Anasayfa / Köşe Yazıları / Polis Akademisi’nin PKK raporu ve Mardin (Akşam Gazetesi)

Polis Akademisi’nin PKK raporu ve Mardin (Akşam Gazetesi)

Geçen hafta Mardin’deydim. Mardin Valiliği’nin ev sahipliğinde Polis Akademisi’nin “PKK’nın Bölgesel Terör Ağı Yapılanması” başlıklı raporunu değerlendirmek üzere düzenlenen çalıştaya Polis Akademisi Başkanlığının daveti üzerine katıldım.

PKK-PYD ilişkisini de ortaya koyan Rapor, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından son ABD ziyaretinde Trump’a da verilmiş. Rapor, Polis Akademisi’nden; Doç.Dr. Bayram Ali Soner, Yard.Doç.Dr. Ömer Aslan ve Araş.Gör. Hakan Kıyıcı imzasını taşıyor.

Rapor önemli tespitleri içeriyor. Raporda örgütün “şemsiye terör örgütüne” dönüştüğüne işaret ediliyor ve raporun “PKK’nın PYD ve YPG’si” ve “Kollar arası geçişkenlik” bölümlerinde, örgütün bölgesel yapılanması tüm verilerle ortaya konuluyor. PKK’nın şemsiye yapısı; İran’da Ku¨rdistan Hu¨r Yaşam Partisi’ni (PJAK), Suriye’de PYD ve Irak’ta Ku¨rdistan Demokratik Çözu¨m Partisi’ni (PCDK) içeriyor. Bu üç ana kollun yanı sıra birçok marjinal sol terör örgütleri de PKK’nın bölgesel karakterli terör ağıyla irtibatlı durumda. Bu noktada ifade etmek gerekir ki, küresel terör baronlarının yönettiği terör ağı, örgütler arası sık geçişkenliği öngörüyor. Bu zeminde terör örgütleri arasında işbirliği göze çarpıyor. PKK’nın ideolojik temeli bu işbirliklerini Irak, Suriye ve İran’la sınırlı tutmayarak, daha geniş bir ağa yöneltiyor. Raporda bunun örneği, PKK’nın işbirliği yaptığı terör örgütleri olarak; Peru’da Aydınlık Yol, Fransa’da Doğrudan Eylem, İtalya’da Kızıl Tugaylar, Lübnan’da Silahlı Devrimci Fraksiyon, Sri Lanka’da Tamil Kaplanları ve Kızıl Ordu Fraksiyonu (Baader-Meinhof Çetesi B.Almanya) sıralanarak veriliyor.

Polis Akademisi raporunda dikkat çekilen bir başka önemli husus; Türkiye’nin Batılı müttefiklerinin PKK’nın bölgesel ağına verdikleri destek. Raporda bu hususun altı çizilerek, Batı’ya şu noktalarda uyarılarda ve tespitlerde bulunuluyor; “PKK’nın bölgesel terör ağı yapılanması stratejisine yönelik Batı desteği YPG’ye katılan Marksist, komünist, anarşist ve anarko-sosyalist Batılı yabancı savaşçılar olması vesilesiyle de yeni ulus-aşırı suç ve terör bağlarının kurulmasına yol açmaktadır.

Bu da özellikle Avrupa güvenliğinin orta ve uzun vadede tehlikeye girmesi anlamına gelmektedir. Suriye’de PKK’nın yanında savaşan anarko- sosyalistlerin bir kısmı, Yunanistan’da terör saldırılarında bulunan anarşist kardeşlerine destek vermekte, Yunanistan’a döndüklerinde Suriye’de öğrendikleri şehir savaşı yöntemlerini kullanacaklarını vaat etmektedirler. Destek belirttikleri anarşistler 2017 yılında Alman ve Fransız yetkililere mektup içerisinde bomba yollamış teröristlerdir. Suriye’nin kuzeyinde PKK saflarında savaşan Batılı anarşist ve Marksistlerin Avrupa’ya dönmesiyle sağlanacak bağlantılarla PKK’nın suç ağı da genişleyecektir. PKK’nın şantaj, adam kaçırma ve uyuşturucu gibi suçlara bulaşmış bir suç ve terör ağı olduğu unutulmamalıdır. PKK ve bölgesel terör ağının Avrupa’ya istikrar getirmeyeceği görülmelidir.”

Daha önce Prof. Dr. Şafak Ertan Çomaklı tarafından hazırlanan FETÖ raporunda olduğu gibi bu raporla da görülmektedir ki; Prof. Dr. Yılmaz Çolak başkanlığında Polis Akademisi’nin tüm vatansever kadroları, Emniyet teşkilatının gerek FETÖ’den arındırma sürecinde gerekse yeniden inşa sürecinde üst düzey bilimsel katkıları sunmaya devam ediyor. Kendilerini yürekten tebrik ediyoruz.

Mardin’de bulunduğumuz iki gün boyunca terörden, kandan, gözyaşından yorgun düşmüş halkın yeniden toparlanışına, yeniden umuda tutunduğuna şahit olduk. Mardin tüm tarihi ve kültürel zenginliği ve sosyolojik çeşitliliğiyle tıpkı bölgenin tüm şehirleri, beldeleri gibi barışla, huzurla anılmayı bekliyor. Bu noktada halk elinden geleni yapmaya hazır görünüyor. Doğrudan onunla sahici ve samimi bağ kuracakları bekliyor.

Son olarak bu noktada unutmadan belirtmeliyiz ki; Mardin Valisi Mustafa Yaman’ın halkla kurduğu sıcak, sahici ve samimi bağı görmek, bizim için huzura dair umut ışığı oldu.

Önerilen Haber

Dağılmış masanın ve ‘sırttaki hançerlerin’ seçim yansımaları

Yerel seçim gündemi, partilerin adaylarını açıklamalarına odaklanmış olarak seyrini sürdürüyor. Cumhur ittifakının adaylarının çok büyük …