Anasayfa / Köşe Yazıları / Paris’te PKK terör örgütü sahne aldı

Paris’te PKK terör örgütü sahne aldı

Emperyalizmin kullanışlı aparatı olan terör örgütleri, zaman içinde kontrol edilemez duruma gelme ihtimalini her zaman taşır. Çünkü taşeron örgütler niteliğindeki terör yapıları, içinden devletlerin gizli servislerinin geçtiği, kontrolün genellikle bu yolla sağlandığı oluşumlardır.

PKK terör örgütü de onlardan biridir. Yıllardır NATO ülkeleri arasında adeta paylaşılamayan örgütün, son dönemde Suriye’nin kuzeyinde üstelendiği yeni rol nedeniyle ABD’nin mutlak egemenliğine girmiş durumdadır. Bu noktada hatırlatmak gerekir ki; emperyalist merkezler yeri geldiğinde birbirlerine karşı örtülü operasyon yapma ihtiyacı da duyarlar. Bu durumda kontrol ettikleri terör örgütlerini kullanırlar.

Emperyalizmin terör silahını kullanma biçimlerinden biri olan bu durum, Fransa’da yaşanan PKK’nın sokakları savaş alanına çevirmesinde de dikkate alınmalıdır.

Yıllardır Fransa’nın da koruyup kolladığı, desteğini esirgemediği PKK terör örgütü, Paris sokaklarını yakıp yıkmasının nedenlerinin ve işleyişinin her bakımdan irdelenmesi gerekir.

Her şeyden önce çok açık olarak ortaya konulmalıdır ki; terör örgütüne destek olan, göz yuman bir devletin yeri geldiğinde aynı terör örgütü tarafından hedefe konulabileceğinin bilinmesi gerekir. Zira terör örgütleri adeta yılan gibidir, beslendiği yeri de sokabilir. Bu noktada Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Avrupa ülkelerine yaptığı uyarı akıllara geliyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan 2016 yılında demişti ki; “Buradan bir kez daha terör örgütlerine doğrudan veya dolaylı kucak açan destek veren ülkelere sesleniyorum. Koynunuzda yılan besliyorsunuz. Beslediğiniz o yılan her an sizi de sokabilir.”

PKK yandaşlarının Fransa’nın başkenti Paris’i savaş alanına çevirmesi sonrası, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu çarpıcı sözleri bugünlerde sıkça hatırlanarak, tekrarlanıyor.

Türkiye her fırsatta Avrupa ülkelerini ve ABD’yi uyarmayı sürdürdü. Hem sahada mücadelesini kararlılıkla verdi, hem de diplomatik temaslarda, uluslararası toplantılarda, ikili görüşmelerde kısacası her fırsatta sözde NATO müttefiklerine, PKK terör örgütünü Türkiye’ye karşı kullanmaktan vazgeçmelerini kararlılıkla ifade etti. Sahada da aynı kararlıkla mücadelesini devam ettirdi.

Irkçı olduğu anlaşılan bir Fransız’ın Paris’te PKK bağlantılı bir merkeze yaptığı silahlı saldırıyla 3 kişiyi öldürmesi üzerine, PKK ve HDP mensuplarının başlattığı sokak şiddeti, Fransa tarafından aslında müsamahalı bir biçimde karşılandı.

Bu noktada Fransa’nın, Türkiye ile dayanışmak yerine, PKK terör örgütüne verdiği desteğin etkisinden çıkmayı yeğlemedi.

Yakın bir zamanda Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’nın düzenlediği, “Türkiye-Fransa İlişkileri: Fırsatlar ve Meydan Okumalar Paneli”nde Türkiye, Fransa’ya yine açık olarak uyarılarını yapmıştı. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Prof. Dr. Fahrettin Altun panelin açılış konuşmasında; “Türkiye tüm NATO müttefiklerinden olduğu gibi Fransa’dan da terör örgütü PKK’nın ve uzantılarının ülkesindeki tüm faaliyetlerine son vermesini istemektedir” diyerek, şu ifadelerle uyarısını yapmıştı; “Fransız çimento şirketi Lafarge’ın Suriye’de DEAŞ dahil, terör örgütlerine destek sağladığının ortaya çıkması ise küresel terörizmle mücadele açısından kara bir leke olarak kalacaktır. Batı’daki Türkiye düşmanı lobilerin ya da PKK/YPG ve FETÖ gibi terör örgütlerinin uzantılarının dezenformasyon kampanyaları da iki ülke ilişkilerinin yanı sıra Fransa’ya da zarar verme potansiyeline haiz hususlardır.

Tüm bu uyarılara ve gerçeklere rağmen, PKK terör örgütünden kopamayan Fransa’nın yaşadıkları ibretliktir.

Ortaya çıkan tüm gerçeklere karşın, Fransız medyasının tutumu da ibretliktir. Zira yaşanan olayı, PKK /HDP çizgisinde vermeyi yeğlemiştir. Yaşanan olayın tüm çıplaklığına rağmen Türkiye’yi suçlamaya çalışmaları da terör örgütüne olan teslimiyetidir. Sokakları yakıp yıkan PKK terör örgütünün amacına hizmettir. Türkiye karşıtlığından vazgeçmeme çabasıdır.

Fransız Liberation Gazetesi, PKK terör örgütünün taş üstünde taş bırakmadığı şiddet eylemlerine ilişkin haberini; “Fransa Kürtleri için ırkçı suçun arkasında Türkiye’nin gölgesi var” başlığı ile sunmuştur. Saldırının yapıldığı merkez için de; “burası PKK’nın resmi olmayan karargahı” demiştir.

Derdi bellidir. Devletinin terör örgütüyle olan eksilmeyen dayanışmasını örtmenin, perdelemenin kirli şer çabasındadır.

Emperyalizmin; kirli, karanlık, kanlı ajandalarında yazılanlara yenilmeyeceğiz.

Önerilen Haber

Kılıçdaroğlu’nun milliyetçilik sınavı

Cumhurbaşkanlığı seçiminin 2.turuna günler kala Kemal Kılıçdaroğlu’nun milliyetçi oylara yönelmek istediği için söylem değişikliğine gittiği …