Anasayfa / Köşe Yazıları / Gerçek küresel lider kime denir?

Gerçek küresel lider kime denir?

Küresel lider nasıl olunur? Kime Küresel lider denir? Nedir küresel liderden beklenen? Bu soruların cevapları bugünün küresel ortamının içinde bulunduğu siyasi, ekonomik, sosyal, hukuki ve stratejik ikliminde saklı.

Her şeyden önce kabul edilmelidir ki; dünya giderek çözümü zorlaşan sorunlarla sistemsizlik krizi içinde geleceğini tüketiyor. Her geçen gün dünya ölçeğinde hak, hukuk, adalet mağduru mazlum sayısı artıyor, zalimlerin hukuk tanımazlığı, pervasızlığı, dizginlenemeyen azgınlığı boyut kazanıyor. Bu noktada küresel liderliğin işlevinin taşıması gereken anlam, küresel lidere düşen sorumluluğun derinliği ve boyutlarının neler olması gerektiği büyük önem taşıyor. Bu bağlamda vurgulamak gerekir ki, her şeyi gerçek adıyla, doğru içeriğiyle tarif etmek, tanımlamak gerekir. Bunu yaparken de sahteliğe, ikiyüzlülüğe yer vermemek gerekir.

‘Bu hassasiyetle ele alındığında; küresel lider kime denir? Kimden küresel lider olmaz, olamaz?’ sorusunu cevaplayalım;

Kendinden başkasına hayat hakkı vermeyenden, hiçbir insanlık sorununa eğilmeyenden, sömürü ve egemenlik adına kendi çıkarını her türlü insanlık değerini yok sayma pahasına asla törpülemeyenden, göz göre göre terör örgütleriyle el ele, kol kola girenden, ülkelerin egemenlik haklarını hiçe sayarak “ya bendensiniz, ya bana karşısınız” diyerek tehdit estirenden, ülkeleri kendi karanlık hesapları adına bölüp parçalanmaya girişenlerden, doymak bilmez oburluğuyla, kibriyle başkalarından her daim sorgusuz, sualsiz itaat isteyenden, mazlum halkların zalimler elinde mağdur olmasına katkı sağlayandan, demokrasi, insan hakları , teröre karşı mücadele gibi kavramları kendi karanlık emelleri adına maske olarak kullanandan, dünyanın insanlık adına sürdürülemez düzensizliğinden çıkar devşirmeye çalışandan, sürekli taşeronlar eliyle savaşlar üreterek, insan haklarını, masum sivilleri her daim ateşe atmaktan , ölüme mahkum etmekten çekinmeyenden küresel lider olmaz.

Adaleti unutandan, hukuku ayaklar altına alandan, ülkeleri ateşe atandan küresel lider olmaz. Olsa olsa küresel zorba, küresel sömürü baronu olur.

Oysa gerçek, samimi, sahici küresel lider; insanlık yararına öncüdür, değerleriyle takip edilendir, haksızlığa karşı sözü dinlenendir. Vicdanların sözcüsüdür, mazlumların sesidir. Zalimliğe insanlık adına hukuk, adalet adına karşı koyandır. Direnendir, mücadele edendir. Tüm dünya için insanlık adına hakkın, hukukun adaletin tesisi adına gayret sarf edendir. Sömürüye, zalimliğe, haksızlığa susmayandır. Çözüm üretendir. Sistemsizliği, kaosu üretenlere karşı çözümüyle, mücadelesiyle, kararlılığıyla karşı durandır. Derde derman olan, halden anlayan, tüm dünya mazlumlarına umut aşılayandır. Dil din, ırk farkı gözetmeksizin vicdanı çoraklaşmamış, zihni ele geçirilmemiş tüm mazlum halklarla, tüm milletlerle bütünleşmeyi, dayanışmayı işbirliğini ve ahenk çağını başlatabilendir.

Gerçek küresel lider; dünyanın içine düştüğü buhranı tüm gerçekliliğiyle tespit edebilen, ikiyüzlülüğe, sahteliğe, samimiyetsizliğe karşı gerçekleri haykırandır. Güçlünün işine gelenin doğru kabul edildiği bir sistemi reddeden, “bu böyle gitmez” diyen ve çaresini üretendir. Mevcut kurumların derde derman olmadığını, mutlaka yenilenmeleri gerektiğini ortaya koyan ve bu konuda çaba sarf edendir. Adaletin, uluslararası hukukun, barışın ve dünya barışı ve güvenliğinin teminatı olması gereken Birleşmiş Milletler (BM) yapısının içine düştüğü acizliği, teslimiyeti gören, buna karşılık BM reformunu her fırsatta dile getiren ve bu konuda çare üretendir. Gerçek küresel lider; küresel vicdanı harekete geçiren, uluslararası hukukun zemininde, adaletin yörüngesinde ayrımsız insanlık adına herkese küresel rehber olandır. Bu noktada saygı duyulan, karşılık bulan, umut olan, özgüven aşılayan, öncülük yapandır.

Küresel liderin gerçek değeri de tanımı da, içeriği de budur. Zira küre birden büyüktür, “dünya beşten büyüktür” ve bu yüzden de gerçek küreyi temsil eden, ona tercüman olan, onun sıkıntılarıyla dertlenen ve ona çare arayandır küresel lider…

Önerilen Haber

Dağılmış masanın ve ‘sırttaki hançerlerin’ seçim yansımaları

Yerel seçim gündemi, partilerin adaylarını açıklamalarına odaklanmış olarak seyrini sürdürüyor. Cumhur ittifakının adaylarının çok büyük …