Anasayfa / Köşe Yazıları / Türkiye’nin jeopolitik kararlılığı

Türkiye’nin jeopolitik kararlılığı

Türkiye’nin jeopolitik kararlılığı; özellikle son 10 yıldır belirginleşen, son beş yıldır boyutlanan ve nihayetinde 15 Temmuz kalkışmasıyla net olarak belirginleşen sürecin ortaya koyduğu zorunluluğun ürünüdür.

Türkiye’nin jeopolitik kararlılığı; Türkiye’yi çevresinden içeriye doğru iten, jeopolitik imkanlarını ve zorunluluklarını köreltip, içe kapatarak, geleceğine hükmetmeye çalışan küresel kuşatmanın püskürtülmesinin kararlılığıdır.

Türkiye’nin jeopolitik kararlılığı; Mavi Vatan’da yani Doğu Akdeniz, Ege, Karadeniz’de haklarını sonuna kadar, tavizsiz savunabilme ve doğal kaynaklarına sahip çıkma kararlılığıdır. Türkiye’nin jeopolitik kararlılığı; Suriye’nin ve Irak’ın kuzeyinden Türkiye’yi içe kapatıp, geleceğini karatmaya çalışanlara karşı amansız mücadelenin kararlılığıdır.

Türkiye’nin jeopolitik kararlılığı; Doğu-Batı arasında, Avrupa, Asya, Afrika kıtaları ve Balkanlar, Kafkaslar, Orta Asya, Ortadoğu bölgelerinin orta yerinde merkez ülke olmanın bilinci ve onun gereklerini eksiksiz yerine getirmenin kararlılığıdır.

Türkiye’nin jeopolitik kararlılığı; Doğu Akdeniz’de KKTC’nin varlığını eksiksiz, tavizsiz koruyup kollama kararlılığıdır.

Türkiye’nin jeopolitik kararlılığı; Mavi Vatan’da sismik ve sondaj faaliyetlerini kendi filosuyla ödünsüz, inançla, dirençle sürdürme kararlılığıdır.

Türkiye’nin jeopolitik kararlılığı; Fas’tan, Çin’e kadar uzanan coğrafi alanda İslam dünyası ve Türk dünyasının jeopolitik bütünlüğünü engellemeye çalışan garnizon devletçikleri etkin kılma ve artırma çabalarını etkisiz kılmanın kararlılığıdır.

Türkiye’nin jeopolitik kararlılığı; emperyalizmin garnizon devletçiği Ermenistan’ın işgal ettiği topraklarına karşı vatan mücadelesi veren Azerbaycan kardeşliğini karşılıksız koruyup kollama kararlılığıdır.

Türkiye’nin jeopolitik kararlılığı; küresel kuşatmalara, haksız, hukuksuz dayatmalara karşı dış politika-iç politika bütünleşme bilinciyle karşı konulacağının kararlılığıdır.

Türkiye’nin jeopolitik kararlılığı; dış cephedeki direncin ve gücün, cephe gerisindeki bütünleşmeye bağlı olduğunun bilinciyle davranmanın kararlılığıdır.

Türkiye’nin jeopolitik kararlılığı; içeride yani iç cephede gedikler açmaya çalışanların, psikolojik harp teknikleri ve unsurlarıyla direnç kırmaya, bütünleşmeyi engellemeye çalışanların sinsi tuzaklarını bozma kararlılığıdır.

Türkiye’nin jeopolitik kararlılığı; Türkiye’yi silah pazarı olarak edilgenleştirip, denetlemeye ve bu durumu sabitlemeye çalışanlara karşı, savunma sanayiinde yerli ve milli üretim hamlesini büyüterek sürdürme kararlılığıdır.

Türkiye’nin jeopolitik kararlılığı; ekonomide milli bağımsızlık mücadelesi vererek, üretim ekonomisini öncelikli kılan, en kıymetlileri üreten ülke konumunu hedefleyen, milli teknoloji hamlesini sadece bugünün değil, gelecek kuşakların eserine dönüştürme kararlılığıdır.

Türkiye’nin jeopolitik kararlılığı; yüksek teknoloji ve enerji bağımlılığını ortadan kaldıracak milli stratejiyi inançla, dirençle sürdürmenin ve önüne çıkacak tüm engelleri aşmanın kararlılığıdır.

Türkiye’nin jeopolitik kararlılığı; küresel sömürü ve terör baronlarının maşaları olan tüm terör örgütlerine ve arkalarındaki emperyalist sömürgeci efendilerine karşı mücadelenin kararlılığıdır.

Türkiye’nin jeopolitik kararlılığı; eksenler arasında sarkaç gibi salınarak edilgenleşen değil, aktif, güçlü iradeli Türkiye’nin ekseninde yükselmenin kararlılığıdır.

Türkiye’nin jeopolitik kararlılığı; Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, “Dünya Beşten Büyüktür” şiarıyla, tüm mazlumlara nefes olmanın, özgüven olmanın kararlılığıdır.

Türkiye’nin jeopolitik kararlılığı; küresel sömürü düzenine karşı, adalete dayalı yeni bir düzenin öncülüğünün ve yeni bir tarih yazımının kararlılığıdır… 

Önerilen Haber

Siyasette “Normalleşme” diyenler ve olması gerekenler

CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in Cumhurbaşkanı Erdoğan’la görüşme talebiyle başlayan siyasette yumuşama veya normalleşme sürecinin …