Yerel seçim gündemi, partilerin adaylarını açıklamalarına odaklanmış olarak seyrini sürdürüyor. Cumhur ittifakının adaylarının çok büyük …