Anasayfa / Köşe Yazıları / Dolar terörü

Dolar terörü

Türkiye’nin dış cephede bileğini bükemeyenler, iç cepheye yöneldiler. 2019 seçim tarihine kadar aşama, aşama gerçekleştirmek istedikleri; iç cephede gedikler açabilmenin, yıpratıcı ve bezdirici hamleleri sahaya sürebilmenin planları erken seçim kararıyla sekteye uğrayınca telaşa kapıldılar. 24 Haziran’a kadar kullanabilecekleri ellerinde hangi araç, hangi unsur, en hızlı hangi yöntem varsa devreye sokmanın hesabını yaptılar.

Ellerindeki en hızlı, en etkili gördükleri silah olarak dövizi, doları seçtiler. Önce işaret fişeğini derecelendirme kuruluşu Standart & Poors ağustos raporunu erkene alarak Türkiye kredi notunu düşürüp, gerekçeleri arasına Rusya’dan alınmasına karar verilen S-400 füze alımına bağlı olarak Türkiye-ABD ilişkisinin daha fazla bozulacağı öngörüsünü kattı. Makro ekonomik gerekçelerden çok siyasi gerekçeleri ağır basan bir rapor sahaya sürüldü.

Ardından dolar yükselişi başladı. Bu yükselişin felaket tellalları da hazırdılar. Onlar da üzerlerine düşen görevi yerine getirmenin telaşına düştüler. Konuyu seçim nutuklarına taşıyarak; “24’ünde cumhurbaşkanı olayım bir günde dolar düşmezse ben de neyim” , “ gördünüz mü Osmanlı tokadını dolar 5 TL oldu” haykırışlarıyla dışarıyla bayrak salladılar. Adeta bu nutukların atılması için doların alevlendirildiği, Erdoğan kaybederse doların bir günde düşeceği gibi müthiş bir makro ekonomiye, reel ekonomiye dayanan bir gerekçeyi ortaya koydular. “Erdoğan kaybetsin de Türkiye’ye ne olursa olsun” cinnetinin tutsağı oldular. Siyasete, seçim meydanlarına taşınan dolar sözleriyle meselenin nasıl bir siyasi oyun olduğunu aslında açığa vurdular.

Türkiye düşmanı küresel şer odaklarının yılardır pompaladığı “Erdoğan‘sız Türkiye” hedefine dolar saldırısıyla erişebilmenin umuduna kapıldılar. “Bizim Türkiye ile değil Erdoğan ile sorunumuz var” diyerek, Türkiye’nin istiklal simgesi durumundaki güçlü liderliğini zayıflatmanın hevesine kapıldılar.

Ekonominin bilhassa piyasa araçlarının döviz, borsa ve faiz üçgenin siyasi içeriğini devreye sokarak, bu enstrümanlarla siyasi sonuçlar almanın hedefini güttüler. Geçmişte bu araçlarla millet iradesini hiçe sayarak, hükümet düşürüp, hükümet kuran çevreler, yeni hükümet sistemiyle ellerinde olabilecek bu imkanı kaybedecek olmanın telaşındalar.

Oysa ülkenin makro ekonomik göstergeleri doların bu denli ateşlenmesini gerektirecek bir seviyede olmadığı açık bir gerçek. Geçmişte çok daha büyük cari açığın yaşandığı dönemlerde bile böylesine hızlı, telaşlı, ateşli bir döviz yükselişi eğilime görülmemişti. Açık bir manipülasyon ve küresel sömürü ve terör baronlarının ajandasında kuluçkalanan; hedef 24 Haziran, hedef Türkiye’nin geleceği ve hedef “Erdoğan’sız Türkiye” hayali. Bunun için spekülatif tüm unsurlar ve çevreler döviz saldırısına giriştirler. Onların elinde dolar bir silah. Esasen dolar terörüyle karşı karşıyayız.

Küresel çetelerin içerideki dışarıdaki tüm unsurları, kuklaları felaket tellalığıyla halkı paniğe sevk etmenin çabasındalar. FETÖ’ nün tüm kaçak, vatansızları sığındıkları inlerinden büyük bir heves içindeler ve döviz spekülatörleriyle ele vererek, ülkeyi diz çöktürtmenin, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın seçim kaybetmesinin beklentisine girdiler.

Bu beklentiyi boşa çıkarmak boynumuzun borcu… Açık bir küresel saldırıya karşı dimdik ayaktayız. 15 Temmuz’da, Afrin’de, Suriye’nin kuzeyinde, hendeklerde teröre ve maşalarına boyun eğmedik, dolar terörüne de boyun eğmeyeceğiz… Üreterek, teknoloji bağımlılığını en aza indirerek, enerjiyi çeşitlendirerek yerli ve milli enerji stratejisini devreye sokarak bu toprakların yeniden dirilişini, yükselişini yeniden tarihe nakşedeceğiz…

Önerilen Haber

Dağılmış masanın ve ‘sırttaki hançerlerin’ seçim yansımaları

Yerel seçim gündemi, partilerin adaylarını açıklamalarına odaklanmış olarak seyrini sürdürüyor. Cumhur ittifakının adaylarının çok büyük …