Anasayfa / Köşe Yazıları / PKK’yı lanetleyen önerge konusu

PKK’yı lanetleyen önerge konusu

Bir süredir PKK terör örgütü orman yangınlarına yönelerek, sıkıştığı iklimde kendine bir çıkış arıyor. Bir yandan Diyarbakırlı anaların hesap soran direnişleri sürerken, bir yandan örgüte yeni katılımların yolunun tıkanmaya başlaması, bir yandan da devletin devam eden amansız terör mücadelesinin aldığı mesafe, PKK ve onla bağını kesmeyen HDP’nin dengesini bozmuş durumda.

Katıldığım bir tartışma programında, İzmir çevresindeki PKK’nın üstlendiği orman yangınlarına ilişkin, İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclisi’ne AK Partili Meclis Üyesi Erhan Çalışkan’ın sunduğu bir önergenin CHP’li üyeler tarafından reddedilmesini gündeme getirerek, eleştirdim. Bunun üzerine İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, programa telefonla bağlanarak, özetle; her zaman PKK’yı lanetlediklerini, önergenin içeriğinin farklı olduğunu ifade etti. Ayrıca önergenin tam metnini bana ileteceğini de sözlerine ekledi.

Bugüne değin kendilerinden tarafıma gelen bir şey olmadı. Yayın sırasında okuduğum metnin teklif edilen maddelerinin tamamını aşağıda siz okuyucularıma sunuyorum.

Aşağıdaki Erhan Çalışkan’ın sunduğu önerge; İzmir Belediye Meclisi’nin AK Parti, MHP ve İYİ Partili üyeleri tarafından kabul edilmesine rağmen çoğunluğa sahip CHP’li üyelerin oylarıyla reddedilmiştir.

“İlk kanlı eylemini 15 Ağustos 1984 yılında Başbağlar katliamı ile yapan hain ve kalleş PKK terör örgütü aradan geçen 35 yıl içerisinde 8500’den fazla asker, polis ve güvenlik korucusunu şehit etmiştir. Asıl amacı ülkemizi parçalamak olan ABD ve bazı Avrupa ülkelerinin kuklası olan PKK terör örgütü, Türkiye Cumhuriyeti devletinin ve Türk milletinin asli parçası olan ‘Kürt kardeşlerimizin haklarını savunduğu’ yalanıyla 6000’den fazla Kürt kardeşlerimiz olmak üzere 7500’den fazla sivil vatandaşımızı katletmiştir. Örgüte yalanlarla kandırılarak katılan ve kaçırılan pek çok gencimiz uğradıkları tecavüzler, göz göre göre ölüme yollanmaları ve örgüt liderlerinin gerçek yüzlerini gördüklerinde örgütten ayrılmaya ailelerine dönmeye çalışmaktadırlar. Gördükleri yalanlara itiraz eden, evine dönmek isteyenler yabancı ülkeler ile işbirliği içinde olan örgüt lideri tarafından infaz edilmektedir. Bugüne kadar yaklaşık 30 bin PKK üyesi öldürülmüştür. Bunların 5000’den fazlası yabancı uyrukludur. 20 binden fazla Türk ve Kürt anası çocuklarını kandan beslenen PKK terör örgütüne kaptırmıştır. Kurtuluş Savaşı’nda Mustafa Kemal Atatürk’ün arkasında saf tutarak düşmana göğsünü siper eden analarımız ve ninelerimiz bugün Diyarbakır’da ayağa kalkarak yavrusunu kurtarmak için ‘PKK terör örgütünün siyasal işbirlikçisine’ göğsünü siper etmektedir.

İşte bu nedenle;

1. “Karabağlar ve Menderes bölgesinde çıkardığı yangınlarla ormanlarımızı içindeki yüzlerce canlı türü ile birlikte yakan eli kanlı PKK terör örgütünü ve bu örgütü destekleyen tüm siyasi parti, kurum-kuruluş, STK ve basın organları ile bu örgütü kullanan uluslararası güçler ile yabancı devletleri İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi olarak lanetliyoruz.” metniyle kınanmasını öneriyorum.

2. İzmir ormanlarını yakan PKK’nın yaktığı her ağacı fazlasıyla yerine koymak amacıyla 30 Ağustos 2019 tarihli olağanüstü toplantıda Meclisimizce yardım kampanyası yapılmasıyla ilgili oybirliğiyle karar alınmıştır. PKK’nın şehit ettiği İzmirli asker, polis, öğretmen vb. tüm kamu görevlileri ile tüm sivil vatandaşlarımızın ailelerine yardım edilmesi, çocuklarının okutulması için yardım kampanyası yapılması, konserler ve seminerler düzenlenmesi, yardım kampanyası için banka hesabı açılmasını ve ilgili mercilerden gerekli izinlerin alınmasını öneriyorum.

3. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ilgili kamu kuruluşları ve STK’lar ile işbirliği yaparak, PKK tarafından şehit edilen tüm İzmirlilerin hatırasının yaşatılması için, bir andaç hazırlanmasını ve bu andacın bastırılarak tüm İzmir’deki okullara ücretsiz dağıtılmasını öneriyorum.”

Önerilen Haber

Siyasette “Normalleşme” diyenler ve olması gerekenler

CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in Cumhurbaşkanı Erdoğan’la görüşme talebiyle başlayan siyasette yumuşama veya normalleşme sürecinin …