Anasayfa / Köşe Yazıları / Üniversite adaylarını geniş burs olanakları bekliyor

Üniversite adaylarını geniş burs olanakları bekliyor

Yeni Yüzyıl Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yaşar Hacısalihoğlu, ‘Üniversitemizin birçok fakültesi öğrencilere yüzde 50 ve 75 burs imkanı sunuyor’ dedi.

Öğrencilere geniş burs olanakları sunduklarını belirten Yeni Yüzyıl Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yaşar Hacısalihoğlu, “Bizler öğrencilerin aklında yer alan bütün sorulara cevap verebilmek ve onların doğru tercihlerle buluşmalarını sağlamak adına hizmet sunuyoruz. Bu yeni dönem itibariyle yeni bir kulvarı yapılandırdık. Birçok bölümümüzde yüksek burs olanakları var.

Bunun bir vakıf üniversitesine en çok yakışan ve vakıf anlamını büyük ölçüde ifade eden bir yaklaşım biçimi olduğunu düşünüyoruz. Birçok fakülte ve bölümümüzde yüzde 50 ve 75 burslar var, yani ücretli bölüm yok. İktisadi İdari Bilimler Fakültesi’nin toplam kontenjanı neredeyse yarı yarıya yüzde 75 ve 50 kategoriden burslarla, Mühendislik Fakültesi, Biyomedikal Mühendisliği, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği ve Mimarlık Fakültesi’nin toplam kontenjanının yarıya yakını yüzde 50 bursla, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulumuzun birçok bölümü de bu dönem itibariyle ilk 3 tercihe yüzde 20 burslarla öğrencilerimizi bekliyor. Meslek Yüksekokulu’nda Radyo TV Programcılığı Bölümümüzün yüzde 50 burslu kategorisi var. Bu yıl açtığımız Adalet programı da yüzde 25 burs imkanı sunuyor” dedi.

HER ÖĞRENCİ İŞLENECEK BİR CEVHER”
Her öğrencinin işlenecek bir cevher olduğunu ifade eden Prof. Dr. Hacısalihoğlu, “Öğrenci odaklı bir üniversiteyiz. Her öğrencimizin işlenecek bir cevher olduğuna inanıyoruz. Bu sebeple hiçbir öğrenci aldığı puan noktasında kendisini büyük bir mutsuzluk içerisine sevk etmesin. Artık seçenekleri bol bir Türkiye’deyiz ve çok sayıda üniversite ve bölüm var. Dolayısıyla o puana denk gelecek bir program bulunacaktır. Yeni Yüzyıl Üniversitesi olarak geniş yelpazesi olan bir üniversiteyiz. Öğrenciler buraya geldikleri andan itibaren biz onların her birini işlenecek cevher olarak görüyoruz. İ

leriki dönemlerde daha yeni bölümler açarak bu büyüme sürecini devam ettireceğiz. Çok sayıda uluslararası anlaşmalarla onların ufuklarını ve imkanlarını arttırabilmek adına çalışmalar yürütüyoruz. Mevcut olanaklarla AB başta olmak üzere dünyanın birçok yerinde kurduğumuz anlaşmalar, protokoller ve ilişkiler var. Buna Çin de dahil. Öğrencilere tavsiyem, pergel gibi olmaları, yani bir ayağı ile bu ülkenin bereketine, birikimine bütün değerlerine, çok kuvvetli bir şekilde bağlı olup, diğer ayaklarıyla da dünyayı tanıyıp, tarayıp bilmeleridir” diye konuştu.

“DOĞUDAN BATIYA AÇILAN BİLİMİN SESİ OLACAĞIZ”
Üniversitelerin değer ürettikçe var olduğunu söyleyen Hacısalihoğlu, “Üniversite değer üreten bir yerdir, belli bir ruhtur. Değer ürettikçe var olan bir kurumdur. Ama değerleriyle değer üretir. Biz de Yeni Yüzyıl Üniversitesi’ni bu anlayışla yapılandırdık. Yola devam ediyoruz. Dolayısıyla burada değer üretmek üzere varız. Dünyaya da bu değeri yansıtmayı hedefliyoruz. Doğudan batıya açılan yeni bir ışığın, yeni bir bilim sesi olma heveslisiyiz. Bu hedefle sosyal projelere de önem veren bir üniversiteyiz. Bu konuda birçok paydaşımız var. Başta iş dünyası ile her meslek dalına uygun akademik birimlerimiz ile açık ve süreklilik taşıyan projeleri yürütüyor. Bunun hem bir sosyal sorumluluk projesi ayağı var. Hem de onları gelecekte öğrencilerimizin iş hayatı ile tanıştıklarında bir tecrübe edinmeleri açısından bir önemi var. Bir kariyer planlaması ayağı var.

Onun ötesinde bizim son derece önemle yürüttüğümüz, yerel birimlerle, yerel yönetimlerle, merkezi yönetimin önemli kamu kuruluşlarıyla sosyal sorumluluk projeleri var. Şu ay itibariyle yoğunlaşmaya başlayan kendi öncelikle bulunduğumuz kampüs bölgesinden başlayarak bunu tüm Türkiye’ye yayacağız. Bir çevre projemiz var ve doğrudan ev hanımlarını içine çekecek bir proje. Çok sayıda öğrenci kulüplerimiz var. O kulüpleri farklı bir anlayış ile yürütmek istiyoruz. Öğrencilerimizi okurken araştırma dünyasına katmaya çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

Önerilen Haber

Dağılmış masanın ve ‘sırttaki hançerlerin’ seçim yansımaları

Yerel seçim gündemi, partilerin adaylarını açıklamalarına odaklanmış olarak seyrini sürdürüyor. Cumhur ittifakının adaylarının çok büyük …