Anasayfa / Köşe Yazıları / Diyarbakır anneleri evlat nöbetinin 3.yılında

Diyarbakır anneleri evlat nöbetinin 3.yılında

Diyarbakır anneleri mücadelelerinin 3. yılındalar. İlk günkü kararlılıkla evlatlarının nöbetindeler.

Artık sadece Diyarbakır’la da sınırlı değiller. Şırnak anneleri de, Van anneleri de, Muş anneleri de aynı kararlılıkla evlat nöbetindeler.

HDP binalarının önündeki eylemleriyle kaçırılan çocuklarının istiyorlar. “Siz çaldınız çocuklarımızı ve terör örgütüne teslim ettiniz” diyerek, HDP’nin bir siyasi parti gibi değil, PKK’nın insan kaynakları ofisi gibi çalıştıklarını, 3 yıldır bıkmadan, yılmadan, korkmadan haykırıyorlar.

Ortaya koydukları mücadeleyle çok sayıda evladına kavuşanlar oldu. Son olarak da Şırnak’ta anne Emine Üstek 6 yıldır yolunu gözlediği evladına kavuştu ve dedi ki;“oğlumun fotoğrafını son olarak buraya getiriyorum. İnşallah bundan sonra evinde yanı başımda olacak. Emeği geçen buradaki kadınlarımıza, güvenlik güçlerimizden Allah razı olsun. Çok sevinçliyim ve çok mutluyum. Gözü yaşlı ve çocuklarının yolunu gözleyen diğer annelerde en kısa zamanda evlatlarına inşallah kavuşur.”

Diğer annelerin evlatlarına çağrıda bulunan Üstek, “Gelin annenize sıcak yuvanıza kavuşun. Ben bir anneyim ne kadar sevindim mutlu olduysam sizin anneniz de o kadar mutlu olacak. Bu işin sonu yok gelin.” dedi.

Şırnak’ta düzenlenen kavuşma anına katılanlar arasında şehit eşi Aycan Bilir de vardı ve çocukları zorla dağa kaçırılan annelere destek vermek amacıyla eyleme katıldığını ifade ederek, “Terörün pençesinden bir evladın daha kurtulması dolayısıyla mutluyum” dedi.

Bilir, “İnşallah diğer annelerimizin de çocukları böyle ailelerine kavuşur, annelerimizin gözyaşları diner. Bizler Şırnaklı kadınlar olarak bu davadan asla vazgeçmeyeceğiz. Bir tek gencimizi daha PKK terör örgütüne yedirmeyeceğiz” diyerek, kararlılıklarını ortaya koydu.

Geleceğe Işık Saçan Kadın Derneği Başkanı Hatice Atan da Şırnak’ta 10 Eylül’de başlattıkları eylemlerin bir hafta sonra 1. yılını dolduracağını söyledi.

Şırnaklı anne Emine Üstek’in sevincini paylaşan Atan; “Biz baharı birlikte yaşayacağız demiştik. Gerçekten bugün baharı yaşıyoruz. Biz burada bu bayrak dalgalansın diye mücadele veriyoruz. Anneler bir daha ağlamasın diye mücadele veriyoruz. Kandil’e ve onun uzantılarına meydan okuyoruz. Emine teyze evladına kavuştu. O kucaklaşmaya biz de şahitlik ettik. Diğer çocuklar da gelsin annelerine kavuşsun diye biz mücadelemizi sürdürmeye devam edeceğiz. Bize inananlara ve destek olanlara teşekkür ediyoruz. Yarın da Diyarbakır HDP İl Başkanlığı önünde eylem yapan annelerin 3. yıldönümünde onların yanında olacağız” dedi.

Evet Diyarbakır anneleri, Şırnak anneleri, Van anneleri, Muş anneleri HDP binalarının önündeler; “Artık yeter söz annelerin”, “Anneler nöbette”, “Artık yeter bırakın evlatlarımızı” diyorlar.

3 yıldır bu haykırışları, bu kararlığı, bu direnişi görmeyenlerin, görüp de kayıtsız kalanların Türkiye’nin geleceğinde yeri de, varlığı da sorunludur.

Türkiye’nin yıllardır sahnelenen bu kirli oyunu bozması şarttır. Emperyalizmin kanlı, karanlık ajandasının ve kirli hesaplarının ürünü olan bu oyun, Türkiye’nin birliğini, barışını zedeleyemez. Buna asla kayıtsız kalınamaz.

Bunun içindir ki; annelerin bu kararlığında yer alamayan siyasi kimlikler, Türkiye’nin birliğinde, emperyalizme karşı mücadelesinde güven veremezler.

Olsa olsa emperyalizme cesaret verirler. Onun da Türkiye sevdalılarının mücadele azmi karşısında bir hükmü olamaz.

Önerilen Haber

Dağılmış masanın ve ‘sırttaki hançerlerin’ seçim yansımaları

Yerel seçim gündemi, partilerin adaylarını açıklamalarına odaklanmış olarak seyrini sürdürüyor. Cumhur ittifakının adaylarının çok büyük …