Anasayfa / Köşe Yazıları / FETÖ’ye Karşı Mücadelede Kurumsallaşma – Akşam Gazetesi

FETÖ’ye Karşı Mücadelede Kurumsallaşma – Akşam Gazetesi

2019’a doğru süreç hızla ilerliyor. Siyasi hesapların derinlik kazanacağı yeni bir yıla başlıyoruz. Türkiye’nin 15 Temmuz sonrası tüm kurumsal yapılarının derlenip toparlanarak, FETÖ tahribatından bütünüyle arınarak her bakımdan güven odakları haline gelmesi gerekiyor.

Kabul etmeliyiz ki; uzun ve zorlu bir süreçten geçiyoruz. Bir yandan ısrarla şer cephesi; 15 Temmuz üzerinden Türkiye’yi sıkıştırmaya devam ederken, bir yandan da yaşananların gerçekliğini yeterince kavrayamayanların zihni bulanıklığından yararlanmanın her yolunu deniyor. Bu çabayı siyasi bir kulvara dönüştürmek için her fırsatın değerlendirildiğine tanık oluyoruz.

15 Temmuz’da başarılı olunamadığı gibi, hükümetin özellikle de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bundan güçlenerek çıkmasından duyulan büyük rahatsızlığın sancılarıyla o geceye ilişkin yaşanan ne varsa karartmanın, yanıltmanın, karalamanın her yolu deneniyor. Amaç kasıtlı bir muğlaklık oluşturabilmek ve buna göre Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı hedef alan “düşmanlık projesini” diri ve canlı tutabilmek.

Bu noktada işe önce “kontrollü darbe” iftirasıyla başlandı. 15 Temmuz’a “tiyatro” diyebilme pervasızlığı gösterildi. OHAL koşullarında FETÖ’ye ve kuyrukları birbirine bağlanmış tüm terör örgütlerine karşı yürütülen mücadele; “20 Temmuz sivil darbesi” olarak kararlanmaya çalışıldı. Bu dil, üslup ve propaganda tercihinin kaynağının, FETÖ ve onu kanatları altında tutan küresel terör baronları olduğu her geçen gün tescillenirken, içimizdeki bazı siyasi çevreler bu çizgiden zerre sapmamayı yeğlediler.

Bugünde bu çizgiyle karşı karşıyayız. İlk dönemin sıcaklığı azaldıkça bazı çevrelerden yeni, yeni aktörler, FETÖ diliyle konuşmaya, bu zaviyeden doğrudan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı hedef almaya başladığına tanık oluyoruz.

15 Temmuz sonrası ortalıkta pek görünmeyen, kovuklarına çekilen bazı şahıslar şimdilerde pek cesaretle FETÖ tezlerine katkı sağlamaya yarayacak yaklaşımlar sergiliyorlar. Zaman içinde bunlarında maskeleri düşmesi gerekir.

Yeni yıla girerken, FETÖ ‘nün son ByLock tezgahında ortaya çıktığı gibi, bu ihanet şebekesinin kökünün kazınması için son derece ciddi, titiz, tavizsiz ve ayrımsız kurumsal bir mücadele mekanizmasının yerleşmesi gerekiyor.

Yeni yılın en önemli mücadele pratiğinin bu olduğunu ve süratle Türkiye’nin belirlediği hedef doğrultusunda kurumsallaşarak, geleceğine sahip çıkması gerektiğini bilinç düzeyimize kazıyarak, herkesin üzerine düşen görevi yerine getirmesi yaşamsal bir zorunluluktur.

Yeni yılın ülkemize, milletimize hayırlar getirmesini diliyorum.

Önerilen Haber

Dağılmış masanın ve ‘sırttaki hançerlerin’ seçim yansımaları

Yerel seçim gündemi, partilerin adaylarını açıklamalarına odaklanmış olarak seyrini sürdürüyor. Cumhur ittifakının adaylarının çok büyük …