Anasayfa / Köşe Yazıları / Yeni siyasi iklim ve AK Parti’de yeni dönem – Akşam Gazetesi

Yeni siyasi iklim ve AK Parti’de yeni dönem – Akşam Gazetesi

Yeni hükümet sistemiyle yeni bir siyasi iklim doğacak. Yeni sistem; siyasetin doğasına zenginlik, çeşitlilik ve halkın doğrudan temsil kanallarıyla hem hal olmasına imkan tanıyacak. Siyasetin dili, anlayışı ve işleyişi değişecek.

Kucaklayıcı, uzlaşmayı esas alan, çeşitliliğin etkin olduğu bir siyasi atmosfere dönüşüm yaşanacak. Hükümet olmak için, %50+1 oranında oy alabilmek için her kesimden, her yöreden, her anlayıştan destek alabilmeyi gerektirecek. Bu gereklilik, çoğulcu siyasi anlayışı ve yapılanmayı esas kılacak. Rasyonel siyaset, kutuplaşmayı değil, uzlaşmayı, çoğulculuğu benimseyecek. Yeni hükümet sisteminin ruhuyla, özüyle uyumlu siyasi partiler ve seçim kanunu değişiklikleriyle de anayasa değişikliği ete kemiğe bürünecek ve siyasi partilerle seçmen ilişkisi değişecek. Siyasi partilere gönül verenlerin kendi adaylarını belirleme şansının yolu açılacak. Yeni sistemin ruhunu oluşturan yani her erkin mutlaka milletle bağının kurulması esası, böylece yaşam imkanı bulacak.

Yeni sistemde; FETÖ gibi ihanet şebekelerinin ve başka ülkelerin derin yapılarının ülkenin devlet ve siyaset kurumlarına sızarak, ele geçirilmesinin yolu kapanacak.

Yakın geleceğe ilişkin bu değişim zemininde, siyasi partilerin hızla yeni sistemin değişen siyasi iklimine hazırlanması gerekiyor. AK Parti bunun öncülüğünü yapacak. Bu noktada ilk adım AK Parti’de Genel Başkan değişimiyle başlayacak. Yenilenmeyle yeni yapılanma gerçekleşecek. Bu yenilenme ve değişim sürecinin partinin hemen her kademesine yansıması bekleniyor. Böylece Erdoğan başkanlığında yenilenen ve yeniden yapılanan yeni bir AK Parti dönemi başlayacak.

Bu yenilenme ve yeniden yapılanma sürecine yönelik en önemli beklenti; yeni sistemin öngördüğü yeni siyasi iklime uyumun sağlanması olduğu gibi aynı zamanda parti içi aksamalar, soğumalar, zihni kopmalar, aldanışlar, ferdi yıpranmalar, liyakat ve sadakat da yetersizliklerin değerlendirilmesi ışığında yeni kadroların belirlenmesi olacak.

Bu noktada her zorluk ve koşul altında Erdoğan’a olan gönül ve zihin bağı kopartılamayanların beklentisi; küresel çıkar odaklarının desteğiyle, FETÖ ihanet şebekesinin maşalığıyla ve buna destek olan tüm şer odaklarıyla ve uzantılarıyla bugüne değin sürdürülen “Erdoğan düşmanlığı” kirli ve karanlık projesi karşısında; yeterli desteği vermeyen, bu konuda zihinsel türbülansa uğrayan, “Erdoğan’sız AK Parti” projelerine heveslenen, Erdoğan’ın yalnızlaştırılması oyunlarına ya sessiz kalan, ya direnmeyen ya da ortak olanların kendilerinin ve uzantılarının yeni kadrolarda asla yer bulamamasıdır.

Bu yeni dönem hiç kuşkusuz; tüm kurum ve kuruluşlardan ve siyasi partilerden en başta FETÖ’ nün kripto unsurları ve uzantılarının tüm kılcallarına inerek temizlik ve arınma süreci olmalıdır. Bu noktada unutulmamalıdır ki; makamı, konumu ne olursa olsun hiç kimsenin FETÖ unsurlarını koruyarak, 249 şehidinin kemiklerini sızlatmaya hakkı da, haddi de olamaz, olmamalıdır.

Ve yine unutulmamalıdır ki; bu mücadelede yeterli çabayı göstermeyenleri, meseleyi soğutup, sulandırmaya çalışanları bu millet asla affetmez ve mutlaka hesabını sorar. Bu mücadele sahicilik ve samimiyet ister. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dershanelerin kapatılmasına yönelik kararıyla çok daha fazla belirginleşen FETÖ mücadelesinde o günlerden itibaren onu yalnız bırakanlar eliyle ve yakın geçmişte FETÖ elebaşının kapı kulluğundan çıkar devşirmeye devam eden maskeli FETÖ muhiplerinin hâlâ pozisyon tutma çabalarıyla bu mücadelede başarılı olmamız çok zordur.

Bu gerçeği görmemiz gerekiyor. Ancak bir başka gerçek de şudur ki; başta Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın azim ve kararlığının önderliğiyle herkese ve her şeye rağmen yılmayacağız ve bu ihanet şebekesinin kökü kazınıncaya kadar son nefesimize dek mücadeleye devam edeceğiz…

Yılmak yok… Biz daha yeni başlıyoruz…

Önerilen Haber

Siyasette “Normalleşme” diyenler ve olması gerekenler

CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in Cumhurbaşkanı Erdoğan’la görüşme talebiyle başlayan siyasette yumuşama veya normalleşme sürecinin …