Anasayfa / Köşe Yazıları / Milli teknoloji hamlesi inançla sürüyor

Milli teknoloji hamlesi inançla sürüyor

Savunma sanayinde yerli ve milli üretim seferberliği sürüyor. İHA ve SİHA’lara şimdi de TİHA (Taarruzi İnsansız Hava Aracı) eklendi. BAYKAR Makine Şirketi’nin bir süredir üzerinde çalıştıkları Bayraktar AKINCI Taarruzi İnsansız Hava Aracı (TİHA) ilk uçuşunu gerçekleştirdi. TİHA için BAYKAR Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar; “TİHA – Tutku, İnanç, Hayal, Azim… Bayraktar AKINCI TİHA sizlerin dualarıyla bugün ilk kez gökyüzüyle buluştu. Destek veren ve bizlerden duasını esirgemeyen milletimize teşekkürlerimizi sunarız” diyerek yüreğindeki istiklal heyecanını paylaştı.

Baykar A.Ş.’nin Genel Müdür Haluk Bayraktar ise; “genç mühendis ve teknisyen ekibimizle milli teknoloji hamlesi yolunda bu millet için daha yapacak çok işimiz var” diyerek, dosta düşmana tuttuğumuz yolu hatırlattı.

Başta 1984 yılında BAYKAR Makine Şirketi’ni kuran yüksek makine mühendisi Özdemir Bayraktar olmak üzere, çocukları Selçuk ve Haluk Bayraktar’ın mühendislik alanında başardıklarıyla büyük gurur duyuyoruz. Yıllardır yapılamaz, başarılamaz sanılanları yaptılar, başardılar. Son yıllarda yerli ve milli teknoloji hamlesinin öznesi oldular, özgüveni oldular Allah onlardan razı olsun. Yolları açık olsun. İnanıyor ve güveniyoruz ki; onların da ifade ettikleri gibi daha yapacak çok şeyleri var.

BAYKAR Milli S/İHA Sistemleri Üretim ve Ar-Ge Tesisleri’nde geliştirilen ve Türkiye’nin en gelişmiş özelliklere sahip insansız hava aracı olan Bayraktar AKINCI TİHA ile birlikte bu sınıfta insansız hava aracına sahip dünyada 4 ülkeden biri olduk.

24 saat havada kalabilen ve 40 bin feet servis tavanına sahip olan Bayraktar AKINCI, 400 kilogram dâhili ve 950 kilogram harici olmak üzere toplam 1350 kilogram faydalı yük taşıma kapasitesiyle ön plana çıkıyor, her parçasında yerli ve milli karakteri dikkat çekiyor. Taşıyabildiği mühimmatlardan, kullandığı radar sistemine kadar milli üretimin gurur kaynağı durumunda.

Bayraktar AKINCI TİHA, gelişmiş yapay zekaya sahip. Bu sayede veri kaydı yaparak, bilgi toplama işlevine sahip. Sahip olduğu yapay zekâ sistemi, coğrafi bilgileri kullanarak çevresel farkındalık sağlayacak. Gelişmiş yapay zekâ sistemi elde ettiği verileri işleyerek karar verme özelliğine sahip olacak. İnsan gözüyle tespit edilemeyen kara hedeflerini tespit edebilecek olan yapay zekâ sistemi Bayraktar AKINCI’nın daha etkin kullanımını sağlayacak.

Ayrıca meteoroloji radarı ve çok amaçlı hava radarını bünyesinde barındıracak olan hava aracı platformu bu yetenekleriyle alanında lider olacak.

Türkiye milli teknoloji hamlesiyle, çok büyük mesafeler alacağına olan inancımız tamdır. Bayraktar Ailesi’nin açtığı bu yoldan çok sayıda mucit ve çok sayıda icat hayat bulacak. Bu hamle, başka alanlara da sıçrayacak.

Bu hamle Türkiye’nin istiklal hamlesidir. Geleceğine sahip çıkma kararlılığıdır. Türkiye’nin iki alandaki dışa bağımlılığının en aza indirilmesi hedefidir. Biri ileri teknoloji alanında ki dışa bağımlılık ki bu alanda artık özgüvenimiz tam ve alacağımız mesafelerle arzuladığımız seviyeye geleceğiz. Diğer alan enerjide dışa bağımlılığımız. Bu alanda da umutlarımız giderek derinleşiyor. Doğu Akdeniz’de ki gelişmeler, umutlarımızın en somut, en gerçekçi kaynağı durumunda. Bu alanda da inancımız tamdır. Libya ile varılan mutabakat sayesinde umudumuz katmerlenmiştir. Bir kez daha bu konuda; yıllardır Libya ile Münhasır Ekonomik Bölge (MEB) mutabakatının imzalanmasına dikkat çeken, teknik çalışmalar yapan başta Deniz Kuvvetleri Kurmay Başkanı Tümamiral Cihat Yaycı olmak üzere tüm emeği geçenleri tebrik ediyoruz.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın; inancının, direncinin, kararlılığının önderliğiyle istiklal yürüyüşümüz sürüyor. Hepimiz bu yürüyüşün neferiyiz, öznesiyiz, direnciyiz, umuduyuz…

Başaracağız…

Önerilen Haber

Dağılmış masanın ve ‘sırttaki hançerlerin’ seçim yansımaları

Yerel seçim gündemi, partilerin adaylarını açıklamalarına odaklanmış olarak seyrini sürdürüyor. Cumhur ittifakının adaylarının çok büyük …