Anasayfa / Köşe Yazıları / Diyarbakırlı gençlerin gönül penceresi

Diyarbakırlı gençlerin gönül penceresi

Pazar günü Diyarbakır’da büyük bir coşkuya şahitlik yaptık. Cumhurbaşkanı Erdoğan, çok sayıda eserin toplu açılışını yaptı ve İstasyon Meydanı’nda toplanan binlerce Diyarbakırlıya seslendi. Coşku çok büyüktü. Erdoğan sevgisi, Diyarbakır’da bir başka bağlılığa dönüşmüş durumda.

Diyarbakır’ın siyasi kültürünün derinliği oldukça fazla. Bu derinlik, Türkiye’nin karşı karşıya kaldığı, küresel saldırılara ve kuşatmaya karşı verilen mücadelenin anlamını, içeriğini, aktörlerini irdelemeyi kolaylaştırıyor. Halkta da bu bilincin yaygınlığı çok dikkat çekici.

Halkın önemli bir kesimi; Cumhurbaşkanı Erdoğan küresel adaletsizliğe, emperyalist kirli oyunlara karşı kendi insanına güvenerek, güçlü ve sağlam iradeyle mücadele içinde olduğunun bilincinde.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın; geçmişin ret ve inkar dayatmalarına karşı attığı adımlar ve verdiği mücadelenin değerinin de bilincinde. Çekilen acıların, bilhassa darbe dönemlerinin kötülüklerinin, yüreklerdeki izini onarabilmek için gösterilen çabanın da farkında.

Son olarak, Diyarbakır Cezaevi’ne kilit vurulması kararı da aynı çabanın sonucu.1980 askeri darbesi sonrası insanlık dışı işkenceleriyle dünyanın ilk 10 cezaevinden biri olan Diyarbakır Cezaevi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın müjdesiyle kapatılıp, kültür alanı ve hafıza müzesi haline getiriliyor.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ile Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy pazar günü cezaevinde devir teslim töreni yaptılar. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Diyarbakır Cezaevi’nin kapısına kilidi vurdu. Kültür ve Turizm Bakanlığı, cezaevinin hafızasını silmeden, işlevsel ve yaşayan bir kültür alanı haline getirecek.

Son kez bakanlar ve beraberimizdeki basın heyetiyle cezaevini gezdik. Aramızda Milletvekili Orhan Miroğlu vardı. Miroğlu, 6,5 yıl tutsak edildiği bu zindanda insanlık dışı işkenceleri yaşayanlardan. 41 yıl sonra bizimle birlikte ilk kez cezaevini dolaşırken, tutsak edildiği hücreyi bulduğunda ve orada yaşadıkları zulmü anlattığında yüreklerimizin ucu sızladı.

Kirli ve karanlık hesapların içinden mücadele ede ede bugüne geldik. Emperyalist odakların ve onların maşalarının bitmeyen kirli hesapları yine sonuç almaya çalışıyor. Tarihsel, kültürel, manevi değerleriyle harmanlanmış gerçek Diyarbakır bilincini taşıyan Kürt kardeşlerimizin bu oyuna gelmesi mümkün değil.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstasyon Meydanı’ndaki mitingi sonrası, Sezai Karakoç Kültür ve Kongre Merkezi’nde gençlerle buluştu. Salonda gençler Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı; “Diyarbekir Yolunda/Delalım” türküsüyle karşıladı: gençlerin heyecanı, enerjileri, coşkuları görülmeye değerdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ını da çok mutlu eden gençlik buluşmasında gençler Cumhurbaşkanı Erdoğan’la duygu ve düşünlerini paylaşarak, sorular sordular. Hepsi çok samimi, sahici duygu ve düşüncelerle ifade edilen, kalibreli sorular ve vurgulardı. Seçime yönelik gençlik buluşmalarının teması; “İlk Oyum Erdoğan’a, Ak Parti’ye” olarak belirlenmiş. Bunun üzerinde Diyarbakır’da Hukuk Fakültesi öğrencisi bir genç “siz ilk oyumuzu istiyorsunuz. Bir oy nedir ki, biz size gönlümüzü verdik” dedi.

Diyarbakırlı gençlerin gönül penceresinden süzülenler, aydınlık geleceğin umut tohumları.

Diyarbakır’ın gerçek bilincini taşıyan Diyarbakırlı gençler biliyorlar ki, bu topraklar kir pas tutmaz, bu topraklar Selahaddin Eyyubi’nin ve Alpaslan’ın bize vatan kıldığı topraklar.

Diyarbakırlı gençler; kirli oyunlara, karanlık planlara asla kurban olmazlar. Haçlı emperyalizmin dün olduğu gibi bugün de saldırılarına, tıpkı atalarının yaptığı gibi asla boyun eğmezler.

Onlar; bağımsızlığın, özgürlüğün değerini bilerek, onun mücadelesinde her zaman bilinç odağı olacaklar. Değerlerini koruyarak, manevi dünyalarının çoraklaştırılmasına asla müsaade etmeyerek, hiçbir zorluk karşısında yılmadan, topraklarından, ülkelerinden kopmadan geleceğe emin adımlarla yürüyecekler.

Küresel adaletsizliğe, sömürüye, kulun kula kulluğuna, zulme asla seyirci kalmayarak, devrimci ruhla geleceği onlar inşa edecekler. Muhafazakar devrimci gençler olarak, tam bağımsız Türkiye’nin istiklal neferleri olacak ve gelecek onların ellerinde şekillenecek.

Onlara inanıyor, güveniyoruz…

Önerilen Haber

Dağılmış masanın ve ‘sırttaki hançerlerin’ seçim yansımaları

Yerel seçim gündemi, partilerin adaylarını açıklamalarına odaklanmış olarak seyrini sürdürüyor. Cumhur ittifakının adaylarının çok büyük …