Anasayfa / Köşe Yazıları / CHP’nin HDP Ajandası

CHP’nin HDP Ajandası

CHP’nin HDP ajandasından yansıyanlar, önceki seçimlerdekine benzer içerikte devam ediyor. Bugün CHP’yi yönetenlerin bu tercihinin çeşitli yönleriyle bir takım önemli sonuçları olduğunu görmek gerekir.

Zira ortada sıradan bir ilişki yok. Her şeyden önce iki partinin birbirinden beklentisi var ve bunun kamuoyuyla çok açık bir biçimde paylaşılmasından kaçınılan bir yöntem tercih ediliyor.

Buna göre iki parti arasındaki bu durumun; seyrini,tarzını,niteliğini ve sonuçlarını şöyle sıralamak mümkün;

– CHP açısından fikri üretime girmeden,coğrafi temsiliyetde kısırlığa yol açan fikri fukaralığı gidermeden,HDP’den medet umarak, sadece AK Parti’nin kaybetmesine odaklanmak.

– HDP’nin PKK ilişkisini önemsemeyip, kamuoyunun da önemsememesini beklemek.Bunun için sık sık HDP’nin kapatılmamasını gerekçe olarak göstermek.

– HDP açısından da; bu durumdan yararlanarak,gerçek işlevini perdeleyip, meşruiyet elde etmenin hesaplarını yapmak.

– Bir yandan HDP’nin meşruiyetine vurgu yapıp, öte yandan onun PKK’yı terör örgütü olarak nitelememesini, Kandil’le bağını inkar etmemesini kamuoyu nezdinde önemsetmemeye çalışmak.

– Bazı CHP yöneticilerinin bu noktada; “HDP ile ittifak yapmak milli görevimizdir”, “HDP’yi terör örgütüyle bağdaştıracak bir söylemi doğru bulmuyorum” gibi açıklamalarıyla kamuoyu nezdinde HDP’yi şirinleştirme çalışmalarını sürdürmek.

– CHP’nin Şişli Belediye Başkan adayının kürsüde yanıbaşında hitap eden HDP’li ilçe yöneticisinin Türkiye’yi,”Kürdistan ve geri kalanı” olarak niteleyen bölücü ifadelerinden rahatsızlık duymayarak, esasen iki parti yöneticilerinin mevcut iş iklimini yansıtmak.

– Tüm bu yaşanılanların kamuoyunda tartışılmasını istememek, bunun için Türkiye’nin beka meselesini yok saymak.

– Bu noktada kendisinden beklenenin; HDP nin PKK ile ilişkisini kesmediği sürece asla açık,örtülü hiç bir diyaloğa girmeyeceklerini, bunun yerine HDY’ye oy verenlere yönelik HDP yerine kendilerinin doğru adres olduklarını fikriyle, sözüyle,pratiğiyle,uygulamasıyla samimiyetiyle açıkça ortaya koymasıdır.

– Bu durumu benimsemediği sürece CHP’yi yönetenlerin her seçimde HDP’ye adeta “ taşıyıcı annelik” yaparak, yıllardır terör örgütünün baskısından, şiddetinden çekmediği kalmayan bölge halkına aslında kötülük yapmaktadır.

Kim, kimlerlerle hangi nedenlerle ittifak içinde olursa olsun, bugün gelinen noktada Türkiye’nin istiklal yürüyüşü devam edecek, küresel sömürü baronlarının kirli ve karanlık planları tutmayacak, gelecek; Türk -Kürt ayırmaksızın Çanakkale ruhuyla Türkiye sevdalılarının eseri olacak…

Önerilen Haber

Dağılmış masanın ve ‘sırttaki hançerlerin’ seçim yansımaları

Yerel seçim gündemi, partilerin adaylarını açıklamalarına odaklanmış olarak seyrini sürdürüyor. Cumhur ittifakının adaylarının çok büyük …